رئیس سابق شرکت توسعه و کشت دانه‌های روغنی در گفت‌وگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

افزایش سطح زیرکشت دانه‌های روغنی، نتیجه اجرای قانون تمرکز

صفارپور با بیان اینکه افزایش سطح زیر کشت دانه‌های روغنی نتیجه قانون تمرکز است گفت: قبل از قانون تمرکز وزارت­ بازرگانی واردات دانه‌های روغنی را به‌صورت تمرکزی انجام می‌­داد. می‌توان گفت این رویه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا همین چند سال پیش وجود داشت. به اعتقاد بنده در صورت تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و به دنبال آن لغو قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی، تولید و برنامه‌های کشت دانه‌های روغنی که انصافاً هم فوق استراتژیک هستند آسیب خواهند دید.

عبدالحمید صفارپور رئیس سابق شرکت کشت و توسعه دانه‌های روغنی گفت‌وگویی با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون پیشرفت‌های صورت گرفته در تولید و کشت دانه‌های روغنی بعد از تصویب قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در جهاد کشاورزی ( قانون تمرکز) داشته است.  متن این گفت‌وگو به شرح زیر است.

عیارآنلاین: وضعیت کشور در تولید دانه‌های روغنی را به چه شکلی ارزیابی می‌کنید. نظرتان پیرامون حرکت به سمت خودکفایی در تولید این محصول چیست؟

صفارپور: با توجه به اهمیت غذا در آینده و افزایش جمعیت، پیش­بینی می‌شود  مهم­ترین بحرانی که در  آینده ­وجود خواهد داشت بحران غذا است. لذا در تأمین نیازهای استراتژیک غذایی کشور که دانه‌های روغنی هم جزء آن است باید به سمت خودکفایی در تولید حرکت شود. در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد از روغن مصرفی کشور به‌صورت خام وارد می­شود. دانه­‌های روغنی و خوراک دام و طیور هم به همین کیفیت به‌صورت عمده وارداتی هستند.

علی‌رغم صحبت‌های مطرح‌شده مبنی بر اینکه امکان تولید دانه‌های روغنی در کشور به دلیل محدودیت‌های طبیعی وجود ندارد. کشور ما ازلحاظ اقلیمی در شرایط بسیار مناسبی برای تولید دانه‌های قرار دارد. هم در تولید گیاهان روغنی که به‌صورت درخت هستند مثل پسته، زیتون و گردو و هم در گیاهان روغنی مثل سویا، تخم آفتابگردان که در حال حاضر مهم­ترین آن در شرایط اقلیمی کشور ما کلزا است و  هم در گیاهانی که به‌صورت درختچه‌های بیابانی هستند  مثل السیس‌ها، پتانسیل‌های برای تولید در کشور وجود دارد. بنابراین حرکت به سمت افزایش کشت دانه‌های روغنی اقدام ضروری و منطقی است. این پتانسیل در کشور ما وجود دارد که حتی به صادرکننده دانه‌های روغنی تبدیل شویم.

عیارآنلاین: آیا در چند سال گذشته اقدامی در راستای افزایش سطح زیر کشت دانه‌های روغنی صورت گرفته است؟

رئیس سابق شرکت توسعه و کشت دانه‌های روغنی: در چند سال گذشته به‌خصوص از زمان تصویب قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی ( قانون تمرکز) که به دنبال آن بازرگانی محصولات کشاورزی را به جهاد کشاورزی داده شد اقدامات خوبی در راستای افزایش تولید و سطح زیر کشت دانه‌های روغنی در کشور صورت گرفته است.

قبل از قانون تمرکز وزارت­ بازرگانی واردات دانه‌های روغنی را به‌صورت تمرکزی انجام می­داد. می‌توان گفت این رویه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا همین چند سال پیش وجود داشت. به اعتقاد بنده تمام برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های مرتبط با دانه‌های روغنی باید به‌وسیله وزارت جهاد کشاورزی انجام شود. به این موضوع باید به‌صورت تخصصی پرداخته شود. تولید بذر مناسب برای کشت دانه‌های روغنی، بررسی اراضی مناسب برای کشت، آمار و ارقام مربوط به میزان تولید و مصرف دانه‌های روغنی، اینکه کدام بذر در کدام منطقه باید کشت شود مواردی هستند که فقط وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند آن‌ها را مدیریت کند.

عیارآنلاین: در حال حاضر لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و به دنبال آن تشکیل مجدد وزارت بازرگانی در دستور کار مجلس است. با توجه به اینکه در صورت تفکیک این وزارتخانه، قانون تمرکز لغو خواهد شد آیا تأثیری در برنامه‌ریزی‌های مرتبط با دانه‌های روغنی ایجاد نخواهد شد؟

صفارپور: یکی از معضلاتی که به کشور ما خیلی خسارت زده تصویب قوانینی است که ایجاد ناهماهنگی را به دنبال خواهند داشت. اگر ما حتی یک مسئولیت را دو تیکه کنیم و به دست دو وزارتخانه دهیم با اینکه این دو وزارتخانه زیر نظر دولت هستند بازهم شاهد ناهماهنگی خواهیم بود. اگر مسئولیت تولید و بازرگانی هر بخش را به وزارتخانه همان بخش داد با توجه به شرایط فعلی کشور ما کارآمدی بهتری خواهد داشت.

به اعتقاد بنده در صورت تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و به دنبال آن لغو قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی، تولید و برنامه‌های کشت دانه‌های روغنی که انصافاً هم فوق استراتژیک هستند آسیب خواهند دید.

عیارآنلاین: برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته  برای افزایش سطح زیر کشت دانه‌های روغنی از سال ۹۱ به بعد که بسیاری از کارشناسان آن را محصول قانون تمرکز می‌دانند را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رئیس سابق شرکت توسعه و کشت دانه‌های روغنی: این برنامه‌ریزی قطعاً خوب بوده است. در این چند سال جهت‌گیری وزارت جهاد کشاورزی به سمت تولید و افزایش سطح زیر کشت دانه‌های روغنی بوده است. البته برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی نباید تنها معطوف به کشت کلزا باشد. باید به سمت کاشت درخت‌های روغنی همچون زیتون و … هم رفت.

با توجه به وجود منابع آبی عظیم در خلیج‌فارس و شمال کشور که با احداث تصفیه کن‌ها امکان استفاده از آن به وجود خواهد آمد به‌راحتی می‌توان ضمن حل مشکلات آب به سمت کشت انواع دانه‌های روغنی حرکت کرد. در صورت تحقق این امر علاوه بر تأمین نیازهای داخلی می‌توانیم صادرکننده دانه‌های روغنی هم باشیم.

عیارآنلاین: در صورت ادامه روند تولید و کشت دانه‌های روغنی چندساله می‎توانیم به وضعیت قابل قبولی در تولید داخلی این محصول برسیم؟

صفارپور: اگر روند فعلی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی شروع‌شده است ادامه پیدا کند ظرف دو دهه آینده می‌توانیم به خودکفایی کامل در تولید دانه‌های روغنی برسیم و به دنبال آن صادرکننده لبنیات، گوشت و روغن هم باشیم. چراکه این‌ها زنجیره‌های متصل‌به‌هم هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: