۳۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۰

اجرای اولین پروژه مشارکت در قالب واگذاری سهام پروژه

صندوق توسعه همکاری‌های بین المللی فناورانه ایرانیان اقدام به اجرای اولین پروژه مشارکتی در تولید و پرورش تلفیقی گوسفند و طیور مبتنی بر مزارع دیم در قالب واگذاری سهام پروژه کرده است. مبلغ کل پروژه دو میلیارد تومان است که به تعداد ۲ هزار سهم یک میلیون تومانی واگذار خواهد شد. بازپرداخت اصل و سود سرمایه‌گذاری معادل ۳۰ درصد (طی ۱۸ ماه) برای سرمایه‌گذاران تضمین می شود.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از پیشنهادهای مهمی که برای تأمین منابع مالی طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای کشور مطرح می‌شود، استفاده از سرمایه‌های مردمی است. از جمله ابزارهایی که در سال‌های اخیر برای استفاده از این سرمایه‌ها معرفی شده است، صندوق سهام پروژه نام دارد. این روش تأمین مالی نسبت به روش‌های متداول، مزیت‌هایی دارد که عبارت‌اند از:

مشارکت آحاد جامعه در توسعه اقتصادی کشور: در بند ۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی، تأکید شده است. با استفاده از صندوق پروژه، مردم می‌توانند در پروژه‌های بزرگ زیربنایی کشور سهیم باشند و از این طریق علاوه بر مشارکت در پیشرفت کشور، از منافع اقتصادی آن نیز بهره‌مند شوند.

بی‌اثر شدن تحریم‌های اقتصادی در زمینه سرمایه‌گذاری: نیاز کشور به سرمایه‌گذاری باعث شده تا کشورهای غربی سعی کنند از این راه، کشور را در تنگنا قرار دهند. روش صندوق پروژه متکی به منابع داخلی کشور است و حتی در صورت تحریم، استفاده حداکثری از این منابع می‌تواند قدم بزرگی در بی‌اثر کردن تحریم‌های خارجی باشد.

حفظ سرمایه‌های جذب شده به پروژه در بلندمدت: واحدهای سرمایه‌گذاری پس از پایان پروژه تبدیل به سهام بنگاه اقتصادی مربوطه می‌شود و لذا برخلاف روش اوراق مشارکت، سرمایه جذب شده به پروژه در دوره بازگشت اصل و سود سرمایه در پروژه محفوظ می‌ماند و سرمایه‌گذاران در بلندمدت از آن برخوردار می‌شوند. به علاوه با این روش دو هدف حاصل می‌شود: اولاً بهره‌بردار، انگیزه تکمیل پروژه را خواهد داشت تا بتواند به موقع، سود سرمایه‌گذاران را پرداخت کند؛ ثانیاً تحت فشار برای پرداخت اصل و سود سرمایه‌گذاری در سررسید مشخص قرار نخواهد گرفت.

با توجه به مزیت‌های صندوق پروژه، این روش قابلیت استفاده در بسیاری از پروژه‌های کشور را دارد. به‌کارگیری صندوق پروژه، بخش قابل‌توجهی از نیاز کشور به سرمایه‌گذاری را پوشش خواهد داد و کمبود منابع مالی ناشی از تحریم تا حد زیادی برطرف می‌شود.

اجرای اولین پروژه مشارکت در قالب واگذاری سهام پروژه در حوزه کشاورزی

صندوق توسعه همکاری‌های بین المللی فناورانه ایرانیان اقدام به اجرای اولین پروژه مشارکتی در تولید و پرورش تلفیقی گوسفند و طیور مبتنی بر مزارع دیم در قالب واگذاری سهام پروژه کرده است.

سرمایه‌گذار در این پروژه به صورت خرید سهام پروژه مشارکت خواهد کرد. مبلغ کل پروژه دو میلیارد تومان است که به تعداد ۲هزار سهم یک میلیون تومانی واگذار خواهد شد. بازپرداخت اصل و سود سرمایه‌گذاری معادل ۳۰ درصد (طی ۱۸ ماه) توسط صندوق توسعه همکاری‌های بین المللی فناورانه ایرانیان برای سرمایه‌گذاران تضمین می شود.

قابل ذکر است ۳۰ درصد سود در ۱۸ ماه کف سود سرمایه‌گذاری است و بدیهی است در انتهای پروژه سود واقعی حاصل از پروژه به سرمایه‌گذار پرداخت خواهد شد. با توجه به متوسط افزایش ۱۵ درصدی سالیانه  قیمت دام زنده، برآورد سود سرمایه‌گذاری طی ۱۸ ماه معادل ۵۰ درصد محاسبه شده است.

نکات تکمیلی:

هرگونه درآمدی در زمان اجرای پروژه بین سهامداران توزیع خواهد شد، سهام این پروژه با نام و در صورت تقاضای خرید قابل انتقال خواهد بود. فرآیند جذب سرمایه از تاریخ یکشنبه ۲۴-۴-۱۳۹۷ الی ۲-۵-۱۳۹۷ همزمان با دهه کرامت انجام خواهد شد. زمان شروع پروژه چهارشنبه ۳-۵-۱۳۹۷ مقارن با میلاد امام رضا (ع) است.

راه‌های ارتباطی جهت کسب اطلاعات بیشتر:

پیام رسان بله: @alireza_rahimi ، پیام رسان تلگرام: @alireza_rahimi ، آدرس کانال در پیام رسان بله: https://ble.im/HalalInvestOpportunity و تلفن همراه: ۰۹۱۲۴۳۰۹۴۰۰

به گزارش عیارآنلاین با توجه به اینکه تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی، یکی از مسائل جدی در زمینه پیشرفت اقتصادی کشور به شمار می‌آید و گزینه مرسوم در تأمین مالی پروژه‌های زیربنایی کشور، بودجه عمرانی دولت محسوب می‌شود که با کاهش درآمدهای نفتی، پاسخگوی نیاز سرمایه‌گذاری سال‌های اخیر کشور نیست، حمایت از ابزارهای جذب سرمایه‌های مردمی از جمله سهام پروژه ضروری به نظر می‌رسد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: