وزیر صنعت، معدن و تجارت: کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش مشکل ۷۰ درصد بنگاه‌های تولیدی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه صنایع ساخت محور مثل تولید خودرو، از زمان انقلاب تاکنون تولید خودرو ۱۳ برابر رشد داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در بیست و دومین همایش روز ملی صنعت و معدن که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران برگزار شد، گفت: جناب آژژقای جهانگیری ما امسال در شرایط خاصی روز صنعت و معدن را برگزار می‌کنیم و ابتدا اینکه در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران هستیم.

وی افزود: سال دیگر روز صنعت و معدن را در حالی برگزار می‌کنیم که جشن چهلمین سال انقلاب اسلامی ایران را برگزار کردیم. یکبار دیگر ایران مورد هجمه اقتصادی آمریکا قرار گرفت که دارای ویژگی‌های مهم است اگرچه شرایط بحرانی نیست، ولی شرایط ویژه‌ای است.

شریعتمداری اظهار داشت: در شروع انقلاب اسلامی تنها ۸۵۴ واحد کوچک و بزرگ در سطح کشور مشغول فعالیت داشتیم، اما امروز این تعداد بیش از ۱۰۰ برابر تعداد واحدهای صنعتی که دارای پروانه بهره‌داری هستند، افزایش یافته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ارزش افزوده بخش صنعت در طی سال های۵۷ تا ۹۴ حدود ۷ برابر شده است.

شریعتمداری گفت: در حوزه زیر ساخت ها تنها در سال ۵۷ دو شهرک صنعتی داشتیم، امروز ۵۹۲ شهرک صنعتی فعال تا پایان سال ۹۶ فعال بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ظرفیت تولید آلومینیوم طی این سال‌ها ۱۰ برابر شده است و تولید کنسانتره مس و کاتد مس هم ۱.۶ میلیون تن شده است.

وی افزود: در سیمان از اوایل انقلاب ۱۴ برابر ظرفیت تولیدسیمان بیشتر شده و ظرفیت ۱۴۲ میلیون تنی برای تولید در کشور پیش بینی شده است.

شریعتمداری اظهار داشت: در حوزه صنایع ساخت محور مثل تولید خودرو، از زمان انقلاب تاکنون تولید خودرو ۱۳ برابر رشد داشته است. 

وی اظهار داشت: تولید تایر رشد ۷.۵ برابری داشته و صنایع لوازم خانگی هم رشد داشته  و روند رو به رشدی داشته است.

شریعتمداری با بیان اینکه گفته می‌شود از آمارها صحبت نشود، اظهار داشت: آمارها مال مردم است و وظیفه ما است که نتایج رشد صنعت را به مردم اطلاع دهیم.

شریعتمداری افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ارزش افزوده کل اقتصاد کشور بدون احتساب نفت ۲.۹ برابر شده است.

وی بیان داشت: در حوزه لوازم خانگی تولید یخچال ۱۰ برابر، تولید تلویزیون ۶۰ برابر و تولید ماشین لباسشویی ۷۴ برابر شده است.

شریعتمدرای همچنین از رشد ۲۴.۶ درصدی تولید خودرو و ۱۲ درصدی تولید فولاد در دو ماهه ابتدای امسال خبرداد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه تولید سیاست‌های جدید اتخاذ شده است، بیان داشت: راه‌اندازی واحدهای تولیدی جدید که در این رابطه سال گذشته ۵۸۰۰ واحد تولید جدید پا به عرصه گذاشت.

شریعتمداری با اشاره به وجود ۵۷۰۰ معدن فعال در کشور گفت: به تازگی ۴۰ پهنه امید بخش معدنی شناسایی شده که بهره‌برداری از آنها افزایش تولید و اشتغال‌زایی را خواهد داشت.

وی تاکید کرد: وظیفه ما ایجاد امنیت در فضای اقتصادی کشور است و شورای هماهنگی سران قوا  در فعالیت‌های اقتصادی به دنبال تحقق این امر مهم هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تسهیلات پرداختی به بخش صنعت در دو ماهه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد رشد داشته است.

وی کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش را مشکل بیش از ۷۰ درصد از واحدهای تولید کشور عنوان کرد و گفت: واحدهای تولیدی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده رنج می‌برند، اگرچه این موضوع در دستور کار مجلس است.

شریعتمداری استقبال از خرید کالای ایرانی و کاهش قیمت تمام شده را دو اقدام اساسی برای حمایت از تولید داخلی دانست و گفت: بنابراین دنبال به حداقل رساندن مالیات بر درآمد در شرایط رکودی و نیز تامین مالی پروژه‌ها و طراح‌ها هستیم.

وی افزود: اگر ۳۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته زودتر در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد، حرکت نقدینگی سرگردان به سمت فعالیت‌های سفته‌بازی متوقف می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در ۲ ماهه ابتدای امسال تقاضا برای تاسیس واحدهای صنعتی ۲۲.۲ درصد از نظر تعداد افزایش داشته که این موضوع حکایت از علاقه مندی مردم به تولید دارد.

وی همچنین به شاخص مصرف برق واحدهای صنعتی اشاره کرد و گفت: شاخص مصرف برق در واحدهای صنعتی، بزرگ، متوسط و کوچک طی این مدت ۷.۹ درصد رشد داشته است.

شریعتمداری اظهار داشت: قیمت بالای تمام شده تولید و همچنین متوسط هزینه حمل و نقل از جمله مشکلات بخش صنعت است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: