مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران:

۹۶ درصد داروخانه‌های کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند

موهبتی گفت: ۹۸۰۰ داروخانه دولتی و غیر دولتی که شامل ۹۶ درصد داروخانه‌های کشور می‌شوند، طرف قرارداد بیمه سلامت هستند.

به گزارش عیارآنلاین، طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه اعتبارات استان‌ها در سال ۹۷ براساس عملکرد سال‌های قبل در نظر گرفته شده است، گفت: تمام استان‌ها می‌توانند با رعایت قانون و بودجه مصوب، قرارداد منعقد کنند.

وی  ادامه داد:  مسلما در این پروسه تمام موارد از جمله تعداد داروخانه‌ها و مراکز طرف قرارداد جهت افزایش اعتبارات لحاظ شده است.

وی گفت: ۹۸۰۰ داروخانه دولتی و غیر دولتی طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت هستند که این عدد شامل ۹۶ درصد داروخانه در کل کشور می‌شود.

موهبتی بیان کرد: در قانون بودجه سال ۹۶ و به ویژه سال ۹۷ قانونگذار به صراحت به این موضوع اشاره کرده است که بیمه شدگان رایگان صندوق بیمه سلامت همگانی، خدماتشان را از بخش دولتی دریافت کنند، اما این موضوع را در رابطه با داروخانه‌ها اعمال نکرده ایم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر اینکه تمام بخش‌ها می‌توانند در چارچوب بودجه مصوب با این سازمان تداوم همکاری داشته باشند و قرارداد جدید با رعایت بودجه مصوب منعی ندارد، گفت: مدیران استان‌ها می‌توانند با برنامه ریزی در خصوص منابع و هزینه کرد‌ها و در نظر گرفتن رعایت سقف مالی، قرارداد منعقد کنند لذا در چارچوب قوانین، امکان قرارداد برای تمامی متقاضیان وجود دارد.

وی ادامه داد: داروخانه‌ها به طور مستقیم ایجاد هزینه نمی‌کنند بلکه نسخه‌هایی که از سوی پزشک ارجاع داده می‌شود؛ در اختیار بیماران قرار می‌دهند به همین دلیل در بخش‌هایی از جمله توانبخشی، تصویربرداری و داروخانه ها، سقف معنایی ندارد و اگر بخواهیم مدیریت هزینه کنیم باید از طریق هماهنگی با انجمن‌های علمی این اقدام را انجام دهیم.

موهبتی افزود: در جلسه‌ای مشترک با انجمن داروسازان مقرر شد براساس تفاهم نامه‌ای که پیش نویس آن نیز تهیه شده است این انجمن به سازمان بیمه سلامت در حوزه مدیریت هزینه کمک کند.

وی با بیان اینکه به منظور مدیریت هزینه، ۳۰۰ داروی گران قیمت در سامانه تائید دارو (امید) ثبت شده است، گفت: در این سامانه به طور مکانیزه برخی از پارامتر‌ها کنترل می‌شود به طور مثال برخی دارو‌ها دارای شرط تخصص است و هر متخصصی نمی‌تواند آن را تجویز کند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: دارو‌های بیماران خاص هم در سامانه امید نشانه گذاری شده است که بلافاصله دارو را کنترل کرده و پس از تائیدیه دارو در اختیار فرد قرار می‌گیرد.

تدوین راهنمای بالینی برای جلوگیری از مصرف بالای دارو در کشور

وی با اشاره به مصرف بالای دارو در کشور بیان کرد: راهنما‌های بالینی که توسط وزارت بهداشت تدوین می‌شود می‌تواند در کنترل تجویز مصرف منطقی دارو راهگشا باشد تا خرید‌های راهبردی در چهارچوب آن انجام شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در خصوص مطالبات داروخانه‌ها نیز بیان کرد: زمانی که سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت منتقل شد بدهی سازمان به داروخانه‌ها ۱۱ الی ۱۲ ماه بود که اکنون میانگین پرداختی مطالبات داروخانه‌ها در کشور به ۲ ماه رسیده است؛ برای نخستین بار تمامی مراکز ارائه دهنده خدمت طرف قرارداد با بیمه سلامت از ابتدای سال جاری در بخش دولتی ۷۰ درصد مطالباتشان را از سازمان دریافت کرده اند.

وی ادامه داد: ۶۰ تا ۷۰ درصد مطالبات داروخانه‌ها نیز به صورت علی الحساب و مابقی آن هم با ارائه اسناد هزینه، ظرف مدت ۲ ماه که در قانون الحاق ۳ ماه تعیین شده است، پرداخت می‌شود.

موهبتی با تاکید بر اینکه سازمان بیمه سلامت در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها به روز بوده است، گفت: در صورتی که سازمان برنامه و بودجه دستور چاپ اوراق مشارکت را به دولت بدهد، مطالبات سال گذشته این سازمان به کل مراکز ارائه دهنده خدمت و داروخانه‌ها پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه حدود ۲۴ درصد هزینه‌های سازمان بیمه سلامت به دارو اختصاص دارد، بیان کرد: به طور میانگین ۳۸۰۰ میلیارد تومان از داروی کشور توسط این سازمان پوشش داده می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: