۲۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۱
فضای کسب و کار و مشکلی به نام تامین اجتماعی(9)

حق بیمه قرارداد مانع بزرگی برای رشد شرکت‌ها

اسلامی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان راهبران فناوری اطلاعات پیرامون مشکلات این شرکت با تأمین اجتماعی گفت: ۷ تا ۹ درصد برای تمام قراردادهایمان ضریب می‌زنند و این کلیه درآمدهایمان اعم از هر نوع قراردادی را شامل می‌شود. این کار بیمه سبب افزایش زحمات شرکت‌ها شده چراکه در ابتدا به ما مفاصا حساب نمی‌دهند و این باعث می‌شود که پولمان نزد کارفرما بماند و به دست ما نرسد.

به گزارش عیارآنلاین، مطابق با ماده ۳۸ قانون تأمین اجتماعی مصوب سال ۱۳۵۴ در قراردادهای پیمانکاری که با یک کارفرما بسته می‌شود، کارفرما مکلف است ۵ درصد مبلغ این قرارداد و آخرین قسط آن را نزد خود نگه دارد و پرداخت آن را منوط به ارائه مفاصا حساب از سازمان تأمین اجتماعی نماید.
پیمانکار نیز موظف است نسبت به بیمه کارگران با این شرایط اقدام کند:
• بر اساس ماده ۲۸ قانون تأمین اجتماعی حق‌بیمه کارگر ۳۰ درصد مزد یا حقوق وی است که ۲۰ درصد به عهده کارفرما، ۷ درصد آن به عهده بیمه‌شده و ۳ درصد نیز به عهده دولت است. علاوه بر این‌ها ۳ درصد بیمه بیکاری نیز به عهده کارفرما است. تأمین اجتماعی نیز برای اطمینان از پرداخت حق بیمه، مطابق با مواد ۳۹ و ۴۰ می‌تواند دفاتر پیمانکاران را بررسی کند.
لکن از طرف دیگر بر اساس ماده ۴۱ قانون تأمین اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی می‌تواند با توجه به نوع قرارداد پیمانکاری درصدی از قرارداد را به‌عنوان حق بیمه لحاظ کند و آن مبلغ را از پیمانکار طلب نماید که اصطلاحاً به آن حق بیمه قرارداد گفته می‌شود. این حق بیمه در حالی از پیمانکار دریافت می‌شود که در قبال آن کارگری نیز بیمه نشده و خدمتی نیز ارائه نمی‌شود. به عبارتی درازای حق بیمه قراردادها لیست کارگران از پیمانکار گرفته نمی‌شود و سازمان تأمین اجتماعی به هیچ‌کس پاسخگو نیست.
در همین راستا شرکت‌های مختلف از رفتار سازمان تأمین اجتماعی و مواجهه با مأمورین این سازمان مکرراً گله‌مند هستند و معتقدند این سازمان با تفسیر به رأی قانون هر روز بخشنامه‌ای جدید مرتبط با بیمه قراردادها صادر می‌کند که دردسرساز شده است. به‌طوری‌که بخش خصوصی نمی‌داند مطابق با کدام دستورالعمل باید رفتار خود را تنظیم کند و ضرر قابل‌توجهی را در فضای کسب‌وکار کشور به بخش خصوصی تحمیل کرده است. همچنین برخی دیگر بر این باورند که سازمان تأمین اجتماعی تنها به دنبال افزایش درآمد بوده و حقوق کارگران و پیمانکاران را نادیده می‌گیرد و ازاین‌رو است که بیمه قراردادها در فضایی کاملاً غیر شفاف و مبهم دریافت شده و در محل‌های نامعلوم هزینه می‌شود. برای بررسی بیشتر و درک مشکلات ایجاد شده از سوی سازمان تأمین اجتماعی پایگاه خبری-تحلیلی عیار آنلاین با برخی فعالان بخش خصوصی مصاحبه‌هایی را ترتیب داده که در ادامه آمده است.
با توجه به توضیحات ارائه‌شده گفت‌وگویی با اسلامی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان راهبران فناوری اطلاعات صورت گرفته است. شرکت راهبران فناوری اطلاعات در زمینه فناوری اطلاعات (IT) فعالیت دارد.
اسلامی پیرامون مشکلات شرکت دانش‌بنیان راهبران فناوری اطلاعات با بیمه تأمین اجتماعی گفت: قبل از اینکه ما به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان شناخته شویم وضعیتمان بهتر بود، سیاست‌های بیمه به‌گونه‌ای است که برای شرکت‌های دانش‌بنیان سختگیری بیشتری انجام می‌دهند؛ قبل از دانش‌بنیان شدن ما، بیمه بر اساس بخشنامه ۱۴.۳ برای قراردادهایمان ضریب صفر را لحاظ می‌کرد، اما یک سال است که ما دانش‌بنیان شده‌ایم، تمام قراردادهای ما را ضریب می‌زنند، این‌یکی از تغییراتی است که باعث نگرانی شرکت شده است.
این مدیرعامل در رابطه با مشکلات پیش‌آمده پیرامون حق بیمه قراردادها گفت: جایی قرارداد می‌بندیم، آن کارفرما ۵ درصد از هر پرداخت را بابت تحویل مفاصا حساب از بیمه کنار می‌گذارد و علاوه بر آن‌یک پرداخت آخر را هم پیش خودش نگه می‌دارد
وی در ادامه گفت: یعنی فرض کنید یک قرارداد یک میلیارد بسته‌شده است، ۵ درصد آن را بایت مفاصا حساب، بیمه نگه می‌دارد و علاوه بر آن، پرداخت آخر هم که می‌تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد قرارداد باشد را هم نمی‌دهد تا مفاصا حساب از بیمه تأمین اجتماعی بگیریم و به آن‌ها تحویل دهیم.
اسلامی خاطرنشان کرد: به عبارتی یک‌سوّم قراردادهای ما نزد کارفرماها می‌ماند تا ما مفاصا حساب از بیمه بگیریم، در طول این ۱۴ سال سابقه شرکت تمام این مفاصاها با ضریب صفر به ما داده می‌شد، در تمام این ۱۴ سال ما با ضریب صفر قراردادهایمان را تسویه کرده‌ایم و مفاصا از بیمه گرفتیم و با کارفرما تسویه کردیم، در این‌یک سالی که به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان شناخته‌شده‌ایم، تمام قراردادهای ما را ضریب زده‌اند.
این مدیرعامل در ارتباط با دلایل بیمه برای درصد گرفتن از قراردادها گفت: بیمه هیچ دلیلی ندارد و به ما دلیلی را اعلام نمی‌کنند و از طرفی کارشناسی که ما با او ارتباط داریم نیز می‌گوید به ما دستور داده‌اند ضریب بزنید ما هم ضریب می‌زنیم.
وی پیرامون نسبت درصد دریافتی بیمه از هر قرارداد گفت: ۷ تا ۹ درصد برای تمام قراردادهایمان ضریب می‌زنند و این کلیه درآمدهایمان اعم از هر نوع قراردادی را شامل می‌شود. این کار بیمه سبب افزایش زحمات شرکت‌ها شده چراکه در ابتدا به ما مفاصا حساب نمی‌دهند و این باعث می‌شود که پولمان نزد کارفرما بماند پولی دست ما نرسد.
اسلامی به لیست بیمه قراردادها اشاره کرد و گفت: ما لیست بیمه کارمندان خود را رد می‌کنیم اما علاوه بر مقداری که باید بابت لیست بیمه بدهیم، مقدار دیگری نیز به‌عنوان حق بیمه قرارداد به بیمه پرداخت می‌کنیم و بیمه به دو طریق از شرکت هزینه دریافت می‌کند. لازم به ذکر است که بیمه دفاتر ما را هرسال بررسی می‌کند.
این مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان از عدم خدمت متقابل بیمه در قبال هزینه دریافتی گله کرد و گفت: هیچ خدمتی در قبال هزینه دریافتی به هیچ‌کدام از شرکت‌ها ارائه نمی‌دهد و فقط مانعی برای رشد شرکت‌ها شده است. ما از بیمه می‌خواهیم که مطابق قانون رفتار کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: