عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد:

اشتغال زنان در عین اجتناب‌ناپذیری نیازمند حمایت است

ویژگی دنیای مدرن و تغییر و تحولات اجتماعی، برخی زنان را به ناچار یا از روی علاقه جدا از خانه داری، به کار در خارج از منزل مشغول کرده که می تواند تاثیرات مثبت و منفی بر زندگی مشترک و فرزندان داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، همانطور که می دانیم خانواده اولین واحد سازنده جامعه است و والدین بویژه مادران نخستین معمار شخصیت کودک هستند که باید به این مسئولیت خود در قبال او و جامعه اهمیت دهند زیرا تربیت صحیح از حقوق اولیه و اساسی فرزند و بر عهده والدین است.
اکنون در دنیا و به تبع آن در کشورمان شاهد تغییرات قابل توجهی در سطح اجتماع هستیم یکی از اینها اشتغال روز افزون زنان در جامعه است، زنان و مادرانی که جدا از کار خانه داری و تربیت فرزندان، خارج از منزل نیز در بخش های دولتی یا آزاد فعالیت دارند.
در این میان برخی با این عنوان که وظیفه اصلی مادران، تربیت فرزند و شکل دادن به شخصیت اوست، اشتغال آنها در خارج از منزل را زیر سوال برده و بر این باورند زنان شاغل، مادران خوبی برای فرزندان خود نبوده و در تربیت صحیح کودکان و مدیریت خانه چندان موفق نیستند.
بانویی سنندجی که پرسنل یکی از مراکز درمانی این شهر است در رابطه با مزیت شاغل بودن زنان می گوید: اگر فعالیت بانوان، خارج از منزل در حد توان آنان باشد و مشکلی برای مدیریت امور خانه و خانواده ایجاد نکند کار ارزشمندی است.
شیما قادری کمک به مخارج خانواده و استقلال مالی را اصلی ترین مزیت اشتغال زنان دانست و گفت: از معایب احتمالی شاغل بودن زنان و مادران می توان به درگیری ذهنی آنها، کاهش آرامش و روحیه لطیف مادری، افزایش استرس و عدم توجه کافی به همسر و خانواده اشاره کرد.
وی اظهار داشت: اگر چه شاغل بودن، موجب بالا رفتن اعتماد به نفس بانوان می شود اما در صورت ناتوانی در مدیریت، تاثیری منفی در رابطه اش با همسر و تربیت صحیح فرزندان خواهد داشت.
بانوی دیگری که معلم دوره ابتدایی (با ۱۴ سال سابقه) و دارای یک فرزند پسر است، گفت: اگر چه کار در خارج از منزل برای بانوان دشوار است اما مزیت هایی نیز مانند کمک به همسر برای مدیریت مخارج زندگی دارد.
سهیلا فرجی اضافه کرد: از جمله دغدغه های من به عنوان یک مادر شاغل، درگیری ذهنی کار منزل و مشکلات مربوط به مسائل تربیتی فرزند است که تا حدودی با این مشکلات کنار آمده و آنها را مدیریت کرده ام.
وی اعتماد به نفس بالا را از جمله مزایای شاغل بودن زنان دانست و یادآور شد: مستقل بودن کودکان و آمادگی آنان برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی در آینده از جمله آثار مثبت اشتغال مادران است.
فرجی با بیان اینکه اشتغال زنان پیامدهایی منفی مانند کم توجهی به همسر و تربیت صحیح فرزند بدنبال دارد، تاکید کرد: نیاز است زنان شاغل تعادلی میان کار در منزل و بیرون برقرار کنند تا مشکلی در مدیریت خانه و ارتباط با همسر و فرزندان برایشان ایجاد نشود.

** اشتغال زنان در جوامع امروزی اجتناب ناپذیر است
مشاور خانواده و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج در این رابطه به اجتناب ناپذیری اشتغال بانوان در این برهه از زمان اشاره می کند و می گوید: اشتغال زنان بخشی از ضرورت های جامعه امروز است و آنها بعنوان نیمی از جمعیت، تاثیر مستقیمی در توسعه هر کشوری دارند.
عطاالله شاکریان با بیان اینکه نظرات متفاوتی در مورد پیامدهای اشتغال زنان وجود دارد، یادآور شد: اگر زنان در جامعه مشغول به کار شوند بخشی از نیروی کار تامین می شود که علاوه بر استقلال مالی، اعتماد به نفس آنها را نیز بالا می برد.
وی با بیان اینکه از مهمترین اثرات مثبت مشارکت زنان به عنوان نیروی کار، کاهش فقر است، افزود: از آنجایی که زنان شاغل دارای منبع درآمدی مستقل از خانواده هستند بنابراین با وقوع حوادث ناخواسته چون مرگ همسر، با خطر فقر مواجه نمی‌شوند.
دکترای تخصصی تعلیم و تربیت اظهار داشت: فرزندان خانواده هم می‌توانند به درآمد مادر اتکا کنند ضمن اینکه تجربه جهانی ثابت کرده برابری اقتصادی زنان و مردان منجر به کاهش فقر و تولید بالای ناخالص داخلی می شود.
شاکریان گفت: از سوی دیگر اشتغال زنان متاهل می‌تواند از طریق افزایش مجموع درآمد خانوار، منجر به ارتقای استاندارد زندگی مشترک شود کمااینکه زنان شاغل، انگیزه همسرانشان برای یافتن شغل متناسب با خانواده و سطح تحصیلات را بیشتر می کنند.
او اضافه کرد: مطالعات نشان داده زنان تحصیلکرده نسبت به دیگران بیشتر به تحصیلات و بهداشت کودکان خود توجه دارند.
مشاور خانواده و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج افزود: به عبارت دیگر فرزندان مادران تحصیلکرده، تمایل بیشتری به آموزش و تحصیلات دارند و چنین مادرانی فرصت‌های تحصیلاتی بهتری برای فرزندان خود فراهم می‌ کنند.
شاکریان یادآور شد: مطالعات نشان می دهد‌ اشتغال زنان در بیرون از خانه منجر به قدرت خلاقیت، استقلال و کارآیی زن، افزایش حس اعتماد به نفس، احساس مفید بودن، افزایش قدرت تصمیم‌گیری و مواجهه مناسب با حوادث زندگی می‌شود.
وی گفت: زنی که وارد اجتماع و بازار کار می‏شود، دید بهتری از روند رشد اقتصادی و اجتماعی پیدا می‏کند و می‏تواند خواسته‌‏های زنانه‏اش را با تأمل و تأنی بیشتری بر آورده کند.

** پیامدهای منفی و روانشناختی شاغل بودن زنان
دکترای تخصصی تعلیم و تربیت به آثار منفی اشتغال زنان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: از دیدگاه دیگر اشتغال زنان دارای پیامدهای منفی جسمانی و روانشناختی از قبیل احساس گناه و اضطراب است.
شاکریان با بیان اینکه اشتغال برای زنان یک نقش اضافی تلقی می‌شود، یادآور شد: هر نقش اضافی نیز منجر به افزایش فشار بر وقت و انرژی فرد می‌شود.
وی گفت: زنان شاغل فشار مضاعف ناشی از نقش‌ها و مسئولیت‌های مختلف خود را به جان می‌خرند تا بتوانند شغل ‌شان را حفظ کنند و در مواردی که دچار عدم موفقیت می‌شوند این ناکامی را به حجم زیاد کارهای خانه و نه به تعارض بین کار داخل و بیرون، ربط می دهند.
او عدم موفقیت زنان شاغل در کارشان را موجب ابهام و سردرگمی آنان دانست و اضافه کرد: آنان به جای مواجهه با این وضعیت و حل منطقی مساله، آن را نادیده می‌گیرند.
مشاور خانواده و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج یادآور شد: کمرنگ شدن روابط همسران و مادر و فرزند، کاهش صله رحم، افزایش ناباروری و فاصله سنی بین مادر و فرزند، از جمله آثار منفی کار کردن زنان بیرون از منزل است.

** تاثیر منفی خستگی ناشی از کار روزانه بر رابطه مادر فرزندی
شاکریان به تاثیرات منفی اشتغال مادران بر تربیت فرزندان نیز پرداخت و گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی زنان شاغل نگرانی‌های مربوط به فرزندان و توجه به آنها است.
وی تاکید کرد: این نگرانی‌ها در محیط کار تبدیل به یک مشغولیت ذهنی مداوم می‌شود که به نوبه خود بر کیفیت کار زن‌ ها نیز موثر است.
او با بیان اینکه زنان شاغل گاهی خود را با زنان خانه‌دار مقایسه می‌کنند، افزود: آنان نسبت به فرزندان‌شان در بسیاری اوقات احساس گناه دارند و همواره تصور اینکه مادر خوبی برای آنان نیستند، آزارشان می دهد.
شاکریان تاکید کرد: بسیاری از مادران شاغل بویژه در بخش‌های خصوصی برای حفظ شغل‌شان حتی از مرخصی‌های بعد از زایمان استفاده نمی‌کنند و در مدت زمان کوتاهی پس از زایمان در محل کار حاضر می‌شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج یادآور شد: این در حالیست که کودک در سال‌های اولیه به محبت و آغوش مادر نیاز وافری دارد و بسیاری از مادران شاغل از این حیث احساس گناه می‌کنند.
شاکریان می گوید: اگر چه به‌ زعم عده‌ای، کیفیت رابطه مادر و کودک مهم تر از کمیت این رابطه است اما ب‌طور کلی مادران شاغل نمی‏توانند همانند مادران غیرشاغل بطور کامل به کودکان خود رسیدگی کنند.
به اعتقاد وی، خستگی و فرسودگی ناشی از کار روزانه بر کیفیت رابطه مادر فرزندی تاثیر منفی دارد و افزود: مسئولیت کارهای خانه نیز در کنار نقش مادری بر دوش زن سنگینی می‌کند و وقت چندانی برای ارتباط با کودک باقی نمی‌گذارد.
دکترای تخصصی تعلیم و تربیت اظهار داشت: اشتغال مادران در نیمه اول دوران کودکی فرزندان در رشد رفتاری و شناختی آنها تاثیرگذار است همچنانکه اشتغال آنان، تاثیرات مثبتی بر سازگاری فرزندان در سنین بالا دارد و این بخاطر سطح تحصیلات بالا و رضایت مادر از کارش حاصل می شود.
شاکریان گفت: زنانی که در مشاغل سطح متوسط و بالا فعالیت می کنند توان مالی برای واگذاری کودکان شان به مهدکودک هایی با خدمات خوب و عالی را دارند تا اندکی نبود خود را جبران کنند که البته تا حدودی تاثیرگذار نیز هست.
او تاکید کرد: در کل، مادران شاغل الگوی خوبی برای کسب استقلال و پیشرفت در زندگی هستند و تاثیر مثبتی بر روی رفتار فرزندانشان دارند.

** ضرورت حمایت خانواده ها از بانوان شاغل
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج یادآور شد: حمایت خانواده می‌تواند فشار مسئولیت‌های خانواد‌گی زنان شاغل را کمتر کند چرا که زن و شوهری که هر ۲ شاغل هستند، می‌توانند به گونه‌ ای برنامه‌ریزی کنند که به یک میزان در انجام امور مربوط به خانه و فرزندانشان سهیم باشند.
شاکریان افزود: با این وصف، فرزندان در چنین خانواده‌ ای احساس می‌کنند که با وجود تمام مشغولیت‌های کاری باز هم وجودشان برای پدر و مادر اهمیت دارد.
وی اظهار داشت: در این شرایط کودکان نیز پدر و مادر خود را درک می کنند و این درک متقابل، فضای تربیتی خانواده را مصون‌تر می‌سازد.
او تاکید کرد: کمک نکردن همسر در کارهای خانه باعث می شود که زن در بین نقش های خود دچار سردرگمی شده و کارهایش را به درستی انجام ندهد که این نارضایتی زناشویی در گوشه گیری و پرخاشگری فرزندان بی تاثیر نخواهد بود و کانون خانواده را متشنج خواهد کرد.
در پایان می توان نتیجه گرفت که اشتغال زنان در جامعه امروز امری اجتناب ناپذیر و شاید به نوعی در برخی خانواده ها به جهت وضعیت نامناسب اقتصادی ضروری باشد اما برای آنکه شاغل بودن مادران تاثیری منفی بر زندگی مشترک و تربیت فرزندان نداشته باشد، نیاز است این مادران با برنامه ریزی صحیح در زندگی وظیفه اصلی خود را که پرورش فرزندان است را به خوبی انجام دهند؛ ضمن اینکه همسران نیز باید در این راه همکاری و گذشت بیشتری داشته باشند.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: