۲۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۶

افزایش نرخ ارز بستری برای رونق تجارت دلار از افغانستان به ایران

تغییر شرایط ارزی ایران در هفته‌های گذشته، برای بسیاری از تجار افغان جابجایی دلار به ایران و آوردن کالا از ایران به افغانستان برای فروش، حاشیه سود خوبی ایجاد کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، بالا رفتن نرخ دلار در ایران و بحث‌های مربوط به تحریم‌ها موجب شده تا مردم بعضی از کشورهای همسایه از این اتفاق به نفع خودشان استفاده کنند. به‌عنوان مثال در افغانستان به دلیل وجود تفاوت نرخ دلار ایرانی با دلار افغانستانی باعث شده تا بعضی از مردم عادی و تاجران افغان، با وارد کردن دلار به ایران و تبدیل آن به اقلام و کالاهای ضروری نظیر انواع روغن، بیسکویت و نوشیدنی‌های غیرالکلی به حاشیه سود مناسبی دست یابند. به‌عنوان مثال در تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۷ نرخ دلار افغانستان در هرات ۸۲۰۰ و در ایران حدود ۸۹۰۰ تومان در بازار آزاد بود. این اختلاف حدود ۷۰۰ تومانی خود عامل مؤثری برای رونق تجارت دلار بین افغانستانی‌ها شده است.

در همین رابطه خبرگزاری رویترز در گزارشی از رونق تجارت دلار از سوی دلالان افغان در بازار ایران خبر داده است. این گزارش با روایت یک راننده افغان تبار ترانزیت آغاز می‌شود. راننده‌ای که با ون خود مسافران را بین دو شهر هرات و مشهد جابجا می‌کند. او در کنار کار اصلی خود در هر سفرش به ایران هزاران دلار را از افغانستان به بازار مشهد می‌آورد و با تبدیل آن‌ها به کالای قابل فروش در افغانستان سود قابل ملاحظه‌ای کسب می‌کند. این شهروند افغانستانی ادعا کرده که در هر سفر به ایران حدود ۵ تا ۶ هزار دلار با خود می‌آورد و ۱۰۰ دلار نیز سود می‌کند.

صرافی‌های شهر هرات افغانستان نیز گفته‌اند از زمان اعلام تصمیم ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام معاملات ارزی آن‌ها به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.  در همین خصوص، رئیس فدراسیون مبادلات ارزی هرات با تائید خبر تجارت مرزی دلار بین شهروندان افغان و ایران گفته است “از زمان اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و سقوط ریال، شاهد افزایش این نوع تجارت در طول مرز با ایران هستیم.” او تخمین زده که در هفته‌های گذشته به‌طور متوسط روزانه رقمی بین ۲ تا ۳ میلیون دلار از افغانستان به ایران می‌رود. این یعنی با احتساب نرخ آزاد ۸۹۰۰ تومانی روزانه چیزی در حدود ۲۷ میلیارد تومان و ماهانه ۸۰۰ میلیارد تومان از سوی افغانستانی‌ها در ایران در حال خرج و مصرف شدن است.

در افغانستان شرایط به‌گونه‌ای شده که نگرانی مقامات بانک مرکزی افغانستان را از احتمال سقوط ارزش پولی این کشور تشدید کرده است. یک مقام افغانستان در این باره می‌گوید “در افغانستان همچنان فرهنگ معاملات نقدی پابرجاست و از این رو اعمال کنترل دولتی بر این حجم از مبادلات ارزی قاچاق عملاً غیرممکن است و اگر این روند کنترل نشود افغانستان در آینده‌ای نزدیک با کمبود ارزهای خارجی و کاهش ارزش پول ملی مواجه خواهد شد.”

رئیس اتاق بازرگانی و معدن هرات نیز در این باره گفته است “تجار افغان همواره برای معامله وارد مرز ایران شده‌اند اما با تشدید بحران ارزی در ایران ماهیت این تجارت مرزی نیز تغییر کرده است.” به گفته او پیش از این نیز روند به این گونه بوده که همواره جریان دلار از افغانستان به ایران می‌رفته است؛ به‌ویژه از شهرهایی چون هرات؛ اما از زمانی که “تومان” ایرانی سقوط کرده این جریان دلار به‌شدت افزایش یافته است. ایرانی‌ها به‌شدت دنبال دلار بوده و در این زمینه فعال هستند.

با تغییر شرایط ایران در هفته‌های گذشته، برای بسیاری از تجار افغان بردن دلار به ایران و آوردن کالا از ایران به افغانستان برای فروش ، حاشیه سود خوبی ایجاد کرده است. در ادامه این گزارش اشاره شده که عده‌ای از ایرانیان هم با سفر به شهرهای هرات و فراه اقدام به خرید دلار کرده و در برگشت از فروش هر دلار حدود ۵۰۰ تومان سود می‌کنند. مسافران ایرانی غیرقانونی با سفر به مناطق نزدیک به مرز مشترک ایران و افغانستان به‌ویژه شهرهای هرات و فراه و مبادله دلار با افغانی‌های خریده شده (واحد پول افغانستان) در ایران اقدام به قاچاق دلار به داخل کشور می‌کنند.

گرچه این مسئله با از بین بردن ارزش پول ملی در دراز مدت به ضرر ایران تمام خواهد شد اما در حال حاضر شاید به‌نوعی برای کشور ما هم دارای مزیت باشد چرا که علاوه بر افزایش ورود ارز به کشور منجر به فروش بیشتر محصولات و کالاهای ایرانی نیز خواهد شد.

البته یکی از مزیت‌های مغفول مانده در شرایط تحریم، همین استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه نظیر افغانستان و مهاجران افغانستانی حاضر در ایران است. چرا که با توجه به امکان آسان‌تر تجارت در بین افغانستانی‌ها به‌سادگی می‌توان از این ظرفیت استفاده نموده و تحریم‌ها را نیز دور زد. بعلاوه با توجه به این تفاوت نرخ دلار در ایران می‌توان از فرصت‌های سرمایه گذاری افغانستانی‌ها در ایران نیز استفاده کرده و با ایجاد قاعده گذاری هوشمندانه و ساز و کار مناسب از سرمایه گذاری تجار افغان در ایران استفاده نمود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: