کد QR تجربه‌ای موفق در کاهش چک‌های برگشتی

کشور ترکیه اخیرا با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و ابزاری به نام کد QR و درج آن در چک‌های موجود در این کشور باعث اعتباردهی به چک‌ شده است. نتیجه‌ی این امر کاهش یک درصدی چک‌های برگشتی این کشور در عرض یک سال است.

به گزارش عیارآنلاین، استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه تجارت، می‌تواند در کنار سهولت کار و ارزان بودن، باعث نظارت بر داده‌های تجاری نیز باشد از این رو استفاده از کد QR یکی از این راه حل‌ها است. استفاده از این کد می‌تواند در زمینه‌های متعددی استفاده شود اما شاید بتوان یکی از مهمترین کارکردهای آن را که کشور ترکیه نیز اخیرا به آن روی آورده است را استفاده در مبادلات به وسیله‌ی چک دانست.
با استفاده از این کد، گیرنده چک می‌تواند از درگاه‌های مشخص، سابقه‌ی پرداختی صادرکننده چک را مشاهده کند. این درگاه‌ها نیز می‌تواند از طریق نرم‌افزارهای تلفن همراه فراهم شود که در قبال ارائه این اطلاعات هزینه ناچیزی را از درخواست کننده چک، کسر می‌کند. استفاده از این کد برای گیرنده‌ی چک شرایطی را ایجاد می‌کند تا ریسک معامله کاهش یابد.
اطلاعاتی که در اختیار گیرنده چک قرار می‌گیرد تنها مربوط به اولین دارنده چک نیست زیرا علاوه بر آن سایر دارندگان تایید شده نیز می‌توانند به همان شیوه‌ی بالا به اطلاعات مذکور دسترسی پیدا کنند. لذا در معاملاتی که دارنده‌ی حساب چک، طرف معامله نیست دارنده‌ی چک با استفاده از این کد می‌تواند از میزان اعتبار برگه چک در کنار اصلی یا جعلی بودن آن اطمینان خاطر حاصل کند.

کد QR و بانک‌ها

بانک‌هایی که از این کد استفاده می‌کنند موظف هستند که در صورت برگشت خوردن چک، مقداری حداقلی را به دارنده‌ی چک پرداخت کنند و منابع این میزان پرداختی را به ازای هر برگ چک منتشر شده، از ذخیره بانکی خود تامین می‌کنند.
نکته قابل توجه این است که اگر با استفاده از کد QR نرخ چک‌های برگشتی کاهش یابد، هزینه‌های پرداختی مربوط به بانک‌ها نیز کاهش می‌یابد. استفاده از این کد به طور قابل توجهی ریسک مربوط به چک جعلی یا دستکاری شده را به طور چشم گیری کاهش می‌دهد و طرف مقابل معامله را متعهد به پرداخت چک می‌کند.

کاهش یک درصدی چک‌های برگشتی ترکیه

بانک اطلاعاتی مرکز آمار ترکیه تا پایان سال ۲۰۱۶ اعلام کرده است که حدود ۲ میلیون چک در ماه و بیش از ۲۰ میلیون چک در سال در این کشور صادر شده است که تا پایان سال ۲۰۱۶ حدود ۳.۵ درصد از چک‌های مبادله ای برگشت خورده‌اند که استفاده از این کد گام مهمی در کشور ترکیه برای مقابله با کاهش تعداد چک برگشتی است.
لازم به ذکر است که آگاهی از سابقه‌ی پرداخت چک به راحتی در اختیار اشخاص دیگر قرار می‌گیرد و بازرگانان نیز به جهت حفظ اعتبار خود در بازار تلاش مضاعفی را در جهت تسویه چک خود می‌نمایند. این ادعا زمانی ثابت می‌شود که به آمارهای ۹ ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۷ ترکیه توجه کنیم که طبق این آمارها چک‌های برگشتی یک درصد کاهش پیدا کرده است.
کاهش چک‌های برگشتی ترکیه در فضای اقتصادی این کشور امری مثبت در نظر گرفته می‌شود زیرا یکی از عواملی باعث بهبود فضای اقتصادی می‌شود استفاده از ابزار معملات بلند مدت بوده که چک یکی از آن ابزار هاست. از طرفی این قانون سبب اعتبار بخشی به فضای اقتصادی ترکیه و به تبع آن چک‌های صادر و سرمایه گذاری و رونق اقتصادی در این کشور شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: