در هم‌اندیشی رونمایی از مجله «بن بست نیست» عنوان شد:

در شرایط تحریم، اقتصاد ایران در بن بست نیست

پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با برگزاری سلسه نشست‌هایی با عنوان «بن بست نیست»، به بررسی راهکارهایی برای مقابله با تحریم می‌پردازد. در اولین هم‌اندیشی، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، سید علی روحانی معاون دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس، محسن شاطرزاده سفیر سابق ایران در برزیل و مسعود براتی کارشناس دیپلماسی اقتصادی از جمله مهمانان این نشست بودند.

به گزارش عیارآنلاین، پس از خروج آمریکا از برجام و قطعی شدن بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه کشور، مسئله چگونگی مقابله با این تحریم‌ها بیش از پیش اهمیت یافت. با این حال سیاسی شدن موضوع، صورت مسئله را به حاشیه راند. با این وجود پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با برگزاری سلسه نشست‌هایی با عنوان «بن بست نیست»، به بررسی راهکارهایی برای مقابله فعالانه با تحریم با تکیه بر توانمندی‌های درونی کشور پرداخت.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، سید علی روحانی معاون دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس و محسن شاطرزاده سفیر سابق ایران در برزیل از جمله مهمانان نشست افتتاحیه «بن بست نیست» بودند. شرکت کنندگان در این نشست، ضمن بیان برخی مسائل و مشکلات کنونی کشور، به مهمترین راهکارهای مقابله با تحریم پرداختند که خلاصه مهمترین سخنان آنها در ادامه آورده شده است.

با اجرای تمام FATF  هم از لیست سیاه خارج نخواهیم شد

انتظار گشایش اقتصادی از مسیر توافقات بین المللی، محکوم به شکست است. من فکر می‌کنم این یک اشتباه محض است که تصور کنیم در صورت پذیرش توصیه‌های FATF، مسئله مراودات بانکی کشور حل خواهد شد. تصور بنده بر این است که حتی اگر تمام تعهدات ما در بحث FATF  عملی شود، ما از لیست سیاه خارج نخواهیم شد. چون ما معاهده‌ای محکمتر از برجام نداشتیم؛ با این وجود دیدیم که طرف مقابل به راحتی از برجام خارج شد. بنابراین آنها به دنبال مواضع دیگری هستند.

به نظر من پروسه‌ای که می‌تواند جمهوری اسلامی را از این مسیر عبور دهد اتکا به توانمندی‌های داخلی است. باید متناسب با تحریم‌ها اقدام متقابل انجام بدهیم. ما تا این لحظه چیدمان جنگی در حوزه اقتصادی از دولت ندیده‌ایم. اخیرا آقای جهانگیری گفتند که ما در جنگ اقتصادی هستیم. این اولین بار است که ما در مجلس چنین واژه‌ای را از دولتمردان شنیدیم. خط مقدم این آرایش جنگی، تصمیمات دولت است و نباید انتظار داشته باشیم که این تصمیمات در جایگاه‌های دیگری عملیاتی شود. ما در مجلس کمیته‌های مختلف ضد تحریم را آغاز کرده‌ایم. ما بسته‌های پیشنهادی خود را از طرف مجلس در حوزه‌های اقتصادی اعلام می‌کنیم. به نظر من همزمان باید بسته‌های پیشنهادی از طرف فعالان بخش خصوصی نیز اخذ شود چون این خیلی مهم است.

۲۲ هزار میلیارد تومان در دو ماه؛ رانت واردات به جای سرمایه‌گذاری

سید علی روحانی، معاون دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس با انتقاد از رویکردهای غلط در مدیریت امور کشور گفت: تا زمانی که نگاه مان به نتیجه انتخابات کنگره آمریکا در آینده باشد و یا به رابطه اروپا با آمریکا و استفاده از منافع حداقلی فکر کنیم در حقیقت چشم مان به دست خارجی هاست و نتیجه ای نخواهیم گرفت.

معاون دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به حجم عظیم نقدینگی کشور گفت: بسیاری از تحولات امروز کشور ریشه در حجم انبوه نقدینگی کشور دارد و واقعیت این است که این حجم انبوه نقدینگی امروز هیچ ربطی به تحریم‌ها ندارد. بزرگترین مشکلات ما در اقتصاد کشور مسائل ارزی و بانکی است و نسبت دادن این موضوع به خارج از کشور تصور غلطی است. همین امروز هم راه حل وجود دارد. باید دید آیا این اراده در مجموعه نظام تصمیم گیری کشور وجود دارد یا نه؟

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس با انتقاد از سیاست ارزی دولت گفت: با ماجرای ارز ۴۲۰۰ تومانی ۲۲ هزار میلیارد تومان در دو ماه به وارد کننده ها رانت داده‌ایم. این پوشش دو سوم یارانه‌ای که در سال می‌دهیم و دولت همیشه از آن می نالد. با این مقدار پول می‌شد خیلی کارها کرد ولی عملا به رانت واردکنندگان تبدیل شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: آنچه که ما در مدت اخیر بعد از بحث بازگشت تحریم‌ها دیدیم، مقداری سیگنال‌های نگران کننده در خود دارد. از این جهت که طرف مقابل قبل از تحریم، جزئیات برنامه‌اش را برای ۹۰ روز اول و ۹۰ روز دوم اعلام می‌کند و بدین ترتیب یک سری برنامه‌ها برای تضعیف تدریجی اقتصاد ایران معرفی می‌کند. ولی ما در داخل هیچ سیگنالی تولید و ارسال نمی‌کنیم.

هدایت نقدینگی، تهاتر و پیمان پولی، مهمترین راهکارهای برون رفت از مشکلات کنونی اقتصادی

محسن شاطرزاده سفیر سابق ایران در برزیل، با مرور برخی از مزیت های کشور در حوزه های گوناگون گفت: ما ظرفیت‌های مغفول زیادی داریم. در حوزه تولید، متوسط ظرفیت فعال ما ۳۵ تا ۴۰ درصد است. یعنی حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد از ظرفیت تولید، خالی است. در حوزه تامین مالی مشکلی نداریم وقتی ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی داخل کشور وجود دارد، می‌تواند سیلی ایجاد کند. باید برای این نقدینگی برنامه‌ریزی کنیم و این نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم.

سفیر سابق ایران با اشاره به تهدیدات FATF برای ایران گفت: FATF دقیقا به دنبال پیدا کردن روزنه‌هایی است که ما تحریم را از طریق آن دور می‌زنیم. FATF مشکلات نظام بانکی ما را حل نمی‌کند بلکه تراکنش‌ها را شفاف می‌کند و جلوی راه‌های دور زدن تحریم را می‌گیرند.

وی در پایان عنوان کرد: بحث تهاتر کالا را باید جدی بگیریم. علاوه بر این، بسیاری از کشورها از وابستگی به دلار ضربه خورده‌اند و مایل به ورود به پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه هستند. باید در این حوزه وارد شویم. امروز برزیل آماده است. این کشور در یک سال نزدیک به ۵۰% افت پول داشته است. همچنین در ترکیه طی یک سال گذشته ارزش پول این کشور کاهش شدیدی داشته و از همین رو شرایط برای ایجاد پیمان پولی دوجانبه با ترکیه فراهم است.

راهکارهای مقابله با تحریم از دل تحریم بیرون می‌آید

مسعود براتی، کارشناسی دیپلماسی اقتصادی هم در این نشست با تاکید بر اینکه باید راهبرد درست مقابله با تحریم را شناخت، گفت: ما باید بپذیریم که تحریم یک واقعیت پیرامونی اقتصاد و سیاست کشور ما است و ما نمی‌توانیم تحریم‌ها را نادیده بگیریم و اتفاقاً می‌تواند به فرصت بزرگی برای ما تبدیل شود.

وی با اشاره به عملکرد رسانه‌ها در پرداختن به ماهیت تحریم گفت: ما باید تحریم‌ها را خوب بشناسیم. ترسی نانوشته وجود دارد و رسانه‌های ما از ورود به مسئله تحریم هراس دارند. اعم از صداوسیما و سایر رسانه‌ها از ورود و صحبت درباره تحریم ابا دارند. تحریم چیزی پیچیده نیست. پدیده‌ای است که آمریکا به‌ عنوان ابزار در پیشبرد راهبردهایش از آن استفاده می‌کند. تحریم ترس چندانی ندارد و راهکارهای مقابله با آن از دل شناخت آن بیرون می‌آیند. از سطوح نخبگان تصمیم گیر تا سطوح فعالین رسانه‌ای و کسانی که در فضای بومی جامعه در حال تعامل هستند باید ترس به دل راه ندهند و تحریم را بشناسند. تحریم ها دقیقاً روی ضعف‌های ما سوار شده است و شناخت تحریم ها به ما کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را بشناسیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: