۲۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۲

پایان چالش شناسایی مقصر اصلی آلودگی هوا

اگر تنها یکی از آلاینده‌های هوا از حد مجاز عبور کند، منجر به ایجاد هوای ناسالم می‌شود و در این بین ذرات معلق ریز (PM2.5) با اختصاص سهم ۹۴ درصدی از تعداد روزهای ناسالم شهر تهران در سال گذشته، مقصر اصلی آلودگی هوای این کلان‌شهر هستند.

به گزارش عیارآنلاین، آلودگی هوای شهر تهران یکی از چالش­های جدی این کلان­شهر است که همه­ ساله در ایام سرد سال مهمان ناخوانده مردم شهر می­شود و تاکنون در حل این مسئله موفقیت چشم­گیری مشاهده نشده است. سؤال اینجاست که چرا برخی شهرهای بزرگ دنیا مثل مکزیکوسیتی که روزی آلوده­ترین شهر جهان بود، توانسته در مبارزه با این مشکل پیروز شود و در حال حاضر حتی جز ۲۰ شهر آلوده جهان هم محسوب نمی­شود؟ اما در تهران با وجود گذشت سال­های متمادی از آلودگی هوا، این مشکل همچنان پابرجاست و این مسئله نشان می­دهد که درک صحیحی از این پدیده و علل بروز آن وجود ندارد.

به همین منظور لازم است ابتداً به این سؤال پاسخ داد که چه اتفاقی در هوای آزاد می­افتد که در روزهایی از سال به­خاطر آلودگی، هوا در شرایط ناسالم برای گروه­های حساس، ناسالم و بحرانی قرار می­گیرد؟ برای این منظور، استانداردی به نام شاخص کیفیت هوا (AQI)[۱] وجود دارد که با تعیین حد مجاز آلاینده­ها، نشان­دهنده میزان کیفیت هوا است. این شاخص در بازه­های ۵۰تایی تقسیم می­شود، به­طوری­که مقدار شاخص AQI=100 بیان­کننده حد مجاز آلاینده­هاست، بدین معنا که اگر این شاخص کمتر از ۱۰۰ باشد، نشان­ دهنده کیفیت مطلوب هوا است. اما اگر این شاخص از ۱۰۰ عبور کند، هوا برای گروه­های حساس (نوزادان، افراد سالخورده، خانم­های باردار و…) ناسالم خواهد بود و همچنین اگر از ۱۵۰ بیشتر شود، هوا برای همه ناسالم خواهد شد و بالاتر از ۲۰۰ شرایط بحرانی و خطرناک اعلام می­شود. نکته کمتر دیده­شده در این رابطه این است که تنها عبور یکی از آلاینده­های هوا از حد مجاز می­تواند شاخص AQI را از شرایط سالم به ناسالم تغییر دهد. در عمل هم تنها یکی از آلاینده­های هوا منجر به افزایش AQI می­شود و شرایط نامطلوبی را برای هوای شهر تهران ایجاد می­کند.

حال سؤال اینجاست که تجمع و افزایش غلظت کدام آلاینده در ایام سرد سال موجب ایجاد شرایط ناسالم (AQI>100) در هوای شهر تهران می­شود؟ با پاسخ به این سؤال می­توان آلاینده اصلی شهر تهران را تعیین نمود. جدول زیر که برگرفته از گزارش کیفیت هوای شهر تهران است، تعداد روزهای ناسالم شهر تهران در طول سال­های مختلف را نشان می­دهد.

این جدول نشان می­دهد که هر آلاینده در طول سال چند بار منجر به آلودگی هوای تهران شده است. به­عنوان نمونه در سال ۱۳۹۶ در طول سال، ۱۰۸ روز شرایط هوای ناسالم وجود داشت که از این تعداد، ۱۰۱ روز به­خاطر غلظت بیش از حد مجاز ذرات معلق ریز (PM۲.۵) در هوای شهر تهران بوده است، روندی که در سال سال­های قبل هم قابل‌مشاهده است. بنابراین PM۲.۵ آلاینده اصلی شهر تهران محسوب می­شود که منجر به تحمیل خسارات بهداشتی و اقتصادی و تعطیلی­های فراوان به این شهر شده است و لازم است نسبت به کاهش این آلاینده در شهر تهران اقدامات جدی و فوری صورت گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: