۲۹ خرد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۰

آیا سازمان منابع طبیعی در هاضمه سازمان حفاظت محیط زیست هضم می‌شود؟

پیشنهاد ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها با محوریت سازمان محیط زیست زیر نظر ریاست جمهوری درحالی مطرح شده است که بسیاری از کارشناسان معتقدند در صورت عملی شدن این ایده، سازمان منابع طبیعی در هاضمه سازمان حفاظت محیط زیست هضم و سازمان مستقلی ایجاد نخواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا خلیلی، مدیر اسبق دفتر شکار و صید سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار محیط زیستخبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که آیا سازمان محیط زیست با تغییر ساختار چالاکی لازم برای رسیدگی به وظایفش را پیدا خواهد کرد، گفت: من در زمان فعالیتم در این سازمان از جمله موافقین طرح ادغام دو سازمان محیط زیست و جنگل ها، مراتع بودم.

وی افزود: موازی کاری موجب هدر رفت نیروهای ما در دو سازمان مذکور است البته به جز بحث آبخیزداری.

مدیر اسبق شکار و صید سازمان محیط زیست اظهار داشت: در حال حاضر قرق بان‎ها در سازمان جنگلها همان کاری را انجام می دهند که محیط‎بان‎ها تحت نظر سازمان‌محیط زیست انجام می دهند، هر دوی این سازمان، یگان‎های حفاظت مجزا داشته اما مسئولیتهای مشترکی به عهده دارند.

خلیلی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل همین موازی کاری های ذکر شده وقتی آتش سوزی در جنگل رخ می دهد نیروهای هر دو یگان باید تشخیص دهند در منطقه تحت حفاظت سازمان محیط زیست حادثه رخ داده یا سازمان جنگل ها سپس اقدام کنند.

مدیر اسبق شکار و صید سازمان محیط زیست اظهار داشت: اگر سازمان محیط زیست و سازمان جنگلها پس از ادغام زیر نظر ریاست جمهوری اداره شود شاید بهتر بتوان نسبت به شکل وزارتی اداره کرد.

وی ادامه داد: وزارتخانه شدن ما را به سمت و سوی سیاسی می برد و چون بسیاری از مسئولان نسبت به اهمیت محیط زیست آشنایی ندارند ممکن است با وزارتخانه شدن چالش پروژه های عمرانی و فشارهای سیاسی مواجه شویم.

لازم به ذکر است که رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین در مورد تشکیل وزاتخانه آب، محیط زیست و منابع طبیعی، گفت: تشکیل این وزارتخانه در لایحه دولت نبوده است اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیته‌ای روی آن کار می‌کنند.

در این راستا در اواخر فروردین سال ۹۷ طرح تشکیل وزارت محیط زیست و منابع طبیعی در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بررسی و رد شده بود. 

پیشنهاد ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها با محوریت سازمان محیط زیست و زیر نظر ریاست جمهوری درحالی مطرح شده است که بسیاری از کارشناسان معتقدند در صورت عملی شدن این ایده، سازمان منابع طبیعی در هاضمه سازمان حفاظت محیط زیست هضم می‌شود و عملا سازمان مستقلی ایجاد نخواهد شد.

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: