۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۴
عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین:

برای مقابله با تحریم‌ها، ستاد تدابیر نفتی تشکیل شود/ باید با شرکت­‌های کوچک­تر نفتی کار کنیم

امیری خامکانی درباره راه‌کارهای بی‌اثر کردن تحریم‌های نفتی گفت: باید در وزارت نفت ستاد تدابیر نفتی یا ستاد تدابیر اقتصادی که قبلاً در زمان تحریم‌­ها داشتیم سریع­تر تشکیل شود و راهکارهایی را پیش‌بینی و اجرا نماید و علاوه‌بر این همه باید به وزارت نفت در فروش نفت کمک کنند.

به گزارش عیارآنلاین، دونالد ترامپ همزمان با خروج از برجام بازه‌های زمانی را برای بازگشت تحریم‌های کشورمان مشخص کرد. تحریم‌های نفتی اصلی‌ترین تحریمی است که می‌تواند  در بازگشت مجدد تحریم‌ها، کشور را دچار چالش‌های جدی نماید. اجرای تحریم‌های نفتی در سال ۹۰و ۹۱  موجب کاهش صادرات نفت کشور به حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز شد. با توجه به نزدیک شدن تاریخ بازگشت تحریم‌ها، اتخاذ راهکارهای بی تاثیرکردن آن، یکی از موضوعاتی است که باید در دستورکار مسئولان قرار گیرد.

حسین امیری خامکانی عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین درباره تحریم‌های نفتی ایران گفت: در جریان تحریم‌های سال‌های ۹۰ و ۹۱ چون آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان آن فشار بسیاری را وارد می‌کردند علاوه‌بر آن اروپایی‌ها هم چون یک طرف اعمال تحریم‌ها بودند به همه‌ی پالایشگاه‌ها فشارآورده بودند که نفت را نخرند.

وی ادامه داد: همچنین شرکت‌هایی که نفتکش‌ها ایرانی را بیمه می‌کردند را تحریم‌ کردند. این دو موضوع باعث شد تا صادرات و به تبع آن تولید نفت ایران کاهش پیدا کند. مجموع فروش نفت و میعانات ایران به یک میلیون و دویست هزار رسید. البته با توجه به تحریم‌های بانکی به وجود آمده در زمینه بازگشت پول‌های نفت فروخته شده هم دچار مشکل شده بودیم.

امیری خامکانی درباره راهکارهای بی اثر کردن تحریم‌هایی نفتی بیان کرد: باید از تجربیات گذشته استفاده کنیم. راه­‌هایی که منافع کشور را لطمه زد دوباره تجربه نکنیم ضمن این­که ما فعلاً مذاکرات با اروپا را در پیش داریم. اروپایی­‌ها تا الآن ظاهر قضیه اعلام کردند که شرکت­‌های خود را تشویق می­‌کنند که در ایران بمانند.

وی در ادامه گفت: قطعاً کار با شرکت­‌هایی که سهام در بازار بورس آمریکا ندارند راحت­‌تر است. شاید بهتر باشد با شرکت­‌های کوچک­تر کار کنیم. شرکت­‌هایی که چند ملیتی نیستند و کمتر فشار به آن‌ها می­‌آید. همچنین شرکت‌­های کوچکی هم وجود دارند که هم در اروپا و هم در کشورهای آسیایی هستند.

نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برای مقابله با تحریم‌ها با شرکت‌­های کوچکتر که در واقع پیشرفته­‌تر نیستند بهتر می‌شود کار کرد. کشورهایی هم که همان سال­‌های ۹۱-۹۰ با ما بیشتر کار می­‌کردند باید همکاری‌مان را با آن‌ها بیشتر کنیم. پالایشگاه‌­هایی هم هستند که سیستم‌­های فنی آن‌ها با نفت ایران تنظیم شده است، آن­‌ها را هم باید مد نظر داشت. احتمالاً آن‌ها هم علاقمند باشند باقی بمانند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: اما به طورکلی همه­‌ی شرکت­‌ها، کوچک و بزرگ علاقمند هستند در بازار ایران کار کنند دست و پا هم می­‌زنند که بالاخره به نحوی خود را از فشار آمریکایی­‌ها خارج کنند یا حد­اقل مثل توتال تلاش کنند که بتوانند از آمریکا به قول خودشان اجازه‌ی فعالیت بگیرند. از طرف دیگر همه باید به وزارت نفت کمک کنند تا در این مسیر حرکت کند. مثلاً وزارت نفت مجبور می­‌شود در برخی از جاها مشوق­‌هایی را ایجاد کند یا ستاد تدابیر نفتی یا ستاد تدابیر اقتصادی که قبلاً در زمان تحریم‌­ها داشتیم باید سریع­تر تشکیل شود و راهکارهایی را در پیش بگیرد و علاوه‌برآن همه باید به وزارت نفت در فروش نفت کمک دهند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: