در گفت‌وگو با عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مطرح شد:

لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت؛ کارشناسی یا سیاسی؟!

اکبری پیرامون شبهات مطرح شده در خصوص سیاسی شدن لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نمایندگان مجلس نباید تحت تأثیر القائات سیاسی قرار گیرند. تأثیر لابی‌ها و فشارهای سیاسی را هیچگاه در هیچ مسئله‌ای و در هیچ پروسه‌ای نمی‌شود انکار کرد، ولی اگر نمایندگان مجلس نسبت به ریزه‌کاری‌ها آگاهی لازم را داشته باشند طبیعتاً ایمنی آن‌ها از تهاجم و فشارهای سیاسی بیشتر می‌شود و به‌هرحال تسلیم چنین فشارهایی نمی‌شوند.

علی اکبری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت‌وگویی تفصیلی با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته است. متن این گفت‌وگو به شرح زیر است.

عیارآنلاین: نظر شما پیرامون لایحه تفکیک وزارتخانه صنعت و به دنبال آن تشکیل وزارت بازرگانی و حذف قانون تمرکز چیست؟

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:  بنده به‌عنوان یکی از اعضای کمیسیون اعتقاد دارم، نمی‌شود متولی تولید یک وزارتخانه و متولی بازار وزارتخانه‌ای دیگر باشد. مدیریت واحد تولید و بازرگانی کلید حرکت به سمت پیشرفت است. اگر غیرازاین باشد ممکن است با تولید انبوه مواجه شویم در شرایطی که آن‌قدر نیاز به مصرف نباشد یا در برنامه­ریزی­ها علیرغم تولیدات فراوان داخلی با حجمی از واردات مواجه شویم. بنابراین، قانون­گذار به‌درستی رأی به ادغام وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت داده است. صرف‌نظر از تلاش­های صورت گرفته یا نگرفته، توفیقات خوبی هم در اصل قضیه به‌عمل‌آمده است.

عیارآنلاین: چرا باوجود عملکرد نسبتاً مثبت بعد از ادغام وزارتخانه‌ها، دولت همچنان به دنبال تفکیک وزارتخانه صنعت و تشکیل وزارت بازرگانی است؟

 اکبری: دولت از این مسئله غافل است که ادغام صورت گرفته در چند سال پیش نقطه قوّت آن است و باید دنبال شود. اگر مشکلی وجود دارد راه‌حل آن اصلاح ساختار مدیریتی دولت است و نه تفکیک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت. در بخش کشاورزی که حوزه تخصصی بنده و همکارانم در کمیسیون کشاورزی است، عملکرد دولت بعد از ادغام وزارتخانه صنعت، مثبت ارزیابی می‌شود.

عیارآنلاین: طبق قانون تمرکز برای سبک کردن وظایف وزارت صنعت، مقرر شده بود اختیارات بازرگانی محصولات کشاورزی و حتی صنایع تبدیلی مرتبط با بخش کشاورزی  همچون صنایع غذایی به وزارت جهاد کشاورزی داده شود ولی این اتفاق صورت نگرفته است. به نظر شما این امر خود منجر به سنگین بودن وزارت صنعت نشده است؟

نماینده مردم خراسان شمالی: بنده با شما موافق هستم برای همین فکر می­کنم موضوعات مرتبط با یک وزارتخانه باید در یک حلقه­ و یک زنجیره­ی کامل و مرتبط با آن وزارتخانه قرار بگیرد. در غیر این صورت هدفی محقق نخواهد شد.  برای مثال هر آنچه در زنجیره­ی تکمیلی تولیدات بخش کشاورزی قرار می­گیرد طبیعتاً باید در مدیریت وزارت کشاورزی باشد. اگر قانون تمرکز به‌درستی انجام  و به دنبال آن مسئولیت‌های صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی داده می‌شد، شاهد مشکلاتی که در حال حاضر وزارت صنعت با آن مواجه هست نبودیم.

عیارآنلاین: به نظر شما مهم‌ترین راهکار اصلاح ساختار وزارت صنعت و چابک‌سازی آن، حذف قانون تمرکز است؛ یا تقویت و اجرای درست این قانون؟

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی: به اعتقاد بنده اجرایی شدن قانون تمرکز به‌صورت کامل، کمک شایانی به وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌کند. قانون تمرکز علاوه بر سبک کردن وظایف وزارت صنعت از اخلال در تنظیم بازار و ناهماهنگی‌های موجود در حوزه تنظیم بازار محصولات کشاورزی هم جلوگیری می‌کند. تا قبل از قانون تمرکز شاهد ناهماهنگی‌های بسیاری بین وزارت جهاد کشاورزی و بازرگانی بودیم که البته در حال حاضر به وضعیت متعادلی رسیده‌ایم.

عیارآنلاین: پافشاری دولت برای مطرح‌شدن لایحه تفکیک در صحن مجلس باوجود رد شد آن از سوی ۴ کمیسیون تخصصی مجلس، شبهاتی مبنی بر اینکه تدوین لایحه مذکور جنبه کارشناسی ندارد و بیشتر با ملاحظات سیاسی تنظیم و تقدیم مجلس شده است. نظر شما پیرامون این موضوع چیست؟

اکبری: جو سیاسی در مجلس بی‌تأثیر نیست و شاید که خیلی از تصمیم گیران مجال یک بررسی کارشناسی را پیدا نکنند و تحت تأثیر القائات سیاسی هم قرار گیرند! تأثیر لابی­ها و فشارهای سیاسی را هیچ­گاه در هیچ مسئله­ای و در هیچ پروسه­ای نمی­شود انکار کرد. اگر نمایندگان مجلس نسبت به ریزه‌کاری‌ها آگاهی لازم را داشته باشند طبیعتاً ایمنی آن­ها از تهاجم و فشارهای سیاسی بیشتر می­شود و به‌هرحال تسلیم چنین فشارهایی نمی­شوند.

نمونه بارز آن مخالفت کمیسیون کشاورزی مجلس با دستورالعمل ابلاغی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور بود که به‌صورت غیرقانونی برخی از اختیارات وزارت جهاد کشاورزی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت تنفیذ کرده بود. کمیسیون کشاورزی به دلیل آگاهی بر تمام زوایا بر این مسئله واکنش نشان داد و پیگیر این بود که این اختیارات را به مرجع قانونی خودش برگرداند.

عیارآنلاین: به نظر شما چقدر احتمال دارد تفکیک وزارت صنعت و به دنبال آن تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس شورای اسلامی رأی بیاورد؟

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی: اعضای کمیسیون کشاورزی به‌طور حتم به تشکیل وزارت بازرگانی رأی نخواهند داد چراکه به تمرکز اختیارات بازرگانی محصولات کشاورزی با محوریت قانون تمرکز در وزارت جهاد کشاورزی اعتقاددارند. کما این­که  اعضای کمیسیون کشاورزی در مصاحبه­ها در رسانه­ها این را ابراز کرده­اند. اما این تلاش باید در صحن هم صورت بگیرد. امیدوارم سایر نمایندگان مجلس هم نسبت به این موضوع تصمیمی درست و منطقی بگیرند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: