۲۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۸
کارشناس مسائل دیپلماسی-اقتصادی در نشست «بن‌بست نیست»:

راه مبارزه با تحریم از شناخت آن می‌گذرد/رسانه‌ها از پرداختن به مسائل تحریمی نهراسند

براتی با اشاره به اهمیت شناخت تحریم‌ها گفت: از سطوح نخبگان تصمیم‌گیر تا سطوح فعالین رسانه‌ای و کسانی که در فضای بومی جامعه در حال تعامل هستند نباید ترس به دل راه دهند و تحریم را بشناسند. تحریم دقیقا روی ضعف‌های ما سوار شده است. شناخت تحریمی به ما کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را بشناسیم.

به گزارش عیارآنلاین، مسعود براتی کارشناس مسائل اقتصادی در نشست تخصصی «بن بست نیست» که با موضوع راه‌کارهای درون‌زای مقابله با تحریم و با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد، گفت: برگزاری جلساتی به این شکل برای مردم امیدواری ایجاد می‌کند زیرا متوجه می‌شوند که کسانی به این مشکلات فکر می‌کنند. ما به شدت به این امید در مردم نیاز داریم. رسانه‌های ما درگیر سطحیات هستند و کمتر فرصت عمیق شدن در مسائل را دارند بنابراین من از سایت خبری-تحلیلی عیارآنلاین برای ترتیب دادن این جلسه سپاسگذاری می‌کنم.

این کارشناس در ادامه گفت: امیدوارم این گونه جلسات به بر طرف کردن خلاهای اساسی کشور کمک کند. ما باید بپذیریم که تحریم یک واقعیت پیرامونی اقتصاد و سیاست کشور ما است. ما نمی توانیم تحریم‌ها را نادیده بگیریم اما این مسئله می‌تواند به فرصت بزرگی برای ما تبدیل شود.

وی پیرامون تحریم‌ها گفت: تحریم در حوزه های علم و فن آوری از قدیم بود اما در حوزه بانک و بیمه جدید است. به طور مثال در حوزه دفاعی تحریم بودیم و همین تحریم تبدیل به فرصت شد و ما بدون وابستگی به غرب و شرق به یک توان دفاعی رسیدیم و براساس آن می‌توانیم امنیت و اقتدار کشور را تامین کنیم.

براتی در ادامه به راهکار مقابله با تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: امروزه بخش دفاعی و امنیت کشور تحریم ناپذیر است به همین دلیل طرف مقابل، از طرق دیگر فشار می‌آورد تا ما را تضعیف کند. باید راهبرد درست برای مقابله با تحریم‌ها را فهم کنیم. تا زمانی که تحریم‌ها در نسل گذشته خود و در حوزه های غیر بانکی بودند از کسی که می‌خواست ما را تحریم کند جلوتر بودیم. حتی در پیچیده‌ترین موضوعات مثل حوزه فن‌آوری هسته‌ای که ما کاملا تحریم بودیم به خودکفایی رسیدیم.

این کارشناس ادامه داد: وقتی از حدود ۲۰۰۷ سری جدید تحریم‌ها در حوزه بانکی شروع شد تا ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ که به اوج خود رسید شیوه دور زدن تحریم‌ها نتوانست پاسخگوی نیازهای ما باشد و ما در ورطه‌ای افتادیم که دیگر این راهبرد جوابگو نبود.

وی پیرامون تجربه مذاکرات گفت: شناخت ما از تحریم‌ها کم بود و به طور واقعی با تحریم‌ها مواجه نبودیم. لذا مجموعه کشور راهی را امتحان کرد که جواب نداد. مذاکره برای رفع تحریم پنج سال تجربه شد و این تجربه، ما را به این نقطه رسانده است که می‌بینیم. مذاکره هم ما را از این بلا و ظلم آشکار دور نمی‌کند.

براتی افزود: من نمی توانم ظرفیت راه‌های مختلف را در مقابله با تحریم نفی کنم ولی راه اصولی، بی اثر کردن تحریم‌ها است. همان نکته‌ای که حضرت آقا در بازدید از شرکت مبتا در سال ۹۴ به طور صریح فرمودند که ما باید تحریم‌ها را بی اثر کنیم و یا در جلسه‌ای با فعالین اقتصادی فرمودند که این جنگ سلاحی دارد و ما باید ضد سلاح خود را بیابیم.

این کارشناس سیاست ترامپ اشاره کرد و گفت: ما باید تحریم ها را خوب بشناسیم. ترسی نانوشته وجود دارد و رسانه‌های ما اعم از صدا و سیما از ورود به مساله تحریم هراس دارند. تحریم چیزی پیچیده نیست. پدیده‌ای است که آمریکا به عنوان ابزار در پیشبرد راهبردهایش از آن استفاده می‌کند. ولی تحریم ترس چندانی ندارد و راهکارهای مقابله با آن از دل شناخت آن بیرون می‌آیند. سیاست ترامپ بر این است که می‌خواهد ما را به دوران تحریم‌های فلج کننده بازگرداند.

وی ادامه داد: ما تجربه‌ای موفق در تاریخچه خود داریم که متاسفانه توسعه پیدا نکرد. در مساله تحریم بنزین در سال ۸۹ بنزین جزو لیست تحریم بود و به تجربه‌ای موفق تبدیل شد. این کار می‌تواند ادامه پیدا کند. هر چقدر مناسبات ریالی خود را توسعه دهیم تحریم ناپذیر می‌شویم.

براتی با اشاره به اهمیت شناخت تحریم‌ها گفت: از سطوح نخبگان تصمیم‌گیر تا سطوح فعالین رسانه‌ای و کسانی که در فضای بومی جامعه در حال تعامل هستند نباید ترس به دل راه دهند و تحریم را بشناسند. تحریم دقیقا روی ضعف‌های ما سوار شده است. شناخت تحریمی به ما کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را بشناسیم. وقتی نفت را تحریم می‌کنند یعنی نفت نقطه ضعف ما است. ما وقتی برای بی‌اثر کردن تحریم فکر می‌کنیم در حقیقت آسیب پذیری خود را کم کرده‌ایم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: