۲۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۱
سفیر سابق ایران در برزیل در نشست تخصصی «بن بست نیست»:

روحیه جهادی در ادارات وجود ندارد/پیمان پولی دوجانبه راه حل مبادلات بانکی

شاطرزاده پیرامون مقابله با تحریم‌ها گفت:اگر فرهنگ کار را ترویج کردیم، کشور ما به کشوری مولد تبدیل می‌شود و فقط کشوری مولد، کارآمد است و می‌تواند با دشمن مقابله کند و جلوی تحریم بایستد.FATF مشکلات نظام بانکی ما را حل نمی‌کند بلکه تراکنش‌ها را شفاف می‌کند و جلوی راه‌های دور زدن تحریم را می‌گیرند.

به گزارش عیارآنلاین، شاطرزاده در نشست تخصصی «بن بست نیست» که با حضور پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی برگزار شد، پیرامون مسائل وجود برای مقابله به تحریم‌ها گفت:

حدود ۶۵ درصد تولید کشور غیرفعال است

مطالبات مقام معظم رهبری این بود که باید گفتمان‌سازی در بحث اقتصاد مقاومتی راه‌اندازی شود. ما باید این را به یک فرهنگ تبدیل کنیم. جمله مهمی که می‌خواهم بگویم این است که اگر دشمنان دور کشور را سد سکندر هم بزنند، می‌توانیم با همین سرمایه در داخل کشور زندگی کنیم. بنابراین تحریم برای ما یک چالش مثبت و یک فرصت است به این شرط که ما بتوانیم از فرصت‌های خود به شکل مطلوبی استفاده کنیم.

ما ظرفیت‌های مغفول زیاد داریم. در حوزه تولید، متوسط ظرفیت فعال ما ۳۵ تا ۴۰ درصد است. یعنی در حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد از ظرفیت تولید، خالی است که اگر از همین ظرفیت استفاده شود،  بسیار گره‌گشا بوده و می‌توان در جهت مهیا کردن نیازهای داخل کشور از آن استفاده کرد.

از ظرفیت عظیم کشورهای همسایه استفاده کنیم

در خصوص تامین مالی، مشکلی نداریم وقتی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی داخل کشور وجود دارد، می‌تواند سیلی ایجاد کند. باید برای این نقدینگی برنامه‌ریزی کنیم و این نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم؛ نه این که اجازه بدهیم مثل یک اژدها هر روز به جان اقتصاد بیفتد و کشور را از پا درآورد. این مشکل نیست بلکه فرصتی سازنده است. در خصوص تجارت در یک شرایط بسیار استثنایی هستیم. به ۱۵ همسایه دور تا دور کشورمان نگاهی بیندازیم. حجم تجارت این کشورها ۲۳۰۰ میلیارد دلار است. اگر فهرست کالاهای تجارت شده این کشورها را تهیه کنیم، متوجه می‌شویم که مکمل اقتصاد ایران است و رقابتی با ما ندارد. این یعنی ما می‌توانیم نیازمندی‌های خود را از همسایگان ایران تهیه کنیم و نیازهای آنها را صادر کنیم. اگر فقط ۱۰% در سهم تجارت کشورهای همسایه سهیم باشیم ۲۳۰ میلیارد دلار تجارت کرده‌ایم و این یک ظرفیت است.

کشت فراسرزمینی؛ یکی از راهکارهای مسئله آب

چالشی مثل چالش آب داریم. به اعتقاد من نباید در این کشور چنین چالشی وجود داشته باشد. نباید به خاک ایران صرفا به عنوان خاک وطن فکر کنیم. ما می‌توانیم مالک زمین‌هایی در دنیا باشیم که متوسط بارندگی در آنها ۳۰۰۰ میلیمتر است. می‌توانیم آنجا تولید کنیم و به داخل کشور وارد کنیم. من در برزیل سفیر بودم. ما ۲.۵ میلیارد دلار تجارت سالیانه با برزیل داریم.

۹۵% واردات از این کشور را ۵ قلم کالای اساسی گوشت، سویا، ذرت، روغن و شکر تشکیل می‌دهد. برزیل از معدود کشورهایی است که حتی یک خارجی هم می‌تواند ۱۰۰% مالکیت زمین را داشته باشد. ما می‌توانیم در برزیل کشت فراسرزمینی داشته باشیم و محصول را وارد کشور کرده و مصرف کنیم؛ به جای این که با این میزان بارندگی در کشور به خودمان فشار وارد کنیم.

می‌توان در کشورهایی مثل قزاقستان و برزیل و ترکیه مالک زمین شویم و کالاهای اساسی خودمان را در این کشورها تولید کنیم و به داخل بیاوریم. در برزیل یک هکتار زمین با متوسط ۳۰۰۰ میلیمتر آب چیزی در حدود ۱۰۰۰ دلار است. در ایران وسط کویر یک هکتار زمین کمتر از ۱۵ میلیون تومان نیست. اگر زمین آب داشته باشد قیمت آن بالای چند میلیارد است. اگر اراده‌ای باشد این کار ممکن است من ۴۰۰ هزار هکتار زمین را برای خرید نوشته‌ام ولی اراده داخلی نیست. اگر بگیریم می‌توانیم با وجود تسهیلاتی که آنجا وجود دارد مواد غذایی خود را از آن طریق تامین کنیم. ما اراده این کار را نداریم وگرنه مشکل ما تحریم نیست.

فرهنگ کار جهادی باید در جامعه تزریق شود

من در این زمینه تلاش زیادی کرده‌ام ولی متاسفانه کشور ما به آفت راحت‌طلبی دچار است و از دولت گرفته تا مردم گرفتار آن هستند. مردم می‌خواهند پول خود را در بانک‌ها نگه دارند و بدون دردسر سود بگیرند. مشکل اصلی ما نگاه به فرهنگ تولید ثروت است. تولید ثروت باید به ارزش و جهاد تبدیل شود و در نهایت به ثروت ملی افزوده شود.

باید به هر نحوی شده اسم جهاد تولید ثروت را به فرهنگ کشور تبدیل کنیم. چینی‌ها اگر به اینجا رسیده‌اند در دور اول ۳۶۵ روز در سال و ۱۸ ساعت در روز بدون قانون کار و مرخصی کار کرده‌اند. ولی ما اینجا قانون کار راحت و بیمه آن‌چنانی و مرخصی‌های طولانی انتظار داریم و با تمام شرایط می‌خواهیم امکانات کشورهای پیشرفته را هم داشته باشیم؛ کشوری که می‌خواهد پیشرفت کند، باید به کار به عنوان امری مقدس نگاه کند. اگر فرهنگ کار را ترویج کردیم، کشور ما به کشوری مولد تبدیل می‌شود و فقط کشوری مولد، کارآمد است و می‌تواند با دشمن مقابله کند و جلوی تحریم بایستد.

FATF به دنبال مسدود کردن مسیرهای دور زدن تحریم ایران است

اگر قبول کنیم که جنگ است، باید بدانیم ورود ما ورودی کلاسیک خواهد بود یا ورودی پارتیزانی، قطعا مقابله ما با این تحریم با جنگ کلاسیک به جایی نخواهد رسید. چون دشمن با چاله‌های ما آشناست ولی در جنگ پارتیزانی دشمن نمی‌داند ما از کجا به آن‌ها ضربه می‌زنیم. FATF دقیقا به دنبال پیدا کردن روزنه‌هایی است که ما از طریق آن تحریم را دور می‌زنیم.

FATF مشکلات نظام بانکی ما را حل نمی‌کند بلکه تراکنش‌ها را شفاف می‌کند و جلوی راه‌های دور زدن تحریم را می‌گیرند. من می‌خواهم بر راه حل‌های داخلی مبارزه با تحریم برگردم. باید به فرمایشات آقا در رابطه با اقتصاد مقاومتی توجه کنیم. من به دو سه مورد از ۲۱ شاخص مقام معظم رهبری اشاره می‌کنم. اقتصاد مقاومتی باید درون‌زا و همراه با رویش باشد.

فرض کنید تحریم نبود؛ آیا باز هم می‌خواهیم به سراغ خارجی‌ها برویم؟ باید به فکر تولید ثروت در بازار جهانی باشیم و این را در داخل کشور مصرف کنیم. باید با مدیرت جهادی کار کنیم. این نکته اصلی فرمایشات آقا است. این کار با تیم اقتصادی لیبرال ممکن نیست. کسی که اقتصاد مقاومتی را مسخره می‌کند، نمی‌تواند این طرح را اجرا کند.

ما مزیت‌های نسبی زیادی داریم. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نیروی جوان تحصیلکرده؛ اولین مزیت نسبی کشور

نیروی جوان تحصیلکرده اگر به عنوان یک سرمایه روی آن‌ها برنامه‌ریزی نکنیم، به خودمان ضرر زده‌ایم. امروز بیشترین نیروی بیکار تحصیلکرده ما در قشر پزشکان عمومی است. تقریبا متوسط بیکاری ما ۱۱% است و متوسط بیکاری قشر تحصیلکرده ۲۷% است و متوسط بیکاری قشر تحصیلکرده در مناطق محروم بالای ۴۷% است. اما در پزشکان عمومی بیش از ۲۵% بیکار داریم.

من دو هفته پیش سفیر برزیل را دیدم که اظهار می‌کرد در این کشور به پزشک نیاز است. این مساله نمی‌تواند خلاف تحریم باشد و تولید ثروت در خارج از کشور است. این موضوع را می‌توان در زمینه‌های دیگر نیز دنبال کرد. من چند سال پیش مهمان سفیر عمان بودم. او می‌گفت در کشور شما ثروت و صنعت و دانش فراوان است چرا به ما کمک نمی‌کنید؟ ما اینجا بیمارستان زنان نیاز داریم. جایی که پزشک و پرستارش زن باشند. این ظرفیت‌ها در حال حاظر در کشور وجود دارد.

صنایع جوان؛ مزیت دوم

مزیت دیگر، صنایع خوب و جوان ما است. به جز برخی صنایع مثل نساجی که پیر شده‌اند، باقی جوان هستند. برخی قبل از محصول دادن جوانمرگ شده‌اند. باید این را به کار بگیریم. در کره شمالی یک دهم این را هم نمی‌بینید.

منابع عظیم انرژی و فرصت‌های ناشی از آن

مزیت بعدی، انرژی است. ما گاز داریم و به راحتی می‌توانیم آن را به برق تبدیل کنیم. تولید پول دیجیتال به تنها ماده‌ای که نیاز دارد، برق است. بنابراین تولید بیت کوین یا سایر ارز‌های دیجیتال یعنی تبدیل برق به ثروت و این دقیقا به معنای صادرات برق است. اگر سیاست تولید پول دیجیتال دارید، ما می‌توانیم به راحتی گازمان را به برق تبدیل کنیم و بعد برق به پول و ثروت تبدیل ‌می‌شود.

صنایع با فناوری بالا؛ مزیت دیگر ایران

نکته بعدی صنایع‌ با فناوری بالای ما است. ما در این حوزه وضعیت بدی نداریم. در هفت حوزه در غرب آسیا و در خاورمیانه رتبه اول را داریم. نانو، بایو، دارو‌های نو ترکیب، صنایع هوایی را می‌توان به ثروت تبدیل کرد. این هنر اقشار مختلف را از بی‌پولی نجات می‌دهد. یکی از ابزار مقابله با تحریم، شبکه سازی است باید در فضای بین‌الملل شبکه ایجاد کنیم. شبکه‌هایی کاملا نامرئی که ارتباطات آن‌ها را جز افرادی که در داخل این شبکه‌ها هستند، کسی نداند.

کسانی که دوستان جمهوری اسلامی هستند از آن‌ها کمک بگیریم. چند سال پیش در اسلام آباد پاکستان ملاقاتی با فرماندار یکی از ایالت‌ها داشتیم. گفتند ما نیاز شما را تامین می‌کنیم فقط از طرف پاکستان اقدام کنید. ظرفیت پاکستان برای ما ظرفیت خوبی است.

استفاده از ظرفیت تهاتر

بحث تهاتر کالا را باید جدی بگیریم. برزیل بارها پیغام داده که حاضر است نفت بگیرد و در مقابل آن کالا صادر کند. این درخواست، نامه‌ای رسمی است که در تشکیلات وزارت کشور گم شد. سیستم ما به این فرصت‌ها حساس نیست.

تجارت با همسایگان

تاکید جدی بر تجارت با همسایگان که راه فراری بسیار عالی برای ما است و ما باید با جدیت بر آن برنامه‌ریزی کنیم. حتی اگر تمام دنیا را رها کنیم و فقط همسایگانمان را در نظر بگیریم، ارزش دارد. باید در وزارت خارجه معاونت امور همسایگان را داشته باشیم. در برزیل یک معاونت مرکوسور در وزارت خارجه این کشور قرار دارد چون درصد بالایی از تجارت برزیل با کشورهای همسایه است.

بانک‌های کوچک خارجی؛ مسیری برای دور زدن تحریم

مورد دیگر بحث بانک است. ما بانک‌های کوچک دیگری در کشورهای مختلف دیده‌ایم که می‌توانیم با آنها کار کنیم و یا آنها را خریداری کنیم. من در برزیل تمام کارها را برای خرید دو بانک انجام دادم و با بهتر شدن اوضاع این کار را متوقف کردیم. ما نیاز داریم بانک‌هایی را داشته باشیم که با خود ما کار کنند.

پیمان‌های چندجانبه پولی و بی‌نیاز شدن از دلار

بسیاری از کشورها ضربه دلار را خورده‌اند و مایل به ورود به پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه هستند. باید در این حوزه وارد شویم. برزیل امروز آماده است. این کشور در یک سال نزدیک به ۵۰% افت پول داشته است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: