کارشناس بورس: لازم است صنعت ریلی از ابزارهای بازار سرمایه بهره برداری کند

یک مقام مسئول سابق در سازمان بورس به کمبود نقدینگی صنعت ریلی برای توسعه اشاره کرد و گفت: ابزارهای بازار سرمایه در تامین مالی این بخش موثر است.

به گزارش عیارآنلاین، محمودرضا خواجه نصیری در حاشیه ششمین نمایشگاه حمل و نقل ریلی در جمع خبرنگاران در خصوص تامین مالی بخش ریلی از مسیر بازار سرمایه اظهارداشت: بازار سرمایه برنامه های گسترده ای برای بهبود شرایط کنونی حوزه ریلی دارد که بر اثر اجرای این برنامه ها، تامین مالی این بخش انجام شده و صنعت ریلی در آینده نزدیک ارتقا خواهد یافت.

به گفته این فعال بازار سرمایه، رقابت بر سر توسعه صنعت ریلی در نهایت به رشد اقتصادی کشور منجر خواهد شد.

خواجه نصیری افزود: صنعت حمل و نقل ریلی از گذشته در توسعه و رشد صنعتی کشور موثر بوده است اما علیرغم داشتن چنین جایگاهی، این صنعت با مشکلاتی از جمله کمبود نقدینگی و اعمال تحریم ها روبرو شده که منجر به کاهش سرمایه گذاری در بخش ریلی شده است.

وی نیاز توسعه صنعت ریلی برای سرمایه گذاری و توسعه را ۲۸ هزار میلیارد تومان دانست و گفت: سهم عمده سرمایه گذاری ها در بخش های مختلف حوزه ریلی عمدتا از بازار پول بوده و درصد کمی از آن به بازار سرمایه اختصاص دارد، این در  حالی است که ظرفیت و پتانسیل قابل توجهی در بازار سرمایه وجود دارد.

این فعال بازار سرمایه به عدم شناخت کافی متولیان دستگاه های اقتصادی از ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه اشاره کرد و یادآور شد: این در حالی است که بازار سرمایه برنامه های گسترده ای دارد و از سوی دیگر شرایط کنونی صنعت ریلی نیاز مبرمی به توسعه دارد، بنابراین ارتباط این دو می تواند توسعه صنعت ریلی را به دنبال داشته باشد، ضمن اینکه ارتباط صنعت ریلی و بازار سرمایه گام مهمی در راستای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی خواهد بود.

این مقام مسئول سابق در سازمان بورس خاطرنشان کرد: ابزارهای تامین مالی موجود در بازار سرمایه بسیار گسترده است که ظرفیتی مطلوب برای همه شرکت های ریلی به حساب می آید. به خصوص که صنعت ریلی بخش های مختلفی چه در زمینه زیرساخت و چه در حوزه ناوگان و خدمات را شامل می شود.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: