معاون دادگستری شهرستان شهرکرد:

اعتیاد از عمده دلایل طلاق است

بالا رفتن روابط اجتماعی، وجود فضای مجازی، قوت گرفتن ارزش‌های ظاهری و دنیوی برای انتخاب زوجین، بالا رفتن تورم، پایین آمدن توان مالی افراد، بیکاری و اعتیاد از جمله دلایلی هستند که امروزه زندگی مشترک را به طلاق می‌رساند.

به گزارش عیارآنلاین، طی سال‌های گذشته با پیشرفت زندگی مدرن شاهد تغییر روابط اجتماعی و به طبع آن کانون خانواده هستیم؛ امروزه جایگاه و نقش افراد در خانواده با زمان‌های گذشته تفاوت بسیاری دارد.

با مستقل شدن هر یک از افراد خانواده و بالا رفتن انتظارات شاهد شکل گرفتن اختلافات زیادی در این کانون هستیم که گاه منجر به طلاق می‌شود.

ملاک‌های انتخاب زوجین براساس چشم و هم‌چشمی و ظواهر فرد صورت می‌گیرد؛ این ملاک‌ها بعد از مدتی عادی می‌شود و زوج را به هوای یافتن فرد مناسب‌تری راهی دادگاه خانواده می‌کند.

پایین آمدن آستانه تحمل زوجین، کانون خانواده را که یکی از اساسی‌ترین و مقدس‌ترین بنیان‌های جامعه است با کوچک‌ترین اختلاف به بن‌بست می‌رساند.

بالا رفتن روابط اجتماعی، وجود فضای مجازی، قوت گرفتن ارزش‌های ظاهری و دنیوی برای انتخاب زوجین، بالا رفتن تورم، پایین آمدن توان مالی افراد، بیکاری و اعتیاد از جمله دلایلی هستند که امروزه زندگی مشترک را به طلاق می‌رساند.

استاد حوزه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد با اشاره به اینکه ازدواج اولین و اساسی‌ترین بنیاد اجتماعی است، گفت: ازدواج محور تمامی تحولات اجتماعی است.

* اگر کسی از ازدواج رویگردان شود به سختی و هلاکت می‌افتد

سید شهاب‌الدین طباطبایی با بیان اینکه در اسلام سفارش زیادی به ازدواج شده است، افزود: در احادیث نبوی آمده است اگر کسی از ازدواج رویگردان شود به سختی و هلاکت می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه ثواب نماز فرد متأهل ۷۵ برابر انسان مجرد است، اضافه کرد: جایگاه ازدواج نزد خداوند آنچنان بالا است که اگر کسی به این امر روی بیاورد نصف دینش را کامل کرده است.

این استاد حوزه با اشاره به آمار روبه رشد طلاق در جامعه، ادامه داد: اگر در جامعه افراد به ارزش‌های واقعی روی بیاورند آمار طلاق نیز به صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

* امروزه ملاک‌های ازدواج به مدرک تحصیلی، زیبایی و ثروت تغییر پیدا کرده است

طباطبایی تشریح کرد: در زمان‌های گذشته ایمان، پاکدامنی، غیرت و دیانت ملاک‌های ازدواج برای زن و مرد بود، اما امروز این ملاک‌ها به مدرک تحصیلی، زیبایی و ثروت تغییر پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه ازدواج‌هایی که براساس ملاک‌های ظاهری و دنیوی شکل گرفتند بعد از چند سال منجر به طلاق می‌شود، متذکر شد: این ملاک‌ها بعد از مدتی برای زوجین عادی می‌شود و اخلاق و رفتار صحیح ادامه زندگی را تضمین می‌کند.

این استاد حوزه با بیان اینکه زندگی‌های عاشقانه امروز بعد از مدتی به زندگی اداری می‌رسند، اضافه کرد: در این روابط  پیوند زناشویی عمیق نیست و بعد از مدت کوتاهی به طلاق منجر می‌شود.

* بزرگترین خیانت زنان به یکدیگر که باعث از هم پاشیدن زندگی می‌شود بی‌حجابی است

استاد حوزه با اشاره به اینکه بزرگترین خیانت زنان به یکدیگر که باعث از هم پاشیدن زندگی می‌شود بدحجابی است، ادامه داد: بدحجابی زنان در مراسم‌ها و مهمانی‌ها باعث بالارفتن انتظارات مردان می‌شود.

* ترویج فرهنگ برهنگی در جامعه باعث دلزدگی زوجین از یکدیگر می‌شود

وی گفت: ترویج فرهنگ برهنگی در جامعه باعث دلزدگی زوجین از یکدیگر می‌شود.

طباطبایی با بیان اینکه در اسلام همواره سفارش به حجاب شده است، افزود: چشم‌های هر فردی محل رفت و آمد شیطان هستند.

استاد دانشگاه با اشاره به اینکه روابط اجتماعی در جامعه باید کنترل شده باشند، اضافه کرد: حیا در جامعه یک اصل اساسی و ضامن سلامت زندگی است؛ قرار گرفتن عکس‌های خصوصی و برهنه زنان و مردان در فضای مجازی حیا را از بین برده است.

* رشد نامحسوس آمار طلاق در مناطق مختلف کشور

مسؤول روابط عمومی اداره کل ثبت و اسناد چهارمحال و بختیاری نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد با اشاره به اینکه در سال ۹۵، ۹ هزار و ۳۷۶ ازدواج و یک هزار و ۲۱۲ طلاق در چهارمحال و بختیاری ثبت شده است، گفت: در سال گذشته نیز هشت هزار و ۵۷۴ ازدواج و یک هزار و ۳۶۴ طلاق ثبت شده است.

مسؤول روابط عمومی اداره کل ثبت و اسناد چهارمحال و بختیاری افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز یک هزار و ۹۵۳ ازدواج و ۲۳۳ طلاق در استان ثبت شده است.

برای بررسی دلایل طلاق در چهارمحال و بختیاری به سراغ یکی از قاضی‌های دادگستری رفتیم.

علیرضا روحانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد با اشاره به اینکه وظیفه قوه قضاییه ترسیم حق است نه تقسیم حق، گفت: ذهنیت خانواده‌ها در مراجعه به قوه قضاییه باید در این راستا تغییر پیدا کند.

* لزوم طرح صحیح اولیه دعوی در دادگاه

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد با بیان اینکه در اکثر موارد خانواده‌ها به دلیل مطرح نکردن طرح دعوی صحیح با مشکل روبه‌رو می‌شوند، افزود: در پرونده طلاق ده‌ها مورد مطرح می‌شود و مانند بازی شطرنج باید تصمیم درست گرفته شود که کدام مهره در ابتدا حرکت کند.

وی با تأکید بر اینکه در پرونده طلاق طرح اولین پرونده باید توسط یک حقوق‌دان تنظیم شود، اضافه کرد: اگر اولین پرونده به اشتباه مطرح شود ممکن است فرد سال‌ها مراحل بیهوده را طی کند.

روحانی با بیان اینکه گاه به جای درخواست مهریه درخواست طلاق داده شده است، ادامه داد: خانم‌ها ممکن است به دلیل طرح دعوی اشتباه پنج تا شش سال در دادگستری سرگردان باشند.

* عریضه‌نویس‌ها اطلاعات حقوقی برای تنظیم طرح دعوی ندارند

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد گفت: متأسفانه خانم‌ها و آقایان برای تنظیم طرح دعوی به عریضه‌نویس‌ها مراجعه و این افراد به دلیل نداشتن اطلاعات حقوقی، درخواست اولیه طلاق را اشتباه ثبت می‌کنند.

وی افزود: مراجعه به عریضه‌نویس‌ها برای تنظیم طرح دعوی به دلیل بالا بودن حق وکالت و نبود بیمه خدمات حقوقی در کشور صورت می‎‌گیرد.

* طلاق به معنی از هم‌گسیختگی روابط زوجیت و نکاح با صیغه مخصوص یا بدون آن است

روحانی با اشاره به اینکه طلاق به معنی از هم‌گسیختگی روابط زوجیت و نکاح با صیغه مخصوص یا بدون آن است، اضافه کرد: اگر صیغه خوانده شود طلاق رسمی است، درغیراینصورت طلاق عاطفی گرفته می‌شود.

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد با بیان اینکه بعضی از دلایل طلاق به زمان قبل از ازدواج باز می‌گردد، ادامه داد: عجله در ازدواج و ازدواج‌های زودرس و قبل از بلوغ روحی و عقلی، اختلافات زیادی را در ادامه زندگی در پی دارند.

* زوجین از نظر فرهنگی، اجتماعی، آداب و رسوم و زبان باید با یکدیگر هم‌خوانی داشته باشند

وی با اشاره به اینکه ازدواج‌های ناهمگون و غیر هم‌کف از دلایل دیگر طلاق است، گفت: زوجین از نظر فرهنگی، اجتماعی، آداب و رسوم و زبان باید هم‌خوانی داشته باشند در پرونده‌ها دیده شده فردی از کشور عراق زن گرفته و حتی زبان همسرش را نیز نمی‌فهمد.

روحانی با بیان اینکه زوجین باید از نظر تحصیلی، سنی، مذهبی، مالی و معیشتی همگون باشند، افزود: گاه زوجین قبل از ازدواج نسبت به ظاهر یا دارایی‌های خود به فرد مقابل دروغ می‌گویند.

* در پرونده‌های طلاق به کرات ردپای توسل به دعانویس، سحر و فالگیری دیده می‌شود

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد ادامه داد: در پرونده‌های طلاق به کرات ردپای توسل به دعانویس، سحر و فالگیری دیده می‌شود و در این راه متأسفانه مبالغ هنگفتی نیز پرداخت شده است.

وی  اضافه کرد: در مراسم خواستگاری نیز نباید عجله کرد و زمان زیادی برای آشنایی و سپس مراسم عقد در نظر گرفته شود؛ در زمان‌های قدیم افراد برای خواستگاری بارها باید رفت و آمد داشتند و همین باعث آشنایی بیشتر می‌شد؛ در قرآن آمده است که عجله دلیل لغزش انسان است.

روحانی با اشاره به ضرب‌المثل در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست، گفت: ابتدا باید خیر بودن این امر احراز شود و سپس در انجام آن عجله کرد.

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد افزود: در انجام مراسم خواستگاری باید تعارفات کنار گذاشته شود و سؤالات جدی در خصوص جزئیات زندگی مانند محل زندگی، درآمد، سابقه بیماری روانی و غیره مطرح شود.

وی با بیان اینکه گاه افراد نسبت به ازدواج انتظار رویایی دارند و این امر را نقطه عطف زندگی می‌دانند، اضافه کرد: وقتی زوجین به انتظار بالایی که از قبل وجود داشته نمی‌رسند سرخورده می‌شوند؛ زوجین باید بدانند ازدواج مرحله طبیعی از زندگی است.

* امروزه مراسم‌ها، هدایا و جهیزیه جایگزین اصل زندگی شدند

روحانی ادامه داد: متأسفانه امروزه مراسم‌ها، هدایا و جهیزیه جایگزین اصل زندگی شدند و گاه بذر یک تنفر و شکست را در ادامه زندگی ایجاد می‌کنند که به طلاق می‌انجامد؛ در بعضی پرونده‌ها داماد تمامی پس‌انداز خود را در مراسم عروسی خرج کرده و پس از مدتی به دلیل مشکلات مالی به زندان افتاده است.

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد با اشاره به اینکه بیکاری کلی و فصلی زوج و فقر ناشی از آن یکی از دلایل طلاق است، تبیین کرد: مراجعه‌کنندگان اغلب یا شغل درستی ندارند یا بیکار هستند؛ در روایات معصومین آمده که فقر منجر به کفر می‌شود.

وی با بیان اینکه فقر در خانواده منجر به بدبینی می‌شود، افزود: بودن مرد در خانه یکی از علل اختلافات است.

روحانی، مهاجرت زوج برای کار به کشورهای خارجی و استان‌های دیگر را از جمله دلایل طلاق برشمرد و اضافه کرد: در چهارمحال و بختیاری چرخه‌ای وجود دارد که شامل ازدواج، مهاجرت زوج برای کار به خارج از استان، اعتیاد، بیکاری، اختلاف، دادگاه و طلاق است.

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد با اشاره به اینکه مهاجرت زوج به خارج از استان به زندگی زناشویی آسیب می‌زند، ادامه داد: تنهایی زوجه، انحراف احتمالی زوجه، طمع اغیار به زوجه، انحراف فرزندان، ازدواج مجدد، خیانت و اعتیاد زوج در محل کار از جمله این آسیب‌ها هستند.

* اعتیاد از عمده دلایل طلاق است

روحانی با اشاره به اینکه اعتیاد از عمده دلایل طلاق است، گفت: اگر اعتیاد به عنوان مسئله اصلی نظام قرار گیرد و باتمام قوا آن را ریشه‌کن کرد، بسیاری از پرونده‌های طلاق مطرح نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه امروزه زوجین مهارت‌های زندگی را فرا نگرفته‌اند، افزود: زندگی‌های فعلی مانند سال‌های قبل تکرار مکررات نیست و همه اقدامات مانند گفت‌وگو، تفریح، فرزندآوری نیاز به تخصص دارد.

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد اضافه کرد: در زمان‌های گذشته تخصص از مادر و مادربزرگ به دخترها منتقل می‌شد امروزه به دلیل شکاف علمی و تحصیلات بالای دخترها این انتقال تخصص صورت نمی‌گیرد.

* اکثر زوجین مسائل زناشویی را بلد نیستند

روحانی با اشاره به اینکه اکثر زوجین مسائل زناشویی را بلد نیستند، ادامه داد: مقایسه چهره‌های موجود در ماهواره و فضای مجازی با طرف مقابل باعث ایجاد اختلاف می‌شود.

وی یادآور شد: هرگاه در پرونده طلاق دیده شود که زن و شوهر بهانه‌هایی برای جدایی و اختلاف دارند که قابل قبول نیست باید شک کرد که زوجین مهارت زناشویی را ندارند.

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد با بیان اینکه مداخله خانواده‌ها در زندگی زناشویی، بی‌تقوایی و فضیلت‌های فراموش شده از دلایل دیگر طلاق است، افزود: امروزه وجود ماهواره، وسایل ارتباط جمعی و هجمه‎های موجود علیه کشور باعث شده است افراد دچار بی‌تقوایی شوند؛ وفاداری، قناعت، گذشت، حجب، حیا و اطاعت از شوهر دیگر جزو فضایل مطرح نمی‌شود.

روحانی اضافه کرد: بسیاری از اختلافات زن و شوهر ناشی از بیماری‌های روحی و روانی طرفین یا یکی از زوجین مثل افسردگی است که  با مراجعه به متخصص و روانشناس منشأ بدخلقی‌ها شناخته و مشکل به راحتی حل می‌شود.

* تأثیر مخرب ماهواره در زندگی زناشویی

وی با اشاره به تأثیر مخرب ماهواره در زندگی زناشویی ادامه داد: نشان دادن عشق مثلثی وفاداری را زیرسؤال می‌برد و با برهنگی، حیا و عفاف زنان هدف قرار می‌گیرد‌؛ شبکه‌های ماهواره‌ای شبهات دینی در مورد حقوق زن و مرد ایجاد می‌کنند، بلوغ زودرس جسمی را باعث می‌شوند و ازدواج سفید را ترویج می‌دهند.

معاون دادگستری شهرستان شهرکرد مطرح کرد: با بررسی پرونده‌های طلاق در استان باید به این نکته اشاره کرد که زن‌های منطقه از قانع‌ترین‌ها هستند و رفع نیازهای اولیه مانند خوراک، پوشاک و اخلاق خوب را نیاز دارند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: