نماینده مردم سیرجان:

بیمه سلامت موظف است با برنامه‌ریزی هزینه‌ها را کنترل کند

حسن‌پور: قرار است دانشگاه‌ها طی همکاری با بیمه سلامت اقداماتی انجام دهند که از استفاده بیش‌ازحد و غیرضروری از منابع مالی و نیروی انسانی جلوگیری شود. منطق بیمه کنترل درآمد و هزینه است یعنی اینکه چه میزان سرانه از مردم برای بیمه دریافت شود و این عدد چگونه تنظیم شود که با هزینه همخوانی و برابری داشته باشد. سازمان بیمه سلامت موظف است با برنامه‌ریزی هزینه‌ها را کنترل کند، هزینه‌های غیرضروری درمان گاهی اوقات یک سیستم را فلج می‌کند و حتی بر تمام مسائل اقتصادی کشور تأثیر می‌گذارد.

به گزارش عیارآنلاین، شهباز حسن‌پور بیگلری نماینده مردم سیرجان و بردسیردر مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بار بیماری‌ها و هزینه‌های درمان در کل کشورها رو به افزایش است، بیان کرد: ایجاد نظام‌های بیمه‌ای به طور طبیعی برای دولت‌ها هزینه ایجاد می‌‌کند یعنی از آنجایی که شخص ثالتی با نام بیمه هزینه‌ها را پرداخت می‌کند در نتیجه بیماران و سیستم درمان کشورتمایل پیدا می کنند که به سمت پیشگیری بروند و خدماتی را انجام می‌دهند که چندان ارتباطی با بیمار ندارد.

وی برنامه‌ریزی سازمان بیمه سلامت به منظور افزایش کارایی و کنترل هزینه‌ها را مثبت ارزیابی کرد و گفت: قرار است دانشگاه‌ها طی همکاری با بیمه سلامت اقداماتی انجام دهند که از استفاده بیش از حد و غیر ضروری از منابع مالی و نیروی انسانی جلوگیری شود.

حسن‌پور بر حمایت مجلس از بیمه سلامت تاکید کرد و افزود: پس از امنیت درمان اولین نیاز یک جامعه است. منطق بیمه کنترل درآمد و هزینه‌ است یعنی اینکه چه میزان سرانه از مردم برای بیمه دریافت شود و این عدد چگونه تنظیم شود که با هزینه‌ همخوانی و برابری داشته باشد.

وی ادامه داد: سرانه بیمه در کشور نسبت به درآمد شخص قابل قبول بوده ولی نسبت به هزینه‌های درمان بسیار کم است. در این شرایط  دولت مجبور می‌شود از محل های دیگری این نقص بودجه‌ای را پوشش دهد و در این بخش است که مجلس باید به طور جدی وارد عمل شود و کمبود سرانه و هزینه را پوشش دهد. اگر مجلس در این زمینه کوتاهی کند مردم با مشکل مواجه می شوند.

نماینده مردم سیرجان و بردسیردر مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سازمان بیمه سلامت موظف است با برنامه‌ریزی هزینه‌ها را کنترل کند، گفت: هزینه‌های غیرضروری درمان گاهی اوقات یک سیستم را فلج می کند و حتی بر تمام مسائل اقتصادی کشور تاثیر می‌گذارد. در انگلیس ۹ درصد تولید ناخالص ملی و در آمریکا ۱۴ درصد تولید ناخالص ملی صرف درمان می شود این در حالی است که در در کشور ما این رقم حدود ۶ درصد است که باید دراین بخش بیشتر برای مردم هزینه کنیم.

وی ادامه داد: سیاست گذاری‌ها باید به سمت پیشگیری باشد تا مردم کمتر بیمار شوند. بیمه سلامت زمانی ارزشمند است که بر ارتقاء سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها سرمایه‌گذاری کند که البته این سازمان در این مسیر اقداماتی را آغاز کرده است و امیدوارم به سرعت ادامه یابد.

منبع: آی هینا

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: