عضو کمیسیون حقوقی و قضایی در گفتگو با عیارآنلاین:

با اصلاح قانون چک، امکان اعتبارسنجی صادرکننده چک فراهم می‌شود

آبرامیان پیرامون موضوع اصلاح قانون چک خاطر نشان کرد: با اصلاح این قانون اعتبارسنجی چک در نزد بانک‌ها با استفاده از یک کد واحد امکان پذیر می‌شود و به افرادی که این چک را بین هم رد و بدل می‌کنند کمک می‌کند تا میزان اعتماد دو طرف در معامله بالا رود.

به گزارش عیارآنلاین، ژرژیک آبرامیان عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس پیرامون موضوع اصلاع قانون چک گفت: مهمترین معضل ما این است که چک وسیله پرداخت نقدی است و ما به دلیل بعضی کاستی‌هایی که در مورد اقتصادمان داریم، چک تبدیل به یک برگه تعهد پرداخت شده است که بین خریدار و فروشنده به توافق می‌رسد. متأسفانه بخش بسیار بزرگی از این تعهدات اجرا نمی‌شود و در این مورد معمولاً کسانی که چک می‌گیرند دچار مشکلات اقتصادی می‌شوند.

این نماینده در ادامه به درج کدهای واحد برای شناسایی اعتبار چک اشاره کرد و گفت: با اصلاح این قانون اعتبارسنجی چک در نزد بانک‌ها با استفاده از یک کد واحد امکان‌پذیر می‌شود و به افرادی که این چک را بین هم رد و بدل می­کنند کمک می‌کند تا میزان اعتماد دو طرف در معامله بالا رود.

وی به سازوکارهای تاثیرگذار برای اعتبارسنجی طرفین اشاره کرد و گفت: بعد از اعتبار­سنجی تا حدی دسته چک‌هایی که به متقاضیان داده می‌شود دچار محدودیت‌هایی می‌شود. اولاً همه کس نمی‌تواند دسته چک داشته باشد. علاوه بر آن کسانی که با سوء استفاده از دسته چک پرداخت‌های خود را انجام ندهند خود به خود در سامانه حذف می‌شود و از داشتن دسته چک محروم می‌شوند.

آبرامیان در ادامه افزود: دیگر برای آنها امکان پذیر نیست که بار دیگر از دسته چک استفاده کنند به دلیل اینکه اعتبار آنها خدشه‌دار شده است. این­ها تمهیداتی است که درصد بالایی از مشکلات را حذف خواهد کرد ولی حل اساسی مشکل به این بر­می‌گردد که ما رابطه داشتن دسته چک را به مشتری و بانک ارجاع دهیم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی در پایان گفت: قانونگذاران سعی می­‌کنند در حدی که امکان­پذیر باشد در قانون تمهیداتی در نظر بگیرند که ریسک معاملات را به حداقل برسانند که در آخر باعث بهبود فضای کسب‌وکار می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: