تحقق بازسازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی با اقساط بازگشتی مسکن مهر

در حال حاضر بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان از محل اقساط بازگشتی مسکن مهر نزد بانک مسکن و وزارت راه‌ و شهرسازی بازگشته است. با توجه به نقش نوسازی و ساخت مسکن‌های روستایی کشور در خروج غیر تورمی از رکود فعلی حاکم در بازار مسکن، پیشنهاد می‌شود بخشی از منابع مالی حاصل از اقساط بازگشتی مسکن مهر به این بخش اختصاص پیدا کند.

به گزارش عیارآنلاین، مسکن مناسب یکی از مهم‌ترین عوامل در توسعه و عمران روستاها است که می‌تواند علاوه بر شکوفایی مناطق روستایی کشور که مواردی از قبیل جلوگیری از مهاجرت و تخلیه شدن روستا، ایجاد اشتغال، پیشرفت روستا و … را به دنبال داشته باشد، عاملی در جهت رونق اقتصاد کلان کشور هم باشد. با توجه به اهمیت موضوع مسکن روستایی در کشور، یکی از موارد تأکید شده در برنامه‌‌های عمرانی پنجم و ششم توسعه، بهسازی و مقاوم‌سازی مساکن روستایی بوده است.

در همین راستا، بند «ب» ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه کشور دولت را موظف کرده است به‌منظور کاهش آسیب‌پذیری سکونتگاه‌های روستایی، زمینه بهسازی و نوسازی سالانه حداقل دویست هزار واحد مسکونی روستایی را با پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت فراهم کند. باوجود هدف‌گذاری‌های برنامه ششم در پنج سال گذشته (اسفندماه ۹۶ -۹۲) طبق آمار رسمی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۸۷ هزار و ۱۳ واحد مسکن روستایی در کشور نوسازی و بهسازی شده است.

نظر به کم‌کاری دولت در چند سال گذشته، انتظار می‌رفت در سال ۹۷ شاهد افزایش چشمگیری در بازسازی واحدهای فرسوده روستایی باشیم ولی طبق گزارش سازمان برنامه‌وبودجه در تشریح نحوه اشتغال‌زایی دولت در سال ۹۷، فقط برای نوسازی و بهسازی ۵۰ هزار واحد مسکونی روستایی برنامه‌ریزی‌شده است. لازم به ذکر است، طبق آمارهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، از ۵.۳ میلیون واحد روستایی، بیش از ۳.۲ میلیون واحد غیر مقاوم هستند، به‌عبارت‌دیگر ۶۱ درصد از مسکن‎های روستایی کشور با کوچک‌ترین زلزله فرومی‌ریزند و درنتیجه جان ۱۳ میلیون روستایی درخطر است.

کمبود منابع مالی سدی در برابر نوسازی واحدهای روستایی

به گفته مسئولین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمبود اعتبارات و منابع مالی ازجمله مهم‌ترین دلایل عدم تحقق نوسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی است. موضوعی که حمیدرضا سهرابی، مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن در خصوص آن معتقد بود، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این آمادگی را دارد به‌جای ۲۰۰ هزار واحد سالی ۴۰۰ هزار واحد را هم بازسازی کند کما اینکه در بعضی سال‌ها که وضعیت اعتبارات خوب بود این اتفاق افتاد. ولی در حال حاضر به دلیل شرایط اقتصادی کشور و مشکلات فراوان در جذب بودجه و تسهیلات، امکان بازسازی بیش از ۲۰۰ هزار واحد در سال فراهم نیست.

بازسازی مسکن‌های روستایی کشور با اقساط بازگشتی مسکن مهر

طبق گفته محمد هاشم بت‌شکن، مدیرعامل سابق بانک مسکن  تا پایان سال ۹۶ حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان از اقساط مسکن مهر به دولت بازگشته است. نظر به اینکه بازپرداختی‌های مسکن مهر سالانه بیش از ۴ هزار میلیارد تومان است می‌توان نتیجه گرفت در حال حاضر بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان از محل اقساط بازگشتی مسکن مهر نزد بانک مسکن و وزارت راه‌ و شهرسازی بازگشته است. با توجه به نقش نوسازی و ساخت مسکن‌های روستایی کشور در خروج غیر تورمی از رکود فعلی حاکم در بازار مسکن، پیشنهاد می‌شود بخشی از منابع مالی حاصل از اقساط بازگشتی مسکن مهر به این بخش اختصاص پیدا کند.

لازم به ذکر است طبق محاسبات انجام شده هر صد متر مربع مسکن یک شغل مستقیم و یک و نیم شغل غیرمستقیم ایجاد می‌کند به همین دلیل در صورت تحقق ساخت سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی برای ۴۰۰ هزار نفر در هر سال شغل ایجاد می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: