۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۳
عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

آبخیزداری موضوعی مغفول در لایحه حفاظت از خاک

قاضی پور با بیان اینکه لایحه حفاظت از خاک دارای ایرادات زیادی است گفت: ازجمله مهم‌ترین ارکان جلوگیری از تخریب و نابودی خاک انجام فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری است که در لایحه دولت به آن پرداخته نشده است. عدم پرداختن به موضوع آب علی‌رغم اهمیت آن در حفاظت از خاک از دیگر نقاط ضعف لایحه دولت است.

به گزارش عیارآنلاین، کلیات لایحه حفاظت از خاک در روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این لایحه ۲۶ ماده دارد و در آن راهکارهای جهت حفاظت از خاک و مقابله با تخریب‌کنندگان خاک اندیشیده شده است. لایحه حفاظت از خاک در صورتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است که بسیاری از کارشناسان معتقدند در لایحه دولت به موارد اساسی که می‌توانند تأثیر فراوانی در حفظ و نگهداری خاک داشته باشند، اشاره نشده است.

عدم اجرای طرح‌‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری، مدیریت صحیح مراتع، نگاه کلان و غیر بخشی به موضوع خاک، ایجاد موانعی جهت فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی، دادن اختیارات اجرایی فراوان به سازمان محیط‌زیست و غیره مواردی هستند که در لایحه ارائه‌شده توسط دولت مغفول مانده‌اند. موضوعی که اعتراض برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را مبنی بر اینکه لایحه دولت دارای ایرادات آئین‌نامه‌ای و فنی است در برداشت.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفت‌وگویی با نادر قاضی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی پیرامون لایحه حفاظت خاک داشته که متن آن به شرح زیر است.

قاضی پور با بیان اینکه لایحه دولت مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی و همانند دادن چک سفید امضاء به دولت است گفت: لایحه دولت دارای ۲۶ ماده است و قرار است، ۱۰ آئین نامه برای آن نوشته شود که این به معنی دادن اختیارات فراوان اجرایی و قانون‌گذاری به دولت داده است.

وی ادامه داد: با تصویب این لایحه کلیه کارهای عمرانی و تولیدی تعطیل خواهد شد و احداث راه‌، کارخانجات و صنایع پائین‌دست پتروشیمی تحت شعاع قرار خواهند گرفت.

نماینده مردم ارومیه بابیان اینکه موارد فنی و اساسی  حفاظت خاک در لایحه دولت نیامده است گفت: ازجمله مهم‌ترین ارکان جلوگیری از تخریب و نابودی خاک انجام فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری است که در لایحه دولت به آن پرداخته نشده است. عدم پرداختن به موضوع آب علی‌رغم اهمیت آن در حفاظت از خاک از دیگر نقاط ضعف لایحه دولت است.

وی ادامه داد: مدیریت صحیح مراتع، جلوگیری از فروش خاک به کشورهای عربی و فروش سنگ‌آهن ازجمله موارد دیگری هستند که در لایحه دولت به آن‌ها پرداخته نشده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای در پایان تصریح کرد: یکپارچگی زمین‌های کشاورزی، تعیین الگوی کشت متناسب با نوع خاک موضوع مهم دیگری است که بهتر بود دولت در لایحه خود به آن توجه می‌کرد.

۱ دیدگاه

  1. بهاره :

    مطلب به شدت ضعیف است و مصاحبه کننده نتوانسته اصل بحث رو با نماینده مطرح کنه یا این که نماینده چیزی نمیدونسته. بهتره با نمایندگان مرتبط در این خصوص مصاحبه گرفته بشه یا این که ابتدا خبرنگارتون در خصوص آب عمیق بشه بعد مطلب بزنه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: