۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۵
علی مطهری در گفتگو با عیارآنلاین:

ظرف ۲۰ روز آینده باید وضعیت همراهی اروپا در برجام مشخص شود/ باید متکی به توان داخلی باشیم

نایب رئیس مجلس با اشاره به اهمیت اجرای اقتصاد مقاومتی، گفت: به جهت اتمام حجت، ظرف بیست روز یا یک ماه، اگر اروپایی‌ها ضمانت‌های مستحکمی را به ما بدهند که در مقابل فشار امریکا و جریمه‌های نقض تحریم ایستادگی کنند و ما مطمئن شویم، در برجام باقی می‌مانیم. اما اگر احساس کنیم که اروپا هم می‌خواهد دو سه سال ما را بازی دهد، باید خارج شویم و یا اقدام دیگری انجام دهند.

به گزارش عیارآنلاین، خروج آمریکا از برجام منجر به بروز واکنش‌هایی در سطح جامعه و مسئولین کشور در قوای مختلف شد. یکی از سوالاتی که پس از بی نتیجه ماندن برجام مطرح شد این بود که آیا خروج آمریکا از توافق و شکست برجام را می‌توان به معنی رسیدن کشور به بن بست تفسیر کرد؟ به همین خاطر عیارآنلاین در مصاحبه‌های متعدد با کارشناسان و مسئولین مختلف، نظرات آنان را در این باره جویا شده است.

در همین راستا علی مطهری در تشریح سیاست ایران در مسئله تضمین‌های اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا گفت: این بحث نوعی اتمام حجت است که البته باید مهلت داشته باشد. یعنی ظرف بیست روز یا یک ماه، اگر اروپایی‌ها ضمانت‌های مستحکمی را به ما بدهند که در مقابل فشار امریکا و جریمه‌های نقض تحریم ایستادگی کنند و ما مطمئن شویم که این‌ها واقعا به برجام عمل می‌کنند، در برجام باقی می‌مانیم. اما اگر احساس کنیم که اروپا هم می‌خواهد دو سه سال ما را بازی دهد، باید یا خارج شویم و یا اقدام دیگری که باید انجام دهند.

نایب رئیس مجلس در ادامه افزود: ما خیلی خوش‌بین نیستیم. ولی دو سه هفته یا یک ماه مهلت می‌دهیم و اگر واقعا احساس کنیم که اروپایی‌ها هم خیلی مصمم نیستند، باید واقعا خارج شویم.

نماینده مردم تهران در تحلیل خود از واکنش اروپا به تحریم‌های آمریکا گفت: به نظر من آمریکا دیگر نمی‌تواند آن اجماعی که قبلا در دنیا ایجاد می‌کرد را ایجاد کند و تحریم‌ها به آن شدت گذشته عمل شود، قطعا اروپا یک مقدار مقاومت‌هایی خواهد کرد، لذا الان شرایط ما با آن ابتدا که تحریم‌ها را اعمال کردند که اروپا و آمریکا هم با هم متحد بودند شرایط فرق می‌کند و من فکر می‌کنم نمی‌تواند دوباره چنین اجماعی را ایجاد کند.

وی در بیان نحوه مواجهه درست ایران در مقابل اروپا گفت: همین سیاستی که الان دولت اعلام کرده سیاست خوبی است و فعلا مذاکره با اروپا در مهلت مقرر انجام شود تا بعد تصمیم بگیرند که باقی بمانند در برجام یا خارج شوند و غنی‌سازی شروع شود.

مطهری در پاسخ به سوالی درباره رویکردهای مختلف دولت‌های گذشته و فعلی (دور زدن تحریم و مذاکره) و نتایج آنها گفت: قطعا ما باید متکی به توان داخلی خودمان باشیم و آن هم یک سیاست جدی است که مخصوصا در شرایط بحرانی باید متکی به توان داخلی خودمان باشیم ولی فعلا در وضعیت امروز برجام همین سیاستی که دولت انتخاب کرده است به نظرم مناسب است. اکنون نیز اراده و همت برای اجرای امر اقتصاد مقاومتی و توجه به توان داخلی است.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: