مشاور رهبر معظّم انقلاب: روسیه برای سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل ریلی اماده است

طبق اظهارات مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، رهبر انقلاب، به رابطه ایران و روسیه، از دیرباز، به‌عنوان رابطه‌ای راهبردی و استراتژیک نگاه می‌کنند‌ و این سیاست، تحت اشراف رهبر معظم انقلاب ادامه پیدا می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین،علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل که برای تسلیم پیام رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به این کشو سفر کرده است، این ملاقات دو ساعته را مفید و سازنده توصیف کرد.

در این دیدار یکی از مباحث مطرح شد همکاری‌های حمل‌و‌نقلی دو جانبه به ویژه حمل‎و‌نقل ریلی بود.

طبق اظهارات مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، رهبر انقلاب، به رابطه ایران و روسیه، از دیرباز، به‌عنوان رابطه‌ای راهبردی و استراتژیک نگاه می‌کنند‌ و این سیاست، تحت اشراف رهبر معظم انقلاب ادامه پیدا می‌کند.

ولایتی پس از اتمام این دیدار دو ساعته از اظهار رضایت پوتین و جمهوری اسلامی ایران، از همکاری‌ها در توسعه راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خبر داد و خاطرنشان کرد: طی ۱۰ روز گذشته، مقدمات عملیاتی برقی‌کردن راه‌آهن اینچه‌برون- گرمسار، در شهر ساری آغاز شد و آقای پوتین، بر سرمایه‌گذاری در این حوزه، اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: پوتین، بر کریدور شمال- جنوب؛ سن‌پترزبورگ- چابهار تاکید داشتند که برای حمل کالا از آسیای جنوبی و آسیای جنوب شرقی از طریق ایران، باعث صرفه‌جویی ۴۰‌درصدی در در زمان و هزینه می‌شود.

اعلام آمادگی مجدد پوتین در حوزه حمل و نقل ریلی به ویژه پروژه‌های خطوط و ناوگان برقی بیانگر تحکیم برنامه‌های دولت در این حوزه و تحقق آن تا سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

همان طوریکه سعید محمدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه‎آهن در مراسم آغاز عملیات برقی‌سازی راه‌آهن گرمسار-اینچه برون بیان داشت: در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ پیش‌بینی‌شده است به شش‌هزار کیلومتر راه‌آهن برقی دست‌یافته باشد و مهم‌ترین این مسیر‌ها دوخطه و برقی‌کردن خط‌ریلی بین بافق تا سرخس و اتصال آن به خواف همچنین برقی‌کردن از سرخس تا بندرعباس است.

مدیرعامل راه‌آهن همچنین اظهار داشت: در مسیر شرق خزر با برقی‌کردن گرمسار-اینچه‌برون، ارتباط حمل‌ونقل بین ایران و کشورهای قزاقستان، ترکمنستان و روسیه همچنین ایران، ترکمنستان و ازبکستان افزایش پیدا خواهد کرد و امیدواریم این پروژه در زمان مقرر تکمیل شود.

منبع: تین نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: