۳ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۶
عضو کمیسیون امنیت ملی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

پذیرش FATF در کنار تصویب تحریم‌ها علیه ایران منطقی نیست

جمالی پیرامون پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم گفت: زمانی که اروپا مانع از تحریم‌­ها شود و خودش نیز روی به سرمایه­‌گذاری بیاورد آن موقع است که ما می­‌خواهیم وارد FATF شویم. زیرا از لیست سیاه FATF خارج شویم و بانک‌­های خارجی با ما کار کنند. اما زمانی که ما این موضوع را بپذیریم و بانک‌­ها نیز با ما کار نکنند، پذیرش این طرح منطقی نیست

به گزارش عیارآنلاین، بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس پس از حواشی بسیار، به دو ماه بعد موکول شد تا در این زمان نمایندگان بتوانند با دقت بیشتر نسبت به این مسئله رسیدگی کنند. از طرف دیگر رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس پیرامون معاهدات بین‌المللی فرمودند:«ممکن است برخی مفاد معاهدات بین‌المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند».

از این‌ رو محمد جواد جمالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین پیرامون به تعویق افتادن بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم گفت: مجلس هوشمندانه عمل کرد چرا که آمریکایی‌­ها می‌خواهند به تحریم رو بیاورند و اروپا هم اقدام خاصی را در مذاکرات آتی پیرامون این موضوع انجام نداد.

این نماینده در ادامه به نظر مخالفان این طرح و نبود دلیل کافی برای پیوستن به کنوانسیون مذکور اشاره کرد و گفت: زمانی که اروپا مانع از تحریم‌­ها شود و خودش نیز روی به سرمایه­‌گذاری بیاورد آن موقع است که ما می­‌خواهیم وارد FATF شویم. زیرا از لیست سیاه FATF خارج شویم و بانک‌­های خارجی با ما کار کنند. اما زمانی که ما این موضوع را بپذیریم و بانک‌­ها نیز با ما کار نکنند، پذیرش این طرح منطقی نیست و این نظر مخالفین طرح است.

وی ادامه داد: آن‌ها از ما می‌خواهند که ما FATF را بپذیریم. در تحریم هم باشیم بانک­‌ها هم این بار به بهانه­‌ی تحریم­‌ها با ما کار نکنند که این مطلقا عاقلانه نیست. به همین دلیل موکول کردن بررسی این موضوع به دوماه آینده هوشمندانه بود. زیرا در این دو ماه پیامی را به طرف مقابل به خصوص اروپایی‌­ها منتقل می‌کنیم که ما به هر قیمتی حاضر نیستیم تبعات پیوستن به FATF را بپذیریم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: