واردات گسترده نتیجه بی‌توجهی ستاد تنظیم بازار به قانون تمرکز

عملکرد چند ساله ستاد تنظیم بازار نشان‌دهنده آن است که واردات محصولات مصرفی مردم از خارج برای  تنظیم بازار و عدم توجه به تولیدات داخلی مهم‌ترین هدف این نهاد دولتی است. موضوعی که در تضاد با سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و منجر به واردات گسترده محصولاتی همچون برنج، میوه و غیره شده است.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس قانون تمرکز، وزارت جهاد کشاورزی مسئول تنظیم بازار محصولات کشاورزی شده است. علی‌رغم این اختیارات قانونی و همزمان با آغاز دولت یازدهم مسئولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی توسط رئیس‌جمهور به ستاد تنظیم بازار و به ریاست محمد شریعتمداری داده شد.

گرچه صحبت‌های مبنی بر هماهنگی ستاد تنظیم بازار با وزارت جهاد کشاورزی مطرح می‌شود ولی عملکرد چندساله این ستاد نشان‌دهنده آن است که واردات محصولات مصرفی مردم از خارج برای تنظیم بازار و عدم توجه به تولیدات داخلی مهم‌ترین هدف این نهاد دولتی است. موضوعی که در تضاد با سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و منجر به واردات گسترده محصولاتی همچون برنج، میوه و … شده است.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین گفت‌وگویی با دو نماینده مجلس شورای اسلامی داشته که متن آن به شرح زیر است.

سید راضی نوری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، پیرامون اقدامات ستاد تنظیم بازار گفت: هرسال شاهد هستیم که در بحبوحه بازار عده‌ای خاص که عمدتاً واردکننده هستند اقدام به مهندسی واردات محصولاتی چون برنج، ذرت و … می‌کنند.

نماینده مردم دزفول بابیان اینکه کشاورزی یک موضوع استراتژیک است افزود: امنیت غذایی کشور به کشاورزی گره‌خورده است و به اعتقاد بنده باید به کشاورزی دید پدافند غیرعامل داشت.

وی ادامه داد: متأسفانه عده‌ای به کشاورزی نگاه اقتصادی دارند و معتقدند واردات محصولات کشاورزی از کشورهای خارجی که عمدتاً محصولات ارزانی نسبت به نمونه داخلی دارند منطقی است. ولی ازنظر ما دیدگاه به‌هیچ‌عنوان پذیرفته نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اقدامات ستاد تنظیم بازار در واردات محصولات کشاورزی گفت: در چند سالی که از اجرایی شدن قانون تمرکز گذشته، ستاد تنظیم بازار بارها نسبت به این قانون بی‌توجه کرده است.

وی ادامه داد: طبق این قانون اختیارات بازرگانی محصولات کشاورزی به وزارت جهاد داده‌شده است ولی به دلیل کم‌کاری و عقب‌نشینی این وزارتخانه ستاد تنظیم بازار، اقدام به واردات و سایر فعالیت‌های بازرگانی در حوزه محصولات کشاورزی می‌کند.

جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، پیرامون واردات برنج به‌ وسیله ستاد تنظیم بازار گفت: به‌ شدت پیگیر جلوگیری از واردات بدون ضابطه برنج به کشور هستم. چراکه معتقدیم برنج‌کاران کشور توان تأمین برنج موردنیاز مردم را دارند.

نماینده مردم رشت با اشاره به واردات برنج توسط ستاد تنظیم بازار گفت: طبق قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش بازرگانی (قانون تمرکز) وزارت جهاد کشاورزی وظیفه بازرگانی محصولات کشاورزی را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: این که ستاد تنظیم بازار با فشار به وزیر جهاد کشاورزی اقدام به واردات برنج می‌کند، تخلف آشکار است.

لازم به ذکر است:

کاهش سهم واردات غذا از کل واردات کشور، تأمین میوه مورد نیاز شب عید از تولید داخل، کاهش واردات غیرمنطقی برنج با افزایش هزینه واردات و مدیریت واردات زنجیره ارزش دانه‌های روغنی به نفع صنایع داخلی از جمله برخی از مهمترین دستاوردهای اجرای قانون تمرکز وظایف در بخش کشاورزی بوده است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: