۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۰
عضو کمیسیون اقتصادی در گفتگو با عیارآنلاین:

مالیات بر عایدی سرمایه از ۱۰۰ سال پیش در اروپا و آمریکا در حال اجراست

احمد انارکی با بیان اینکه همه­‌ی نماینده­‌ها از قانون مالیات بر عایدی سرمایه جهت جلوگیری از سوداگری در بازارهای غیر مولد، استقبال می‌کنند، گفت: ما باید تجربه‌­ی کشورهای دیگر نظیر آمریکا و اغلب کشورهای اروپایی که بیش از صد سال قانون مالیات بر عایدی سرمایه را اجرایی کرده‌اند را هم نگاه کنیم، چون این‌ها علاوه بر جلوگیری از سوداگری، یک نوع درآمد برای دولت است و قطعاً باید در راستای حمایت از تولید استفاده شود.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی عیارآنلاین رونق تولید و فضای کسب‌وکار یکی از مهمترین راه‌های بهبود وضعیت اقتصاد کشور است. در این راستا تا زمانی که بازارهای موازیِ غیرمولد دارای جذابیت و در مقابل هزینه‌های بخش تولید سنگین باشد، این رونق اتفاق نخواهد افتاد. در این بین کنترل فعالیت‌های سوداگرانه در بخش زمین، طلا، خودرو و سایر بازارهای غیرمولد از طریق اخذ مالیات‌های تنظیمی کمک قابل‌توجهی به کاهش جذابیت‌های بخش غیرمولد و هزینه‌های تولید می‌تواند داشته باشد.

در این راستا احمد انارکی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار مجلس پایگاه خبری- تحلیلی عیارآنلاین اظهار داشت: در وضعیت موجود وقتی که سودهای بانکی ۱۵ درصد اعلام می‌­شود قطعاً بازار به سمت دلال­‌بازی و سوداگری می‌رود. آن که حجم سنگین طلا می‌خرد، فردایش طلا را به یک مبلغ بالاتر می‌رساند و معامله می‌کند، سپس سراغ بازار دلار می‌روند و بعد از آن با این وضع موجود قطعاً آن‌ها سراغ مسکن می‌روند.

وی افزود: در این شرایط بازار، وقتی که یک نفر سی هزار سکه می­ خرد و قطعاً این شیوه کسب‌وکار همچنان جریان پیدا می‌کند، باید دلال‌ها مالیات را بپردازند و سامانه‌های شناسایی شفافی در این زمینه طراحی و اجرا بشود. لذا تا زمانی که صندوق­‌های مکانیزه­‌ی فروش راه نیافتد بسیاری از این مشکلات را در مالیات، حالا چه ارزش‌افزوده و چه مالیات خواهیم داشت.

انارکی با اشاره به اینکه دریافت مالیات بر عایدی سرمایه کار خوبی است، گفت: من فکر می‌کنم همه­‌ی نماینده­‌ها استقبال می‌کنند چون مخالفان این طرح یک عده‌­ی خاصی هستند و مردم تمایلشان به ادامه این روند نیست.

نماینده مردم انار و رفسنجان در مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: ما باید تجربه‌­ی کشورهای دیگر نظیر آمریکا و اغلب کشورهای اروپایی که بیش از صد سال قانون مالیات بر عایدی سرمایه را اجرایی کرده‌اند را هم نگاه کنیم، چون این‌ها علاوه بر جلوگیری از سوداگری، یک نوع درآمد برای دولت است و قطعاً باید در راستای حمایت از تولید استفاده شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: