کارشناس حمل و نقل:

ساخت و تکمیل محور ریلی چابهار ـ سرخس اولویت بالاتری نسبت به سایر پروژه‌های ریلی در دست ساخت دارد

ساخت و تکمیل محور ریلی چابهار ـ سرخس از اولویت بالاتری نسبت به سایر پروژه‌های ریلی در دست ساخت وزارت راه و شهرسازی برخوردار است.

به گزارش عیارآنلاین، میثم لاجوردی: بر اساس گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، سعید محمدزاده مدیر عامل راه‌آهن در دیدار اردیبهشت ماه خود با وزیر حمل و نقل ریلی ترکمنستان، گفت: روابط راه‌آهن ایران و ترکمنستان برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است و عقیده داریم که ارتباط راه‌آهن دو کشور موجب توسعه حمل‌و‌نقل دو کشور خواهد شد. وی با اشاره به امضای قرارداد برقی کردن راه‌آهن گرمسار – اینچه‌برون میان ایران و روسیه، افزود: این اقدام سبب افزایش ظرفیت راه‌آهن در این مسیر خواهد شد. محمدزاده  با بیان ارتباط میان دو کشور در مرز سرخس، افزود: در حال حاضر پروژه ۲ خطه کردن خط سرخس تا بافق و برقی کردن راه‌آهن سرخس تا بندرعباس دنبال می کنیم.

این اظهارات درحالی بیان می‌­شود که ساخت محور ریلی چابهار-سرخس با هدف اتصال کشورهای آسیای میانه شامل ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان و افغانستان به آب‌های آزاد از سال ۸۹ آغاز شده است. پیشرفت این پروژه پس از گذشت هشت سال از آغاز عملیات آن به‌دلیل کمبود منابع مالی به کندی پیش می‌­رود و هم اکنون با ۳۰ درصد پیشرفت در قطعه اول آن از چابهار تا زاهدان درحال اجراست.

تکمیل و بهره‌برداری از خط ریلی چابهار ـ سرخس سبب خواهد شد تا علاوه بر سبک شدن ترافیک باری در محور سرخس ـ بندر عباس و کوتاه‌­تر شدن مسیر دسترسی کشورهای حوزه cis به آب‌های آزاد، اقتصاد استان‌های محروم شرق کشور تحت تاثیر این محور ترانزیتی قرار گیرد. این زیرساخت کمک خواهد کرد تا بخش عمده بار ۶ میلیون تنی که بین ۳ استان پهناور خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان بلوچستان سیری بیش از ۵۰۰ کیلومتر دارند از جاده بر روی ریل منتقل شود که این امر خود باعث کاهش هزینه‌های ناشی از سوانح جاده‌ای و صرفه‌جویی در مصرف سوخت خواهد شد.

نکته قابل توجه این است که حدود پنج ماه از افتتاح فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار با هزینه حدود یک میلیارد دلار می­‌گذرد. ظرفیت این بندر پیش از افتتاح فاز اول توسعه ۲.۵ میلیون تن بوده است و هم اکنون پس از تکمیل فاز یک توسعه به ۸.۵ میلیون تن رسیده است. این ظرفیت با هزینه یک میلیارد دلاری در حالی فراهم شده است که عملکرد این بندر در طول دوران بهره‌برداری به بیش از ۱.۵ میلیون تن در سال نرسیده است. دلیل این عملکرد پایین نبود زیرساخت مناسب جاده‌ای و ریلی در پس‌کرانه بندر جهت جابه‌جایی بار جذب شده به بندر است.

با این توضیحات این طور جمع‌بندی می­‌شود که ساخت و تکمیل محور ریلی چابهار ـ سرخس از اولویت بالاتری نسبت به سایر پروژه‌های ریلی در دست ساخت وزارت راه و شهرسازی برخوردار است؛ چراکه تاثیرات اقتصادی حاصل از این محور نه تنها باعث بهبود عملکرد ترانزیت کشور می‌­شود بلکه هزینه‌های صورت گرفته در توسعه بندر چابهار را توجیه می‌کند و توسعه اقتصادی پایدار را در مناطق محروم شرق کشور به همراه خواهد داشت.

منبع: تین نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: