فولادگر با انتقاد از روش تامین اجتماعی در اخذ حق بیمه قرارداد:

ضرایب حق بیمه قراردادها، هزینه تولید را بالا می‌برد

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید گفت: ما حرفمان این است که از پیمانکاری که کاملا شناخته شده و قابل بازرسی است، لیست بیمه قبول کنیم. در روش کنونی، تامین اجتماعی ضریبی از کل قرارداد را از پیمانکار می‌گیرد که خیلی بیشتر از روش لیست حق بیمه است. این روش به پیمانکار هزینه تحمیل می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید از طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی چندی پیش منتشر شد. پس از انتشار این گزارش، مشخص شد که برخی بندهای مرتبط با حق بیمه در این طرح نسبت به قبل تغییرات زیادی داشته است. طبق شواهد موجود، در متن اولیه این طرح، قرار بود سازمان تامین اجتماعی از اعمال ضرایب حق بیمه منع شده و صرفا لیست ارسالی از سوی شرکت‌ها ملاک تعیین حق بیمه قرار گیرد. در چنین شرایطی تامین اجتماعی که درآمدهای عظیم خود از محل اخذ حق بیمه از کسب و کارها را در خطر می‌دید، با لابی‌های گسترده توانست تغییرات بسیاری را در این طرح ایجاد کند. این تغییرات به گونه ای بوده که بندهای مرتبط با تامین اجتماعی نسبت به طرح اولیه آن که حاصل بررسی کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس هم بوده، مغایرت و بعضا تضاد هم دارد. به همین خاطر، پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین در گفت وگویی با رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، از این تغییرات جویا شد.

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید، در رابطه با طرح کنونی گفت: ما در بررسی مواد ۱۰ و ۱۱ طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی، نظر همه تشکل‌ها را گرفتیم از جمله خود سازمان تامین اجتماعی. جلسات متعددی داشتیم و با در نظر گرفتن نظرهای سازمان تامین اجتماعی طرح اولیه را تعدیل کردیم. یعنی گزارش نهایی کمیسیون ویژه از طرح اصلاح حداکثر استفاده از توان داخل، با در نظر گرفتن نظرات تامین اجتماعی و همکاران خودمان است. بنابرین طرح را تعدیل کردیم. انتظار داریم که دوستان هم بیایند و حمایت کنند. حالا پیشنهادهای نمایندگان هم قابل بررسی است.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید گفت: بحث این است که ما پیمانکار ساخت داخل را که می‌خواهیم در رقابت با خارجی‌ها قرارش دهیم و بگوییم در این رقابت تو برنده باش و قیمت تمام شده در رقابت با آن‌ها هست ما خودمان با یک سری روش‌ها داریم قیمت تمام شده را می‌بریم بالا در مالیاتش یک جور، بهره‌های بانکی اش یک جور، از جمله بیمه. در بیمه می‌گوییم پیمانکاری که شناخته شده است کارگاهش مشخص است و در سامانه می‌آید ثبت می‌کند، ثبت داخلی می‌کند، این‌ها براساس لیست باید بیمه شوند.

وی با اشاره به روش کنونی گفت: در روش کنونی، تامین اجتماعی ضریب می‌گیرد و این تفاوتش خیلی زیاد است. تفاوت آن روشی که روی کل قرارداد با ضریب می‌گیرند و آنی که بیمه حقیقی است، خیلی است. این یک هزینه به پیمانکار تحمیل می‌کند. ما حرفمان این است که  این پیمانکاری که کاملا شناخته شده و قابل بازرسی است، در این سامانه می‌آید ثبت می‌شود، این هم مثل آن تولیدکننده‌هایی که قبلا در قانون رفع موانع آوردیم آنجا هم تولیدی‌ها را آوردیم خب این‌ها که کارگاه هایشان قابل بازرسی است و مشخص هستند حالا پیمانکارهای ساخت داخلی، این‌ها را می‌آییم لیست بیمه قبول کنیم از آنها. آن روشی که الان اعمال می‌شود یک ضریب می‌گیرد و یک عدد سنگین هزینه این‌ها را بالا می‌برد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: