معاون صادراتی وزیر صنعت:

سهم کالاهای مصرفی در واردات ۲ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۷ درصد کاهش یافته است

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت، سهم کالاهای مصرفی در واردات ۲ ماه نخست امسال را ۱۵.۳ درصد ذکر کرد و گفت: سهم این کالاها در مدت مشابه سال گذشته ۱۸ درصد بود که سه درصد کاهش نشان می دهد.

به گزارش عیارآنلاین، «مجتبی خسروتاج» امروز (دوشنبه) در نشستی خبری به تشریح آخرین وضعیت تجارت خارجی کشور پرداخت و گفت: در واردات ۲ ماه نخست امسال، سهم کالاهای واسطه ای ۶۳.۵ درصد، سهم کالاهای سرمایه ای ۱۵.۴ درصد، سهم کالاهای مصرفی ۱۵.۳ درصد و سهم سایر کالاها ۵.۸ درصد بود.
وی ادامه داد: واردات کشور در دو ماه نخست امسال پنج میلیون و ۲۶۳ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۷۹۷ میلیون دلار بود که نسبت به سال قبل ۲ درصد از نظر وزن و پنج دهم درصد از نظر ارزش افزایش داشته است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: پنج قلم عمده وارداتی به کشور شامل قطعات منفصله تولید خودرو سواری، ذرت دامی، لوبیای سویا، برنج و اجزا و قطعات ماشین آلات و دستگاه ها است.
به گفته خسروتاج، در دو ماه نخست امسال چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، آلمان و ترکیه پنج مبداء نخست واردات کشور بودند.
وی سهم این پنج کشور از کل واردات را ۵۷ درصد ذکر کرد و گفت: در این مدت، چین یک میلیارد و ۷۳۶ میلیون دلار، امارات ۹۸۶ میلیون دلار، کره جنوبی ۴۲۳ میلیون دلار، آلمان ۳۵۷ میلیون دلار و ترکیه ۳۵۳ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده اند.

** ثبت سفارش ۲۵ میلیارد دلار کالا
معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح آمار کلی ثبت سفارش ها از ابتدای سال جاری تا بیستم خردادماه پرداخت و گفت: در این دوره زمانی، برای واردات ۲۵ میلیارد و ۹۳ میلیون دلار کالا، ثبت سفارش شده است.
وی با بیان اینکه ثبت سفارش به معنی ورود قطعی کالا نیست و بستگی به اقدام واردکننده دارد، گفت: از ابتدای امسال تا روز گذشته، برای واردات یک ملیارد و ۷۶۰ میلیون دلار کالای اساسی، ۲ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار کالاهای مصرفی، ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کالای واسطه ای، چهار میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار کالاهای سرمایه ای و همچنین یک میلیارد و ۹۱ میلیون دلار سایر کالاها ثبت سفارش انجام شده است.

** رشد ۳۲۶ درصدی تراز تجاری در دو ماه نخست
معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح آمارهای صادراتی پرداخت و گفت: صادرات کالا (با احتساب میعانات گازی) در ۲ ماه نخست امسال ۱۸ میلیون و ۷۶۸ هزار تن و هفت میلیارد و ۷۳۹ میلیون دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۴.۸ درصد از لحاظ وزن و ۲۲ درصد از نظر ارزشی افزایش یافته است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: پنج قلم عمده صادراتی کشور شامل میعانات گازی، پروپان مایع شده، روغن های سبک، پلی اتیلن گرید فیلم، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده است.
وی چین، امارات، عراق، افغانستان و هند را پنج بازار نخست صادراتی کشور عنوان کرد و گفت: در دو ماه نخست امسال، ایران یک میلیارد و ۴۵۱ میلیون دلار به چین، یک میلیارد و ۳۷۱ میلیون دلار به امارات متحده عربی، یک میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار به عراق، ۵۷۷ میلیون دلار به افغانستان و ۴۶۰ میلیون دلار به هند کالا (با احتساب میعانات گازی) صادر کرده است.
خسروتاج گفت: تراز تجاری کشور با احتساب میعانات گازی، مثبت ۹۴۲ میلیون دلار است که نسبت به دو ماه نخست پارسال که منفی ۴۱۷ میلیون دلار بود، رشدی ۳۲۶ درصدی را تجربه کرده است.
وی با اشاره به اینکه ۹۱ درصد صادرات غیرنفتی ایران به مقصد ۲۰ کشور بارگیری می شود، گفت: از بین مهمترین بازارهای هدف کالا، فقط ارزش صادرات به هند، تایوان، ترکمنستان و ژاپن کاهش داشته و دیگر کشورها از جمله چین، امارات، عراق، افغانستان، کره جنوبی، ترکیه، پاکستان، اندوندزی افزایش یافته است.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: