رونق اقتصاد کشور بدون نیاز به ارز/ افزایش تولید و عرضه مسکن راهکار پیشنهادی

در شرایط فعلی کشور، رونق تولید مسکن به عنوان لوکوموتیو اقتصاد که نیاز به تامین مالی ارزی ندارد می تواند رونق اشتغال و اقتصاد کشور را در پی داشته باشد. بخش مسکن با ۷۸ بخش اقتصادی دارای رابطه پیشین و ۵۶ بخش نیز دارای رابطه پسین اقتصادی است و رتبه اول را میان صنایع در بالا بودن پیوندهای پیشین و پسین را دارد.

به گزارش عیارآنلاین، محمّدباقر نوبخت سخنگوی دولت، ۲۶ تیر ۹۷ در نشست خبری هفتگی خود اظهار داشت: در آخرین جلسه هیأت دولت، مقرر شد، ۳۰۰ هزار فرصت شغلی با ساخت ۲۰۰ هزار مسکن ایجاد شود. همچنین یکشنبه سوم تیرماه، معاون اول رئیس جمهور در میان صحبت‌های خود در صحن علنی مجلس به نقش بی بدیل تولید مسکن در اشتغالزایی کشور اشاره کرد. اسحاق جهانگیری در این جلسه گفت: مهم‌ترین بخشی که می‌تواند در مقطع فعلی برای ایجاد طرح‌هایی که به ارز نیاز نداشته باشد و موجب اشتغال کشور شود بخش مسکن است.

شرایط کنونی اقتصاد کشور سیاستگذاران را تشویق می‌کند به بخش‌هایی از اقتصاد که نیازی به اختصاص ارز ندارند توجه بیشتری کنند. تولید مسکن یکی از مهمترین این بخش‌ها است. چرا که تمام عوامل آن درونی است و علاوه بر امکان تامین نیروی انسانی لازم، تمامی مصالح مورد نیاز نیز اعم از فولاد، سیمان، کاشی، سرامیک و سفال و … در داخل کشور وجود داشته و تحریم‌ها اثری بر آن‌ها ندارد.

علاوه بر این با توجه به ارتباطات گسترده‌ای که بخش مسکن با سایر بخش‌های دیگر اقتصاد دارد، رونق آن می‌تواند رونق سایر بخش‌ها را در پی داشته باشد. بخش مسکن با ۷۸ بخش اقتصادی دارای رابطه پیشین و ۵۶ بخش نیز دارای رابطه پسین اقتصادی است و رتبه اول را میان صنایع در بالا بودن پیوندهای پیشین و پسین را دارد.

لازم به ذکر است در شرایط فعلی، رونق بخش مسکن نه تنها نیاز به اختصاص ارز ندارد، بلکه نیاز به تخصیص منابع ریالی جدید نیز ندارد و با هدایت منابع موجود در کشور می‌توان این مهم را بدست آورد. از جمله مهم‌ترین منابع موجود می‌توان به اقساط بازگشتی مسکن مهر شهری و روستایی اشاره کرد. تاکنون نزدیک به ۱۸ هزار میلیارد تومان از تسهیلات مسکن مهر توسط مردم به بانک مسکن برگشت داده شده و تنها ۵ هزار میلیارد تومان آن به مسکن مهر تزریق شده است. همچنین پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۹۷ حداقل ۴ هزار میلیارد تومان دیگر از اقساط مسکن مهر به بانک مسکن بازگردد. این منبع که در واقع وصول شده از سوی اقشار محروم جامعه است و با باقی نگه داشتن آن در تولید مسکن می‌تواند علاوه بر اشتغال‌زایی بالا در کشور، کمک شایانی به خانه دار شدن محرومین از مسکن کند.

وام نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی نیز از ظرفیت‌های مالی موجود در کشور است که با وجود مصوبه دولت برای اجرای آن، هنوز هم با کندی در اجرا رو به رو است. دولت در اسفندماه سال گذشته اعطای ۲۰۰ هزار وام ۲۵ میلیون تومانی برای نوسازی و بهسازی مسکن روستایی مصوب کرد. مصوبه‌ای که در صورت اجرا می‌تواند اشتغالزایی بیش از ۴۰۰ هزار نفر در سال را در پی داشته باشد. این در حالی است که بعضی از بانک‌های عامل در اعطای این وام موانعی را برای متقاضیان ایجاد می‌کنند.

با توجه به اینکه اهمیت اشتغال‌زایی بخش مسکن برای مسئولین دولت نیز مسجل شده است، انتظار می‌رود دولت از ظرفیت‌های موجود کشور برای افزایش ساخت و به دنبال آن عرضه مسکن استفاده حداکثری نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: