۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۰

اروپا؛ شریک دزد و رفیق قافله

کشورهای اروپایی همواره دم از تعهد به برجام و تضمین منافع ایران و مقابله با تحریم‌های آمریکا زده‌اند، اما در میدان عمل خیلی بعید به نظر می‌رسد اروپا اراده‌ای برای مقابله با تحریم‌ها داشته باشد. به نظر می‌رسد با گذشت زمان، غیرقابل تکیه بودن اروپا برای مقابله با تحریم‌ها و ارائه تضمین‌های عملی به ایران بیشتر نمایان شود.

به گزارش عیارآنلاین، کشورهای اروپایی آلمان، انگلیس، فرانسه که از طرف‌های برجام هستند، همواره بر تعهدات خود در قبال برجام تاکید نموده اند و بارها اعلام کرده اند دنبال راههایی هستند تا بتوانند به واسطه‌ی آنها اثر تحریم‌های آمریکا را کاهش دهند و روابط اقتصادی خود با ایران را پایدار نگه‌دار دارند. در همین رابطه کمیسیون اروپا در خردادماه بیانیه‌ای از چهار تصمیم اجرایی اتحادیه اروپا برای کاهش اثر تحریم‌ها صادر نمود که یکی از این تصمیم‌ها اجرای قانون مسدودسازی بود.

با رسیدن به  نقاط عطف مذاکرات با اروپا، بسته‌ی اقتصادی اروپا به ایران با تاخیر بدست طرف ایرانی رسید و معلوم شد خبری از تضمین‌های عملی، برنامه‌های جدی و مشخصی برای دور زدن و کم کردن اثر تحریم‌ها وجود ندارد و رئیس‌جمهور محترم- دکتر روحانی در تماس تلفنی با رئیس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان آن را مایوس کننده و تکرار اظهارات قبلی خواند[۱]. گمانه‌زنی‌ها در مورد جزییات بسته‌ی پیشنهادی حاکی از این بود که وام و تسهیلات بانک سرمایه‌گذاری اروپا، اقدام ویژه برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های ثانویه‌ی آمریکا و یک درخواست از طرف کمیسیون اروپا که دولت‌های اتحادیه اروپا انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی ایران را انجام دهند از ارکان راهبرد اتحادیه‌ی اروپا در برابر تحریم‌های آمریکا هستند.

مدت زیادی از نشست وین و ارائه‌ی بسته‌ی پیشنهادی نگذشته بود که اظهار نظر‌هایی از مقامات اروپایی صادر شد که بیش از پیش مشت خالی اروپا در برابر ایران را باز کرد. در نشست وین یک دیپلمات ارشد اروپایی به خبرگزاری رویترز گفت: « ما پیشرفت‌هایی داشته‌ایم که شامل حفاظت از فروش نفت می‌شود، اما این اقدامات به نظر نمی‌رسد انتظارات ایرانی‌ها را برآورده کند. این اقدامات تنها به عهده‌ اروپایی ها نیست، بلکه چینی‌ها، هندی‌ها و بقیه نیز باید شرکت کنند»[۲]. علاوه بر این اظهار نظر آنگلا مرکل- صدر اعظم آلمان در دیدار با نخست وزیر چین بسیار تامل برانگیز بود، آنجا که در مورد شرکت‌های خصوصی گفت: « شرکت‌هایی که می‌خواهند خطر مواجه شدن با اقدامات تنبیهی آمریکا را به جان خریده و به همکاری تجاری با ایران ادامه دهند، خودشان باید تصمیم بگیرند که آیا حاضر به ریسک کردن هستند یا نه»[۳]؛ این اظهار نظر به این معناست که دولت آلمان نمی‌تواند از شرکت‌ها در برابر تحریم‌های آمریکا دفاع کند و آنها در برابر آمریکا تنها هستند.

افزون بر این، در یک اتفاق تامل برانگیز دیگر وزارت اقتصاد آلمان انتقال ۳۰۰ میلیون یورو از منابع بانک ایرانی اروپایی تجارت (EIH) به ایران را به دلیل فشار تحریم‌های آمریکا به تعویق انداخت. سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان در اظهارت تامل برانگیزی گفت که این تراکنش توسط واحد نظارت مالی آلمان (Bafin) و واحد اطلاعات مالی اداره‌ی گمرک آلمان برای موارد  پولشویی و تامین مالی تروریسم تحت بررسی است[۴].

بنابراین تا اینجا به نظر نمی‌رسد اتحادیه اروپا، به خصوص سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس توانسته باشند ارکان راهبرد مقابله با تحریم‌های خویش را اجرا کنند؛ به این معنا که تاکنون بانک سرمایه‌گذاری اروپا از اعطای وام و کمک به شرکت‌ها خودداری نموده و حتی قبلا هم اعلام کرده است که نمی‌تواند تحریم‌های آمریکا را در نظر نگیرد؛ از طرفی خبری از اقدام ویژه در برابر تحریم‌های ثانویه‌ی آمریکا نیز نیست و شرکت‌ها در برابر تحریم‌های آمریکا تنها هستند و در آخر اینکه با تاخیر اتفاق افتاده در انتقال ۳۰۰ میلیون یورو از منابع ایران، اروپا نشان داده است نمی‌تواند انتقال پول مستقیم به بانک مرکزی ایران را انجام دهد. جمع‌بندی رفتار اروپایی‌ها با توجه به اتفاقات مذکور نشان می‌دهد، اروپا نمی‌تواند در برابر تحریم‌های آمریکا و خواست آمریکا در همراهی جنگ اقتصادی با ایران بایستد.

[۱] https://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-talks/no-breakthrough-in-nuclear-talks-as-iran-demands-more-after-u-s-exit-idUSKBN1JW0BQ

[۲] همان

[۳] http://tn.ai/1771973

[۴] https://www.debka.com/mivzak/germany-delays-iranian-funds-repatriation-ahead-of-us-sanctions/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: