لزوم تفویض اختیار در برگزاری امتحانات نهایی/ چرا باید همه دانش‌آموزان یک امتحان واحد داشته باشند

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: در کشور به این بزرگی قرار نیست، همه دانش‌آموزان یک امتحان واحد بدهند باید تمرکززدایی و تفویض اختیار صورت گیرد و به مدارس اعتماد داشته باشیم.

به گزارش عیارآنلاین، سید حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره ماجرای لو رفتن سؤالات امتحان نهایی، اظهار کرد: این موضوع در همان روزهای اول امتحانات اتفاق افتاد؛ موردی نیم ساعت قبل از شروع امتحانات در گوشه‌ای از کشور رخ داده بود که برخورد شده است.

وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم مشکلاتی مانند لو رفتن سوالات امتحان نهایی حل شود باید تمرکززدایی را بپذیریم، گفت: در کشور به این بزرگی قرار نیست، همه دانش‌آموزان یک امتحان واحد بدهند باید تمرکززدایی و تفویض اختیار صورت گیرد و به مدارس اعتماد داشته باشیم.

میرزاده اضافه کرد: چرا در دانشگاه‌ها در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا، اساتید می‌توانند خودشان جزوه دهند، امتحان بگیرند و به دانشجویان نمره دهند و مانند آموزش و پرورش  این همه سخت‌گیری نمی‌شود اما برای ۱۰ دانش‌آموز یک روستا از تهران سؤالات متمرکز ارسال می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه سیستم را باید اصلاح کنیم، افزود: راهش این است که در همه حوزه‌ها چه امتحانات و بخش‌های دیگر باید تمرکززدایی و تفویض اختیار لازم صورت گیرد و از آن طرف هم اعتماد کنیم؛ قرار نیست هر فردی که در تهران نشسته است، بگوید بهترین سؤال در تهران طرح می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: واقعیت این است که تفویض اختیار و تمرکززدایی می‌تواند مشکل آموزش و پرورش را برای همیشه حل کند ضمن اینکه مشکل هزینه‌ها را نیز به صفر برساند.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا با تفویض اختیار، عدالت زیر سوال نمی‌رود؟»، گفت: مگر اکنون امکانات عادلانه در کشور توزیع شده است که امتحان عادلانه بگیریم؛ اگر واقعاً به دنبال عدالت هستیم از اول مهر کجا بودیم که حالا یادمان افتاده است که یک صفحه سؤال را بین همه توزیع کنیم.

میرزاده تصریح کرد: در حال حاضر تعدادی از بچه‌ها از ساختمان مناسب به عنوان مدرسه استفاده نمی‌کنند؛ سیستم گرمایشی و سرمایشی مدرسه‌شان مناسب نیست؛ تعدادی از دانش‌آموزان در چادر و کانکس درس می‌خوانند؛ اگر واقعاً دنبال عدالت هستیم به اینها توجه کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: