ژاپن هواپیمای جت کم مصرف ساخت

شرکت هواپیماسازی ژاپنی هوندا که شرکتی زیر مجموعه هوندا موتور است نمونه جتی را توسعه داده است که کابین آن مجهز به فناوری کاهش صدا است. همچنین این هواپیما طوری ساخته شده تا با سرعت زیاد پرواز و در مصرف سوخت صرفه جویی کند.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از نیواطلس، شرکت هواپیماسازی ژاپنی  Honda Jet  اعلام کرد بزودی نسخه  Elite به تولید انبوه خواهد رسید. این شرکت ادعا می کند جت مذکور نه تنها  در مقایسه با رقبای خود مسافت بیشتری را طی می کند، بلکه سروصدای کمتری دارد. در این هواپیما از فناوری استفاده شده که  سروصدا در کابین را کاهش می دهد.

این هواپیما دارای مخزن سوختی از جنس مواد کامپوزیت سبک وزن است و موتور آن نیز روی بال ها قرار دارد.

این نسخه به گونه‌ای طراحی شده است که علاوه بر امکان پرواز با سرعت بالا، میزان مصرف سوخت آن نیز حداقلی خواهد بود. علاوه بر این این هواپیما دارای بدنه ای سبک کامپوزیتی می باشد و کمترین حد سروصدا را به داخل کابین منتقل می کند.

این هواپیما می تواند با یک بار سوخت­­گیری مسافتی در حدود ۲۶۶۰ کیلومتر را پرواز کند که این شرایط نسبت به نسخه اولیه آن ۱۷% ارتقا یافته است. همچنین پیش بینی می شود این هواپیما نسبت به سایر هواپیماهای رغیب خود آلایندگی پایین­تری داشته باشد.

این جت ۷ نفره با حداکثر سرعت ۷۸۱ کیلومتر برساعت توانسته است مجوزهای بین المللی US FAA و اتحادیه اروپا را دریافت کند. طول، ارتفاع و عرض بال هواپیما نیز به ترتیب عبارتند از ۱۳، ۴.۵ و ۱۲ متر.

کشورهای مختلفی در شرق آسیا در حال توسعه زیرساخت های صنایع هوایی خود هستند تا بتوانند انحصار شرکت های امریکایی، اروپایی را به حداقل برسانند و بدین ترتیب از منافع ملت های خود محافظت نمایند.

در کشور ما نیز زیرساخت صنایع هوایی موجود بوده است و تنها نیازمند حمایت همه جانبه می باشد. تسریع در بازگشایی کارخانه ایران ۱۴۰ و همچنین لغو ممنوعیت پروازی این هواپیما برای حوزه نظامی موجب هموار شدن راه تحقیق و توسعه در حوزه صنایع هوایی شده و فضای مناسبی برای حضور شرکت‌های خصوصی را فراهم می کند. با توسعه همکاری های مشترک با کشورهای آسیایی امکان ورود ایران به عنوان تامین کننده قطعات هواپیما فراهم شده و این چنین راه توسعه صنایع هوایی گشوده خواهد شد. به امید روزی که بتوان هواپیمای بومی ساخت داخل با افتخار رونمایی گردد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: