چرا ساخت داخل اهمیت دارد؟

علت اصلی ضرورت ساخت داخل در ایران را باید در ضرورت «اثبات موجودیت» و خودکفایی صنعتی که به استقلال سیاسی خواهد انجامید، دانست. موضوعی که ضرورت آن با توجه به تحریم‌های متمادی ایران در سال‌های اخیر غیرقابل انکار است.

به گزارش عیارآنلاین، در گفتار نخست اشاره کوتاهی به دلایل ضرورت ساخت داخل مایحتاج ملت‌ها در داخل کشور اشاره شد و سپس مفهوم لغوی ساخت و تولید بیان شد و در انتها دیدگاه قوانین و مقررات در این خصوص آورده شد. لذا در این گفتار به فلسفه الزام به ساخت داخل پرداخته شده است.

پاسخ به این پرسش که فسفه ساخت داخل چیست، بسیار پیچیده است و دلایل بسیاری را می‌توان بیان داشت؛ مانند ایجاد اشتغال و رفع بیکاری، رونق صنایع داخلی و افزایش ثروت ملی، جلوگیری از خروج ارز از کشور، ارتقای دانش و تولید علم در کشور (دانش‌محوری)، استمرار و افزایش تولیدات فعلی، صادرات کالا و ارزآوری، مقابله با تحریم، تأثیرگذاری در سایر کشورها و در مناسبات منطقه‌‍ای و بین‌المللی از طریق ایجاد بازارهای مصرف و … .

هر چند موارد مذکور و ده‌ها مورد مشابه دیگر، از دلایل ساخت داخل و ضرورت استقلال صنعتی است، اما علت اصلی ساخت داخل را باید در جای دیگری جستجو کرد. بررسی توسعه‌یافتگی کشورهایی که روزگاری به علت خسارات ناشی از جنگ‌های جهانی اول و دوم فاقد کوچک‌‌‌ترین زیرساخت جهت رشد و توسعه بودند و امروزه تحت عناوینی چون کشورهای توسعه‌یافته، گروه ۸ و … از آن‌‌‌ها یاد می‌شود؛ یادآور تلاش کشورهای مذکور در جهت بازسازی، اثبات موجودیت و به عبارتی تغییر موقعیت جهانی آن‌‌‌ها است. لذا اگرچه تمامی مصادیق فوق از دلایل تأثیرگذار و ضروری در ساخت داخل تلقی می‌شوند، اما علت اصلی ضرورت ساخت داخل در ایران را باید در ضرورت «اثبات موجودیت» و خودکفایی صنعتی که به استقلال سیاسی خواهد انجامید، دانست. موضوعی که ضرورت آن با توجه به تحریم‌های متمادی ایران در سال‌های اخیر غیرقابل انکار است.

از سویی اگر هدفی جز استقلال صنعتی مدنظر باشد، برنامه‌ریزی‌های بلندمدت برای توسعه فنی همواره در معرض عدم اجرا و فراموشی قرار خواهند داشت. برای مثال، آیا دلیل ساخت داخل و خرید از سازندگان داخلی عدم واردات کالاهای خارجی است؟ آیا در صورت رفع تحریم‌ها و امکان واردات هرگونه اقلام و تجهیزات و محصولات خارجی، می‌توان سازندگان داخلی و محصولات تولید داخل و هزاران فرصت شغلی و میلیارد‌‌‌ها سرمایه ملی را کنار گذاشت؟! آیا پس از رفع تحریم‌ها، قوانین حمایت از ساخت داخل و خرید کالای ایرانی منسوخ خواهند شد؟ مسلماً پاسخ منفی است.

لذا تنها در صورت رسیدن به این دیدگاه است که ساخت داخل و استفاده از کالای تولید داخل رونق یافته و فرصتی قابل رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی پیدا خواهد کرد. در گفتار سوم به جایگاه دولت در اقتصاد ایران و دلایل ضرورت خرید اقلام تولید داخلی توسط دستگاه‌های دولتی پرداخته خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: