عضو کمیسیون عمران مجلس: اینکه محل درآمد و هزینه مالیات بر خانه های خالی از سوی شهرداری ها تعیین شود مطلوب نیست

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، گفت: اجرای بسته پیشنهادی دولت در حوزه واگذاری ماموریت وصول مالیات بر خانه های خالی به شهرداری ها نیازمند مصوبه مجلس است.

به گزارش عیارآنلاین، سیدابوالفضل موسوی بیوکی  با اشاره به بسته پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی برای تعادل بخشی به بازار مسکن مبنی بر واگذاری ماموریت وصول مالیات بر خانه های خالی به شهرداری ها، گفت: موضوع اخذ مالیات از خانه های خالی که به محبوس شدن سرمایه منجر شده قبل این هم از سوی مجلسی ها و برخی اعضای دولت مطرح بوده است.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تا زمانی که از خانه به عنوان سرمایه استفاده می شود اخذ مالیات از آن لازم است، افزود: اخذ مالیات از خانه های خالی محرکی برای عرضه آن ها به بازار خواهد بود.

تعداد خانه های خالی موجود در کشور بسیار زیاد است

وی با تاکید بر اینکه تعداد خانه های خالی موجود در کشور بسیار زیاد است، تصریح کرد: وجود بیش از دو میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه بر ضرورت خروج مسکن از حیطه کالای سرمایه ای تاکید دارد.

واگذاری ماموریت وصول مالیات از خانه های خالی به شهرداری ها نیازمند مصوبه مجلس

موسوی بیوکی با بیان اینکه پیشنهاد واگذاری ماموریت وصول مالیات از خانه های خالی به شهرداری ها برای تصویب نیازمند بررسی در مجلس است، گفت: قانونی شدن این موضوع لازمه اجرای آن است.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته اخذ عوارض شهرها بر عهده شهرداری ها بوده است، افزود: بعید است دولت یا قانون گذار بخواهد دوباره مسئولیت مانند وصول مالیات را به شهرداری واگذار کند.

اخذ مالیات نیز از جنس عوارض است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه اخذ مالیات نیز از جنس عوارض است، تصریح کرد: اینکه محل درآمد و هزینه مالیات بر خانه های خالی از سوی شهرداری ها تعیین شود مطلوب نیست.

موسوی بیوکی با بیان اینکه در حال حاضر مسئولیت اجرای طرح مسکن اجتماعی میان شهرداری ها و دولت دست به دست می شود، گفت: یکی از برنامه های تامین مسکن، طرح مسکن اجتماعی است که دستگاه مجری این طرح دولت یا شهرداری و یا هر دو باید باشند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مهم ترین موضوعی که در بحث مسکن اجتماعی مطرح است عدم پاسکاری این طرح میان مسئولان برای اجرای است./

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: