۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۹
عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین:

عرضه نفت در بورس باعث شفافیت معاملات و جلوگیری از فساد می‌شود

سلام امینی گفت: دور زدن تحریم‌­ها به وسیله بورس را به شکلی دنبال می‌کنیم که بخش خصوصی خودش بتواند نفت را در بازارهای جهانی بفروشد. ما در شرایطی هستیم که باید این کار را کنیم. بورس­ دارای شفافیت بوده و معاملات کاملا مشخص است. در این سازوکار، نهادهای نظارتی خیلی ساده می‌توانند نظارت داشته باشند، از طرفی دیگر بورس به عنوان واسطه از خریدار نفت، ضمانت‌نامه‌ای دریافت می‌کند. بنابراین پول نفت فروخته شده به صورت تضمینی باز می‌گردد.

به گزارش عیارآنلاین، مدتی پیش اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از طرح «فروش نفت خام به بخش خصوصی در بورس» به عنوان راهکاری برای مقابله با تحریم‌های نفتی سخن گفت. موضوعی که در ماده ۴ قانون برنامه ششم توسعه به صراحت بر اجرای آن تاکید شده است. در همین راستا پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین در مصاحبه با برخی اعضای کمیسیون انرژی، نظرات آنان را در این رابطه جویا شد. در همین زمینه سلام امینی عضو کمیسیون انرژی مجلس پیرامون موضوع عرضه نفت صادراتی در بورس انرژی گفت: در شرایط عادی ما می توانیم نفت را در بازارهای بین‌­المللی نفت عرضه کنیم. اما شرایط تحریم به­ گونه­‌ای است که امکان دارد در آینده نتوانیم نفت را در بورس بین­‌المللی ارائه دهیم. به همین دلیل به بورس داخلی مراجعه می­‌کنیم.

این نماینده ادامه داد: دور زدن تحریم‌­ها به وسیله بورس را به شکلی دنبال می‌کنیم که بخش خصوصی خودش بتواند نفت را در بازارهای جهانی بفروشد. البته در مقابل با توجه به اقداماتی که علیه ما می­‌شود این روش موثر است. ما در شرایطی هستیم که باید این کار را کنیم. اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند و تهدیدات استکبار جهانی علیه ما روز به روز بیشتر شود ما مجبوریم نفت صادراتی را در بورس داخلی ارائه کنیم.

وی پیرامون بررسی بورس نفت در کمیسیون انرژی گفت: این مباحث در کمیسیون هست ولی فعلاً چیزی مصوب نشده است اما به تناسب مسائل پیش رو هم کمیسیون، هم مجلس و هم سایر قوا تصمیم خواهند گرفت. این نکته را در نظر بگیرید که وزارت نفت، کمیسیون انرژی و مجلس طرفدار این است که سهمیه‌­اش در اپک حفظ و مقداری که می‌توانیم نفت تولید کنیم را بفروشیم.

امینی به بحث فروش نفت از طریق بورس اشاره کرد و گفت: سعی ما این است که از طریق بازارهای بین‌­المللی نفت را به فروش برسانیم علاوه بر آن از بورس داخلی نیز می‌توان در جهت فروش نفت استفاده کرد.

این نماینده به شفافیت در بورس اشاره کرد و گفت: بورس­ دارای شفافیت بوده و معاملات کاملا مشخص است. در این سازوکار، نهادهای نظارتی خیلی ساده می‌توانند نظارت داشته باشند، از طرفی دیگر بورس به عنوان واسطه از خریدار نفت، ضمانت‌نامه‌ای دریافت می‌کند. بنابراین پول نفت فروخته شده به صورت تضمینی باز می‌گردد.

وی به کارکرد ضمانت‌نامه در بورس اشاره کرد گفت: اگر پول نفت برنگردد، ضمانت­‌نامه‌­ای در دست ما است و راحت می­‌توانیم آن را در اختیار دولت قرار دهیم. به همین دلیل موافق ساز و کار بورس هستیم.

امینی به انحصار فروش نفت توسط شرکت نفت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر انحصار فروش نفت و قیمت­گذاری آن در دست خود شرکت نفت است و این شرکت برای خود قیمت تعیین می‌­کند.

این نماینده ادامه داد: در شرایط معمول طبق قانون، شرکت ملی نفت انحصار فروش نفت را بر عهده دارد. نفت یک سرمایه­‌ی ملی است. نمی‌­تواند خصوصی باشد. با فروش نفت باید پول آن به خزانه، صندوق توسعه ملی و غیره برود. اما در شرایط غیرمعمول اگر نتوانیم در بازارهای بین­‌المللی نفت را به فروش برسانیم باید از بورس داخلی و بخش خصوصی استفاده کنیم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: