سه عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با عیارآنلاین تاکید کردند:

لزوم انحصارزدایی از واردات نهاده‌های دامی

میزان واردات خوراک دام در سال ۹۶ نزدیک به ۳.۶ میلیارد دلار است که معادل ریالی آن با احتساب ارز دولتی سال گذشته ( ۳۷۰۰) بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان است. برنامه ریزی برای رسیدن به خودکفایی نسبی در تامین خوراک دام و طیور کشور، شکستن انحصار واردات نهاده‌های دامی، ورود مستقیم کشاورزان و تولیدکنندگان به بازار نهاده‌های دامی و غیره از جمله راهکارهای پیشنهادی برای بهبود وضیعت فعلی است.

به گزارش عیارآنلاین، هر ساله شاهد واردات حجم بالایی از نهاده‌های دامی ( ذرت دامی، کنجاله سویا، جو، سویا و کنسانتره خوراک دام) به کشور هستیم. طبق گزارش‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران واردات نهاده‌های دامی از لحاظ وزنی و ارزش دلاری رتبه نخست محصولاتی وارداتی کشور را به خود اختصاص داده‌اند. موضوعی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان علوم کشاورزی، تهدید جدی برای امنیت غذایی کشور محسوب می‌شود.

وابستگی بیش‌ازحد و غیر منطقی به کشورهای خارجی، نوسانات قیمتی فراوان نهاده‌ها و به دنبال آن محصولات پروتئینی دامی ( گوشت، شیر و …)  به دلیل نیاز به ارز، خروج ارز از کشور، مغایرت با سیاست‌های کلی نظام در بخش کشاورزی (مبنی بر اینکه تأمین امنیت غذایی با تکیه‌بر تولید از منابع داخلی و نیل به خودکفایی در محصولات اساسی ضروری) و … از جمله مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده پیرامون وابستگی کشور به نهاده‌های دامی است.

طبق نمودار بالا  میزان واردات خوراک دام در سال ۹۶ نزدیک به ۳.۶ میلیارد دلار است که معادل ریالی آن با احتساب ارز دولتی سال گذشته ( ۳۷۰۰) بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان است.

در کنار موارد مطرح‌شده، انحصار در واردات نهاده‌های دامی ازجمله مسائل مهمی است که در چند وقت گذشته حساسیت‌های را به وجود آورده است. موضوعی که محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی را برای توضیح در خصوص علت ایجاد انحصار در بازار نهاده‌ها به مجلس کشاند و در نهایت مجلس از توضیحات ایشان قانع نشد و مراتب اعتراض خود را با دادن کارت زرد به وزیر اعلام کرد.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفت‌وگویی با برخی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی داشته که متن آن به شرح زیر است.

علی اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی پیرامون این موضوع گفت:  یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت گوشت، وابستگی کشور به نهاده‌های دامی وارداتی ( ذرت، کنجاله و …) است.

نماینده مردم شیراز با بیان اینکه واردات نهاده‌های دامی در اختیار گروه‌های خاصی است، گفت: زیاده‌خواهی افراد خاصی که واردات نهاده‌های دامی در اختیار آن‌ها است از جمله دیگر دلایل افزایش قیمت گوشت است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به اینکه برای جلوگیری از سوءاستفاده واردکننده‌ها و به دنبال آن افزایش ناگهانی قیمت نهاده‌های دامی چه راهکاری وجود دارد گفت: تکمیل زنجیره تولید یکی از مهم‌ترین راهکارهای جلوگیری رانت بعضی افراد در واردات نهاده‌های موردنیاز محصولات کشاورزی است.

وی ادامه داد: برای مثال وقتی زنجیره تولید کامل شود، یک مرغدار خود می‌تواند به‌صورت مستقیم نهاده‌های مورد نیاز خود را تأمین کند و به دنبال آن به تولید بپردازد و درنهایت محصول نهایی خود را به بازار عرضه کند.

اکبری بابیان اینکه رونق تشکل‌های کشاورزی پیش‌نیاز تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی است گفت: اگر تشکل‌ها و تعاونی‌های کشاورزی رونق بگیرند به‌هیچ‌عنوان شاهد واسطه‌گری‌ و رانت در واردات نهاده‌ها و محصولات کشاورزی نخواهیم بود.

علی ابراهیمی، رئیس کمیته دام، طیور و شیلات مجلس شورای اسلامی در خصوص رانت در واردات نهاده‌های دامی گفت: افزایش قیمت نهاده‌ها ازجمله دلایل نابسامانی بازار گوشت کشور است. ولی آنچه اهمیت دارد این است که  تغییر قیمت جهانی به این میزان نمی‌تواند در افزایش قیمت تأثیرگذار باشد.

وی بابیان اینکه واردات خوراک دام در انحصار تعداد  محدودی واردکننده است گفت: در حال حاضر چند واردکننده با هماهنگی یکدیگر اقدام به واردات خوراک دام می‌کنند. این واردکننده‌ها نبض قیمت و بازار را در دست خود گرفته و قیمت‌ها را بالا و پایین می‌کنند و مصرف‌کننده‌ها مجبور به پذیرش آن هستند.

رئیس کمیته دام و طیور مجلس بابیان اینکه بارها انحصار در واردات خوراک دام را به وزیر جهاد کشاورزی و معاونت‌های این وزارتخانه اطلاع داده و مراتب اعتراض خودمان را به آن‌ها رسانده‌ایم گفت: مسئولین جهاد کشاورزی به ما گفته‌اند هیچ محدودیتی برای ورود شرکت‌های واردکننده دیگر به این بخش ندارند و شرکتی هم برای ورود به این بخش اعلام آمادگی نکرده است.

وی ادامه داد: ولی تصور ما این است که واردکننده‌های فعلی به‌قدری حمایت و به دنبال آن قدرتمند شده‌اند که سایر واردکننده‌ها توان رقابت با آن‌ها ندارند.

ابراهیمی پیرامون راهکار پیشنهادی خود برای بهبود مدیریت واردات خوراک دام کشور گفت: ما معتقدیم مدیریت بازار نهاده‌های مرتبط با خوراک دام کشور باید سازمان تعاون روستایی و شرکت حمایتی و پشتیبانی امور دام با محوریت تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد کشاورزی باشند.

جلال محمود زاده، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص رانت در واردت نهاده‌های دامی گفت: تمام نهاده‌های دامی کشور به‌وسیله ۲ سه نفر وارد کشور می‌شوند و این ۲ سه نفر هستند که بازار را در دست گرفته و عرضه و تقاضای خوراک دام را مدیریت می‌کنند.

وی ادامه داد: این واردکننده‌ها برای به دست آوردن سود بیشتر عرضه و تقاضا بازار را مختل می‌کنند و باعث می‌شوند نهاده‌های دامی باقیمت بالا در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد. البته نوسانات ارز هم در افزایش قیمت نهاده‌ها بی‌تأثیر نیست ولی اشکال اصلی انحصار موجود در واردات است.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس بابیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام باید واردات نهاده‌ها را از انحصار در آورد گفت: تا موقعی که واردات نهاده‌های دامی از انحصار خارج نشود مشکلات فعلی همچنان ادامه خواهد داشت و دامداران خرده‌پا و روستاییان بیشترین آسیب را خواهند دید.

محمود زاده پیرامون راهکار پیشنهای خود برای مدیریت بازار نهاده‌های دامی گفت: تمکیل و تقویت زنجیره تولید ازجمله راهکارهای پیشنهادی برای بهبود وضعیت فعلی است. به این شکل که واحدهای تولیدی و دامداری‌ها به‌صورت مستقیم نهاده‌های دامی خود را وارد کنند.

وی در پایان تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با توجه به وظیفه نظارتی که دارد تمام تلاش خود را انجام خواهد داد تا از تخلفات در واردات نهاده‌ها جلوگیری کنددر همین راستا جلساتی با وزیر جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام داشته‌ایم. اگر لازم باشد از طرف دادستانی کل کشور هم موضوع را دنبال خواهیم کرد.

با توجه به نوسانات قیمتی نهاده‌های دامی و به دنبال آن محصولات مصرفی وابسته به آن و همچنین وابستگی ۸۰ درصدی به خارج برای تهیه خوراک دام می‌توان نتیجه گرفت مدل فعلی مدیریت بازار نهاده‌های دامی ناکارآمد و نیازمند اصلاح است. برنامه ریزی برای رسیدن به خودکفایی نسبی در تامین خوراک دام و طیور کشور، شکستن انحصار واردات نهاده‌های دامی، ورود مستقیم کشاورزان و تولید کنندگان به بازار نهاده‌های دامی و غیره ازجمله راهکارهای پیشنهادی برای بهبود وضیعت فعلی است.

۱ دیدگاه

  1. مجید رعیتی :

    ای کاش جناب محمود زاده قبل از بیان شایعه انحصار ورادات توسط ۲ یا ۳ نفر لیست ۱۴۰۰ نفری ولرد کنندگان را که بیش از یکصد نفر آنها واردکنندگان ذرت و کنجاله بودند می دیدند تا دم از انحصار در واردات نهاده ها نمی زدند…..

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: