وزیر جهاد کشاورزی:

براساس چه ملاک و قانونی بایستی شرکت واردکننده ۴۵ درصدی نهاده‌های دامی را ببندیم؟

حجتی در خصوص انحصار واردات نهاده‌های دامی توسط شرکت آقای مدلل: از نظر مقررات شکل و ظاهر انحصار و دخل و تصرفی وجود ندارد و ذخایر را کنترل می کنیم تا کشور دچار مشکل کسری نشود، همچنین کشتی های بین راهی و ارز تخصیصی نیز مورد نظارت وزارتخانه است. حدود ۳ یا ۴ شرکت وجود دارند که ۸۰ تا ۹۰ درصد واردکننده هستند و شرکت مورد اشاره نیز حدود ۴۵ درصد از حجم عملیات ذرت را بعضی از سال ها در اختیار داشته است، حال باید حرکت این شرکت را متوقف کنیم یا دیگر شرکت ها باید تقویت شوند؟ اگر قرار است حرکت این شرکت متوقف شود، باید مشخص شود که براساس چه ملاک و قانونی این موضوع باید انجام گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۰ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان پاسخ به سوال کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس اظهار داشت: صنعت مرغداری صنعتی است که خدمت بزرگی را به کشور ارائه می‌کند و نزدیک به ۲.۵میلیون تن در بخش تولید گوشت سفید و نزدیک به ۹۰۰ هزار تن تخم‌مرغ را روانه بازار تولید می‌کند.

حجتی افزود: به دلایل خاص از نظر اقلیمی و سیاست‌های برنامه‌ای که داشته‌ایم اغلب نهاده‌های مورد نیاز این صنعت وارداتی است و این در حالی است که علیرغم همه محدودیت‌هایی که در ارتباط با بازار ارز وجود داشت و در راستای تلاطمات ارزی و قیمت ارز شاهد بودیم، دولت، ستاد اقتصادی دولت، رئیس جمهور حمایت‌های ویژه‌ای برای در اختیار گذاشتن ارز به این افراد را در نظر گرفته‌اند.

وی ادامه داد: ارز برای این افراد به قیمت ۳۸۰۰ محاسبه می‌شود زیرا ما در ۷ الی ۸ ماه گذشته با افزایش قیمت روبرو بوده‌ایم و ما ارزی را که امروز ۳۸۰۰ تومان به واردکنندگان اختصاص می‌دهیم سال گذشته ۳۲۰۰ تومان قیمت ارز تعیین شده بود و همچنین افزایش قیمت نیز در بازار جهانی در این عرصه داشتیم  و ذرت را سال گذشته کمتر از ۲۰۰ دلار خریداری می‌کردیم اما در این روزها و ماه‌ها نرخ ذرت تا ۲۵۰ دلار نیز افزایش داشته است و هم اکنون نرخ ذرت به ۲۳۵ الی ۲۴۰ دلار می‌رسد بنابراین این امر نشان می‌دهد که این افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی تأثیرگذار است و در نهایت بر وضعیت واردات ما نیز تأثیرگذار است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ما در سال گذشته نزدیک به هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن ذرت وارد کردیم و امسال می‌بایست بر حسب افزایش تقاضا میزان ذرت بیشتری وارد کنیم.

حجتی افزود: ما از فروردین تاکنون دو شوک قیمتی مقطعی در بازار را تجربه کردیم؛ یکی از شوک‌ها مربوط به زمانی است که ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح شد زیرا چند روزی را واردکنندگان پشت درب بانک مرکزی ماندند و یک التهاب قیمتی نیز در زمان بحث مربوط به کامیو‌ن‌داران مطرح شد که در آن مقطع نیز شاهد التهابات یک هفته‌ای بودیم و ما تلاش کردیم با توجه به ذخایر موجود این التهاب را به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: امروز وضعیت ذخایرمان و کشتی‌های در حال تخلیه نهاده‌های مورد نیاز و همچنین در زمینه قیمت شرایط مناسبی داریم و قیمتی که امروز برای خرید در بندر امام توسط واردکنندگان اعلام می‌شود قیمتی است که سازمان حمایت اعلام می‌کند و نهاده‌ها از نظر قوانین و مقررات آیین‌نامه‌های دولت جزو محصولاتی است که احکام تعزیراتی بر آن حاکم است.

حجتی بیان کرد: از نظر مقررات شکل و ظاهر انحصار و دخل و تصرفی وجود ندارد و ذخایر را کنترل می کنیم تا کشور دچار مشکل کسری نشود، همچنین کشتی های بین راهی و ارز تخصیصی نیز مورد نظارت وزارتخانه است.

وی افزود: وقتی قرار است روزی یک میلیون تن نهاده وارد کشور شود، اگر با کسری مواجه شویم تاثیرات قیمتی فزاینده ای دارد که باید با آن برخورد شود. حدود ۱۶۰ شرکت درخصوص واردات ذرت فعالیت دارند و سیاست ما همان سیاست زنجیره ای است و معتقدم تامین نهاده ها باید توسط تعاونی ها و اتحادیه ها تامین شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تعاونی ها باید با در اختیار داشتن منابع صندوق توسعه بخش کشاورزی واردکننده باشند تا با حداقل قیمت بتوانند نهاده ها را در اختیار اعضای خود قرار دهند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: حدود ۳ یا ۴ شرکت وجود دارند که ۸۰ تا ۹۰ درصد واردکننده هستند و شرکت مورد اشاره نیز حدود ۴۵ درصد از حجم عملیات ذرت را بعضی از سال ها در اختیار داشته است، حال باید حرکت این شرکت را متوقف کنیم یا دیگر شرکت ها باید تقویت شوند؟ اگر قرار است حرکت این شرکت متوقف شود، باید مشخص شود که براساس چه ملاک و قانونی این موضوع باید انجام گیرد.

حجتی بیان کرد: با توجه به حساسیت های ارزی کنترل و نظارت بازار انجام می شود و وظیفه من این است که تعاونی ها و شرکت های تولیدکننده را حمایت کنم تا بتوانند نهاده ها را وارد کنند. همچنین باید تسهیل گری انجام شود تا اجحافی در حق تولیدکنندگان طیور نشود.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: وضعیت تولیدات کشور به نحوی است که دیگر نیازی به سلطان شکر نیست چرا که در سال ۹۶ دو میلیون تن شکر تولید شده است این در حالی است که در سال ۹۲ یک میلیون و صد هزار تن شکر تولید شد. البته حدود صد هزار تن شکر کسری وجود دارد اما در هر صورت فکر نمی‌کنم نیاز به واردات وجود داشته باشد اما در خصوص محصول ذرت به واردات این محصول نیاز است.

وی تصریح کرد: تولید ذرت به مصرف آب قابل توجهی نیاز دارد هر چند که ذرت علوفه‌ای تولید می‌شود اما ذرت دانه‌ای به صورت کشت متراکم است و عرضه متنوعی دارد. در سال ۹۷ شرکت پشتیبانی امور دام خرید‌های لازم را انجام داده هر چند که معتقد به حضور شرکت دولتی نیستیم.

حجتی افزود: یک میلیون تن ذرت و یک میلیون تن سویا توسط شرکت پشتیبانی امور دام سفارش داده شده است که به طور طبیعی سهم شرکت مورد نظر آقای کریمی قدوسی را محدود می‌کند اما باید توجه کرد که واقعیاتی نیز در این زمینه وجود دارد. حمایت، پشتیبانی، تربیت و آموزش تولیدکنندگان عمده به صورت مستقیم و تولیدکنندگان خرد از طریق اتحادیه تعاونی انجام می‌شود اما در هر صورت در اروپا نیز وضعیت به همین شکل است و اگر راهکار مطلوب تری وجود دارد ارائه شود.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در این زمینه وجود شرکت دولتی و رسیدگی‌های این شرکت صحیح نیست هر چند که شرکت پشتیبانی امور دام در لیست شرکت‌های قابل واگذاری قرار گرفته اما به دلیل ضرورت‌ها تاکنون حفظ شده است.

حجتی یادآور شد: قیمت نهاده‌های دامی و خوراک طیور در وضعیت کم التهاب یا بی‌التهابی قرار دارد اما در هر صورت باید نظارت‌ها انجام شود و روی موضوع اعمال نظارت‌ موثر باید اقدامات لازم انجام شود.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: