عضو کمیسیون عمران: دولت عزمی برای شناسایی خانه های خالی و دریافت مالیات از آنها ندارد

عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی می گوید درآمد مالیات از خانه های خالی قابل توجه است؛ اما وزارت راه و شهرسازی عزمی برای شناسایی این واحد و دریافت مالیات ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، سید هادی بهادری ، با اشاره به میزان خانه های خالی و کسب درآمد مالیاتی از آنها، اظهار داشت: بر اساس آمارهای اعلامی حدود ۲ و نیم میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد و در تهران این آمار به ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار واحد رسیده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: برای اجرای دریافت مالیات از خانه های خالی مشکلاتی از جمله بحث شناسایی این واحد ها وجود دارد. زمانی که اجرای این قانون جدی شد صاحبان املاک برای اینکه آمارها را مخدوش کنند تظاهر به مصرف آب و برق  در واحدهای خالی کردند.

مبلغ درآمد مالیات از خانه های خالی قابل توجه است

نماینده مردم ارومیه در مجلس دهم شورای اسلامی علت اصلی وجود خانه های خالی در کشور را  نگاه سرمایه ای به  آن بیان کرد و گفت: در تمام دنیا مسکن یک کالای مصرفی است؛ اما در ایران مسکن را به عنوان کالای سرمایه ای شناخته می شود، افزایش میزان خانه های خالی به دلیل عدم توازن در عرضه و تقاضا نیست.

وی با بیان اینکه خانه های خالی برای حفظ ارزش پول مردم افزایش می یابد، بیان داشت: اگر دولت بتواند از خانه های خالی مالیات دریافت کند درآمد قابل توجهی را کسب می کند، برای برآورد این درآمد باید بدانیم با چه معیاری مالیات اخذ می شود آیا مبلغ کارشناسی مدنظر است یا ارزش معاملاتی، به هر حال اگر به طور متوسط از هر واحد ۲۰۰ میلیون تومان مالیات اخذ شود درآمد قابل توجهی فراهم می شود.

اتحادیه املاک مخالف دریافت مالیات از خانه های خالی است

بهادری در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اینکه مکانیزمی برای شناسایی واحدهای خالی وجود ندارد، اظهار داشت: به نظر می رسد دولت اراده و عزمی برای این کار ندارد، در کمیسیون عمران موضوع را پیگیری کردیم؛ اما اتحادیه املاک با این موضوع مخالفت کرد و اعتقاد داشت این کار به صلاح و شدنی نیست و موانع دریافت مالیات از واحدهای خالی را مطرح کرد.

وزیر برای دریافت مالیات مصر نیست

عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات وزارت راه و شهرسازی، گفت: وزیر نسبت به این کار مصر نیست و  درآمد مالیاتی از خانه های خالی را در اولویت کار خود قرا نمی دهد، اعتقاد دارد این طرح برای شناسایی و دریافت مالیات دردسرهای زیادی دارد

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: