۱۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۹
مدیرکل منابع‌طبیعی گلستان:

اغلب حریق‌های منابع طبیعی در هفته گذشته، از زمین‌های کشاورزی سرایت کرده‌اند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: از ابتدای هفته جاری ۱۹ مورد حریق در عرصه‌های جنگلی و مرتعی سطح استان داشتیم که اغلب آن‌ها از زمین‌های کشاورزی به این مناطق سرایت کرده بود.

به گزارش عیارآنلاین، «ابوطالب قزلسفلو» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به این‌که ۶۸۰۰ کیلومتر از عرصه‌های جنگلی استان هم‌مرز با زمین‌های زراعی دیم است، هر سال در ماه‌های تیر و مرداد پس از برداشت گندم شاهد سرایت آتش از زمین‌های کشاورزی به جنگل‌ها هستیم.

وی افزود: با گرم شدن غیر عادی دما از ابتدای هفته جاری که در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت، شرایط حریق به شدت در عرصه‌های جنگلی و مرتعی و کاه وکلش مزارع گندم مهیاست.

قزلسفلو ادامه داد: این شرایط دمایی در شرق استان اغلب در ظهر و بعد از ظهر همراه با وزش باد می‌شود که کار مدیریت حریق و خاموش کردن آتش کاه و کلش مزارع گندم را با سختی مواجه می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان خاطرنشان کرد: امسال بازندگی‌های نسبتاً خوبی داشتیم که این امر باعث ایجاد پوشش گیاهی مناسب در کف و کناره جنگل‌ها شده است. گرمای هوا شرایط را برای آتش گرفتن این پوشش‌های گیاهی مهیا می‌کند.

وی با اشاره به آتش‌سوزی در شهر فراغی کلاله، تصریح کرد: در این آتش‌سوزی با توجه به این‌که حریق کاه و کلش مزارع گندم در فاصله نسبتاً زیادی از عرصه‌های جنگلی به وقوع پیوسته بود، اما با وجود تلاش‌های صورت گرفته حریق به عرصه‌های جنگلی عرب داغ سرایت کرد.

قزلسفلو یادآور شد: دیروز آتش‌سوزی را در زمین‌های زراعی روستای گلند تاریکی گرگان داشتیم که با حضور به موقع مأموران منابع طبیعی و آتش‌نشانی، از سرایت آتش به جنگل‌های سوزنی برگ این منطقه جلوگیری شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان این‌که در این روزها کوچکترین جرقه یا ته سیگار می‌تواند به آتش‌سوزی گسترده منجر شود، یادآور شد: دوشنبه در پارک ملی گلستان نیز بر اثر سهل‌انگاری در خاموش کردن آتش توسط مسافران شاهد بودیم که بخش زیادی از این میراث طبیعی ارزشمند دچار خسارت شد.

«جمالی» سرپرست مدیریت بحران استانداری گلستان نیز در این رابطه اعلام کرد که به‌علت حساسیت موضوع، دهیاران و مدیریت‌های جهاد کشاورزی ملزم شدند موضوع آتش‌سوزی مزارع کشاورزی را رصد کنند. در این روزها برخوردها با آتش‌زنندگان بقایای گیاهی مزارع کشاورزی جدی‌تر خواهد شد.

رئیس کل دادگستری گلستان هم به دادستان‌های کلاله و گالیکش دستور ویژه داد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، کسانی که عمدی یا بر اثر سهل‌انگاری، سبب آتش‌سوزی عرصه‌های جنگلی گلستان شدند را شناسایی و برای متخلفان پرونده قضایی تشکیل دهند.

آتش زدن بقایای گیاهی سبب آلودگی محیط‌زیست می‌شود و بر اساس ماده ۶۸۸ قانون تعزیرات، آلودگی محیط‌زیست جرم است و تا یک سال حبس برای آن در نظر گرفته‌ شده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: