۱۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۱
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با عیارآنلاین:

طرح اصلاح قانون چک باعث اعتبار بخشی به معاملات بازار می‌شود

حسینی پیرامون اصلاح قانون چک گفت: امروز افراد زیادی به خاطر چک‌­های بلامحل در زندان هستند و به سبب این موضوع معضلات اجتماعی زیادی نیز در کشور ایجاد شده است. لذا در قانون جدید، به این موارد یک مقدار دقت بیشتری شده و سعی بر آن است که برای صادرکننده­‌ی چک و تحویل­‌گیرنده­‌ی چک از یک نوع اعتبار بیشتری برخوردار باشد تا بشود فضای کسب و کار را یک مقدار از این فضای رکود خارج کرد.

به گزارش عیارآنلاین، طرح قانون اصلاح چک پس از کش و قوس‌های فراوان در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است تا در هفته‌های آتی در صحن مجلس به رای گذاشته شود. این طرح مشکلات سابق قانون چک را برطرف خواهد کرد و سبب بهبود فضای کسب‌وکار کشور و به تبع آن اعتبار دهی به اوراق بهادری مانند چک می‌کند.

از این رو محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با عیارآنلاین پیرامون طرح قانون اصلاح چک گفت: با توجه به نواقصی که در قانون چک قبلی داشتیم و چک را اینگونه در نظر گرفته‌ایم که یک اوراق بهاداری است که در سر­رسید آن، نوعی ایجاد دین برای کسی که این اوراق در دست او است می­‌کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: لذا چک به عنوان یکی از اسناد مبادله‌­ی اقتصاد مورد اعتبار است چون از یک مرجعی مانند مؤسسه­‌ی مالی یا بانک صادر می‌شود و از طرف دیگر در قانون قبلی چک آمده بود که هر کس می‌توانست چکی را صادر ­کند حتی در زمانی که اعتبار یا منابع لازم را در حساب شخصی خودش نداشته باشد که متأسفانه این کار تاثیر بسیاری در نوسانات اقتصادی در چند سال اخیر داشته است.

وی پیرامون چک‌های برگشتی یادآور شد: حجم چک­‌های برگشتی در کشور ما بسیار بالا است که برخی از آن‌ها حقوقی بوده و برخی از آن‌ها به مراحل بعدی رسیده، برخی­ دیگر نیز مورد سوء استفاده­ تعدادی شرخر قرار گرفته است.

حسینی افزود: امروز افراد زیادی به خاطر چک‌­های بلامحل در زندان هستند و به سبب این موضوع معضلات اجتماعی زیادی نیز در کشور ایجاد شده است. لذا در قانون جدید، به این موارد یک مقدار دقت بیشتری شده و سعی بر آن است که برای صادرکننده­‌ی چک و تحویل­‌گیرنده­‌ی چک از یک نوع اعتبار بیشتری برخوردار باشد تا بشود فضای کسب و کار را یک مقدار از این فضای رکود خارج کرد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: