عضو کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با عیارآنلاین:

پیمان پولی دوجانبه راهکار رهایی دولت از سلطه دلار

صفاری نطنزی پیرامون معاهدات دو جانبه پولی با کشورهای مختلف گفت: توافقات دو جانبه می‌تواند یک راه‌حلی برای فرار دولت از محدودیت ایجاد شده توسط آمریکایی‌ها در حوزه دلار باشد، ما بحثمان این است که نفتمان را که می فروشیم، دلاری که به ما می‌رسد در صورت جابه‌جایی، آمریکا روی آن کنترل دارند و مانع انجام این انتقال می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، مرتضی صفاری نطنزی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به موضوع امضای تفاهم نامه‌ بین ایران و ترکیه پیرامون موضوع پیمان‌های پولی دوجانبه، گفت: ما در واقع در حوزه نقل و انتقالات پولی مشکل اساسی داریم به خاطر این که الان پول مسلط در نقل و انتقالات بین المللی دلار است و آمریکایی‌ها، نقل و انتقالات جمهوری اسلامی ایران را از سیستم دلاری دچار محدودیت کرده‌اند لذا ما امکانی را در حوزه یورو داریم که می‌توانیم یک تحرکاتی داشته باشیم. چون بانک های اروپایی سهامشان در بورس‌ها و مراکز مالی آمریکا مطرح است و عرضه می‌شود اگر آمریکایی‌ها متوجه شوند که بانک‌های خارجی با ایران تعامل دارند جریمه‌های سنگینی برایشان می برند. به صورت طبیعی محدودیت‌ها و مشکلات را در نقل و انتقالات پولی ایران ایجاد می‌کنند.

این نماینده ادامه داد: بهترین روش برای پاسخگویی به این مسائل و مشکلات این است که ما بتوانیم با کشورهایی که تعاملات اقتصادی بالا داریم، یک سیستم پرداخت پولی دو جانبه ایجاد کنیم که بر اساس ارزهای ملی دو کشور هزینه ها محاسبه و پرداخت شود.

وی افزود: این شیوه را با روس ها خیلی وقت است که داریم ما پرداخت‌هایمان را به صورت ریال پرداخت می‌کنیم و در روسیه هم با روپ محاسبه می‌کنند و سال به سال این‌ها تهاتر می‌شود. در ارتباط با ترکیه نیز که حجم بالایی از روابط تجاری داریم، در این اواخر تفاهمی امضا شد و لذا این به مبادلات تجاری ما کمک می‌کند که هیچ محدودیتی را رفع کینم، هر تاجر ایرانی می‌تواند برود در ترکیه با لیر خرید کند تاجر ترک هم در ایران می‌تواند کارهایش را به ریال انجام دهد.

صفاری نطنزی در پایان گفت: ما با هند و چین هم اگر بتوانیم در این زمینه به تفاهم برسیم شاید خیلی از مسائل و مشکلات ما در این حوزه کم شود، ارتباط با کشورهای دیگر با همان مکانیزم یورو قابل حل است. ما الان بحثمان این است که نفتمان را که می فروشیم، دلاری که به ما می‌رسد در صورت جابه‌جایی آمریکا روی آن کنترل دارند و مانع انجام این انتقال می‌شود. باید در کشورهایی که ما نفت می‌فروشیم این دلار را تبدیل به یورو و یا ارزهایی که قابل قبول برای ما مثل ین ژاپن کنیم و بعد از این تبدیل نقل و انتقال را انجام دهیم. توافقات دو جانبه می‌تواند یک راه‌حلی باشد برای فرار دولت از محدودیت ایجاد شده توسط آمریکایی‌ها در حوزه دلار باشد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: