۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۶
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی شرکت برق حرارتی:

به ۸۴ هزار مگاواتی برق در صورت عدم اصلاح الگوی مصرف نیاز است

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان تولید شرکت برق حرارتی با بیان اینکه برنامه بازنشستگی واحدهای قدیمی با راندمان پایین تدوین شده گفت: نیاز مصرف کشور تا سال ۱۴۰۵ به حدود ۸۴ هزار مگاوات خواهد رسید.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، غلامرضا آگاه درباره چشم‌انداز تولید برق حرارتی گفت: در صورت عدم اصلاح الگوی مصرف در کشور، حداکثر نیاز مصرف کشور تا سال ۱۴۰۵ به حدود ۸۴ هزار مگاوات خواهد رسید.

وی اظهار داشت: حداکثر نیاز مصرف برق کشور در سال ۱۳۹۶، معادل ۵۵ هزار و ۶۱۶ مگاوات بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود ۵ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود که در صورت عدم اصلاح الگوی مصرف در کشور و ادامه روند کنونی، حداکثر نیاز مصرف کشور تا سال ۱۴۰۵ به حدود ۸۴ هزار مگاوات نیز برسد.

آگاه ادامه داد: تأمین مطمئن این نیاز، با شرط تحقق برنامه توسعه سایر نیروگاه‌ها اعم از تجدیدپذیر و تولید پراکنده، با توجه به نتایج مطالعات نیازمند افزایش ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی کشور به میزان ۱۶ هزار مگاوات نسبت به پیک سال ۹۵ تا پیک سال ۱۴۰۰ و ۲۰ هزار مگاوات از پیک سال ۱۴۰۱ تا پیک سال ۱۴۰۵، یعنی ۳۶ هزار مگاوات در مجموع بازه ده ساله ۹۵- ۱۴۰۵ خواهد بود که از این مقدار، حدود ۲ هزار مگاوات تا امروز به بهره‌برداری رسیده و ۱۰ هزار مگاوات نیز در حال احداث است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان تولید خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش قابل توجه بارندگی از پیک سال گذشته تاکنون و در نتیجه کاهش چشمگیر توان قابل تولید نیروگاه‌های برق‌آبی در بازه پیک که حدود ۴ هزارو ۵۰۰ مگاوات نسبت به برنامه‌های اعلام شده توسط شرکت مدیریت منابع آب کاهش دارد، می‌بایست کاهش تولید برق‌آبی نیز با احداث نیروگاه‌های حرارتی جدید و نیز مدیریت مصرف جبران شود.

آگاه از تدوین پروژه مطالعات انتخاب ساختگاه نیروگاه‌های حرارتی خبر داد و گفت: این پروژه با ابلاغیه وزارت نیرو به شرکت تولید نیروی برق حرارتی مبنی بر انجام مطالعات و برنامه‌ریزی برای احداث ۵۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی در سطح کشور با هدف تدوین سند راهبردی توسعه تولید حرارتی و نیازسنجی و جایابی مناسب ساختگاه‌ها و تهیه بسته‌های آماده سرمایه‌گذاری جهت ارائه به بخش خصوصی و دولتی، در سال ۱۳۹۴ تعریف شده است.

وی ادامه داد: با توجه به برنامه راهبردی وزارت نیرو تا سال ۱۴۰۴ مبنی بر افزایش میانگین راندمان برق و حرارت نیروگاه‌های کشور، طی این مطالعات برنامه‌ای برای بازنشستگی واحدهای قدیمی با راندمان پایین تدوین شده است که با خروج این واحدها از شبکه و احداث واحدهای جدید که دارای راندمان بالایی خواهند بود، راندمان تولید افزایش خواهد یافت.

آگاه ادامه داد: این کار، هم‌زمان باعث کاهش مصرف سوخت به ازای تولید برق مساوی و در نتیجه کاهش آلایندگی ناشی از مصرف سوخت کمتر خواهد شد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: