۲۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰

بهره‌برداری صیانتی راهکار احیاء و مدیریت بهینه مراتع

 سیاست‌های اشتباهی چون قرق مراتع و یا خروج دام از مرتع در سال‌های اخیر خسارت‌های زیادی به منابع طبیعی وارد کرده است که لازم است برای جبران این خسارات به مرور زمان و با رعایت ملاحظات کارشناسی به سمت بهره‌برداری صیانتی از مراتع و ارتقای آن‌ها پیش رفت.

به گزارش عیارآنلاین، ۲۱ تیرماه ۹۷ اخباری مبنی بر اجاره بخش‌های از مراتع استان فارس به یک شرکت قطری‌ جهت پرورش و چرای شتر رسانه‌ای شد و حساسیت‌های فراوانی را ایجاد کرد. چراکه، بر اساس تبصره (۱) ذیل ماده (۳) قانون حفاظت از منابع طبیعی کشور مصوب سال ۱۳۴۶ هرگونه بهره‌برداری از مراتع کشور مستلزم داشتن مجوز از نهادهای مربوطه است.

در همین راستا، ترحم بهزاد، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ضمن تکذیب صحبت‌های مطرح شده معتقد بود، تاکنون هیچ شتری از کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله قطر برای چرا وارد مراتع کشور نشده است و قطر نیز تاکنون مکاتبه و درخواستی برای ورود و چرای شتر در مراتع کشورمان نداشته و در صورت چنین درخواستی این موضوع به لحاظ امنیتی به مصوبه هیات وزیران و مجلس نیاز دارد.

این خبر درحالی از سوی مسئولین سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور تکذیب شد که بسیاری از کارشناسان کشاورزی معتقدند سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری مشروط از مراتع کشور می‌تواند فرصت مناسبی جهت احیا و مدیریت بهینه آن‌ها باشد.

سیاست‌های اشتباهی چون قرق مراتع و یا خروج دام از مرتع در سال‌های اخیر خسارت‌های زیادی به منابع طبیعی وارد کرده است که لازم است برای جبران این خسارات به مرور زمان و با رعایت ملاحظات کارشناسی به سمت بهره برداری صیانتی از مراتع و ارتقای آن ها پیش برویم. در همین راستا در خصوص پروش شترهای قطری در مراتع ایران اگر این اقدام با رعایت اصول قرنطینه و بهداشتی دامی صورت گیرد و همچنین ضمانت‌های لازم از سوی شرکت قطری برای جلوگیری از تخریب مراتع و بهره برداری به شرط سرمایه‌گذاری برای بهبود و ارتقای این مراتع از سوی آن ها داده شود می‌تواند فرصت مناسبی برای فعال سازی ظرفیت اقتصادی مراتع برای دام های داخلی نیز باشد.

لازم به ذکر است استفاده و بهره‌برداری اقتصادی از مراتع، تجربه کشورهای موفق در زمینه مدیریت منابع طبیعی است. این درحالی است که قرق و جلوگیری از بهره‌برداری مراتع کشور ایران، یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور به عنوان متولی این بخش است که باید این نگاه اصلاح شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: