رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:‌

طب سنتی می‌تواند پرچم‌دار کنترل بیماری‌های غیر واگیر باشد

آقاجانی گفت:اصلاح سبک زندگی امری ضروری است و این موضوع یکی از اقدامات بزرگی است که طب سنتی توانایی انجام آن را دارد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد آقاجانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشکده طب سنتی این دانشگاه، با اشاره به اینکه طب سنتی، سبک دیگری از طبابت بوده و نگاه متفاوتی نسبت به طب رایج و تفاوت‌های بسیاری با دیگر رشته‌های این طب دارد، گفت: با وجود اقدامات بسیاری که برای تعریف جایگاه طب سنتی در نظام سلامت کشور انجام شده، هنوز جای کار بسیاری در این زمینه وجود دارد.

تعریف طب سنتی وظیفه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های مربوطه است

وی با تاکید بر اینکه خاستگاه این سبک متفاوت طبابت، دانشگاه و دانشکده است، افزود: نباید انتظار تعریف جایگاه طب سنتی در نظام سلامت کشور را از ستاد وزارت بهداشت داشت و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های طب سنتی باید در تعریف این جایگاه و حل مشکلات ارائه خدمات در این حوزه تلاش کرده و به فکر چاره باشند.

طب سنتی می‌تواند پرچمدار کنترل بیماری‌های غیر واگیر باشد

معاون درمان سابق وزارت بهداشت، انجام اقدامات مشترک پژوهشی و درمانی طب سنتی و طب رایج را یکی از راه‌های مهم برای تعریف جایگاه طب سنتی در نظام سلامت کشور و موفقیت آن در این مسیر دانست و تاکید کرد: طب سنتی در بسیاری از حوزه‌های بیماری، حرفی برای گفتن دارد، ولی باید در کنار طب رایج پیش برود و متخصصان هر دو حوزه با هم در کلینیک‌ها حضور داشته و به بیماران پروتکل مشترک ارائه دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه طب سنتی می‌تواند پرچمدار کنترل بیماری‌های غیر واگیر باشد، اظهار داشت: با توجه به زندگی ماشینی و نوع هیجانات امروزه، لزوم اصلاح سبک زندگی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و این موضوع یکی از اقدامات بزرگی است که طب سنتی توانایی انجام آن را دارد.

آقاجانی افزود: اگر نتوانیم در مسیر تعریف جایگاه طب سنتی موفق شویم و پاسخگوی نیازهای مردم باشیم، بازار منتظر نمی‌ماند و این خلا توسط افراد بسیاری که در حال حاضر نیز با عناوین مختلف به سودجویی و سوداگری در این حوزه مشغول هستند، پر شده و اقدامات آنها به این رشته نیز تسری می یابد.

وی با اشاره به اوضاع فعلی کشور و مشکلات اقتصادی موجود، تاکید کرد: در فشار اقتصادی کنونی جامعه که بخش اعظم آن به حوزه سلامت تحمیل می‌شود، این فرصت برای طب سنتی وجود دارد تا توانایی پوشش حوزه‌هایی را با روش‌های جایگزین خود نشان دهد. داروهایی که عوارض بسیاری دارند در طب رایج استفاده می‌شوند که می‌توان برخی داروهای طب سنتی ارزان‌قیمت و کم‌عارضه‌تر را جایگزین آنها کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: