۲۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۰
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد مطرح کرد:

ازدواج دانشجویی؛ شاه کلید کاهش سن ازدواج

«سازمان‌دهی بنیادهای تسهیل ازدواج با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در دانشگاه‌ها»، «حمایت از ازدواج‌های دانشجویی»، «تاسیس خوابگاه‌های متاهلی و ارائه تسهیلات لازم برای اشتغال دانشجویان متاهل» و «مشاوره قبل، حین و بعد از ازدواج با مشارکت معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها و دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری از مهمترین سیاست‌های کاهش سن ازدواج است.

به گزارش عیارآنلاین، مریم حاجی عبدالباقی، استاد دانشگاه آزاد در دیدار دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر انقلاب به کاهش سن ازدواج برای افزایش جمعیت کشور تاکید کرد.

این استاد دانشگاه ضمن تاکید بر اتخاذ راهکارهای کنترل طلاق و افزایش ازدواج در اولویت برنامه‌ریزی کشور گفت: «درصد رشد ازدواج در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴، به میزان ۱.۷ درصد کاهش داشته است که این روند برای سال ۱۳۹۶ نیز قابل مشاهده است». عبدالباقی همچنین گفت: «میزان موالید نیز در این سال‌ها ۲.۷ درصد کاهش داشته و  در سال ۱۳۹۶ نسبت به ۱۳۹۵ به میزان ۲.۱ درصد کاهش یافته است».

استاد منتخب کشور برای سخنرانی در دیدار با مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) عنوان داشت تمایل به تجرد در کشور افزایش یافته است و مطابق آمار ۱.۹ میلیون دختر و پسر ایرانی با گذر سال‌های عمر از ۳۰ تا ۵۰ سالگی از سن مناسب ازدواج فاصله گرفته و هنوز ازدواج نکرده اند.

عبدالباقی با بیان اینکه بند چهارم سیاست‌های کلی خانواده همه نهادها را به ایجاد نهضت ازدواج و نفی تجرد در کشور مکلف کرده است، گفت: نقشه فرهنگی کشور نیز نهادها را به حمایت از سازمان‌های مردم نهاد حوزه تسهیل ازدواج فراخوانده است؛ اما با این این سوال مطرح است که چرا هیچ اقدامی از سوی دستگاهها برای تسهیل ازدواج صورت نمی‌پذیرد؟

استاد دانشگاه آزاد با طرح پیشنهاد همکاری بین نظریه پردازان دانشگاهی و دستگاه‌های اجرایی برای این تسهیل ازدواج گفت: دانشگاه‌ها می‌توانند یک نهضت تسهیل ازدواج ایجاد کنند که به این منظور لازم است رشته‌ها و واحدهای درسی مرتبط با خانواده در دانشگاه تاسیس شود. وی افزود: «نزدیک به ۱۵ سال است که رشته مطالعات خانواده در کشور تاسیس شده است و هنوز در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو نمی پذیرد در حالی که ظرفیت جذب هیئت علمی حتی تا مقطع دکتری نیز وجود دارد».

این استاد دانشگاه بیان داشت: «در رشته‌های مرتبط با خانواده صرفا دانشجوی زن پذیرفته می‌شود که البته این غلط است و لازم است از مردان نیز برای ایفای نقش در موضوعات مربوط به خانواده استفاده شود». عبدالباقی همچنین استفاده از پژوهش و پایان نامه‌های مرتبط با موضوع خانواده و کودک و استفاده از نتایج آن در آموزش و پرورش و صداوسیما را یکی از راهکارهای حمایت از فرزندآوری در کشور معرفی کرد.

استاد علوم قرآنی در ادامه طرح راهکار برای کاهش سن ازدواج سیاست‌های «سازمان‌دهی بنیادهای تسهیل ازدواج با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد در دانشگاه‌ها»، «حمایت از ازدواج‌های دانشجویی»، «تاسیس خوابگاه‌های متاهلی و تسهیلات لازم برای اشتغال دانشجویان متاهل» و «مشاوره قبل، حین و بعد از ازدواج با مشارکت معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها و دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مد ظله االعالی) با هدف ازدواج آسان» را پیشنهاد کرد.

استاد دانشگاه آزاد ضمن تاکید بر اینکه «سند راهبردی در امور نخبگان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بنیاد ملی نخبگان موظف به حمایت از ازدواج نخبگان شده است» ابراز داشت که لازم است بنیاد نخبگان نسبت به عملیاتی شدن این سیاست‌ها گزارش بدهد چه اقداماتی کرده است؟ وی همچنین افزود: «نقشه فرهنگی کشور وزارت علوم را موظف به حمایت از ازدواج و فرزندآوری دانشجویان و اساتید کرده است، به نحوی که در کنار فعالیت علمی بتوانند فرزندآوری کنند؛ اما آیین‌نامه‌های اجرایی آموزش عالی خلاف این هدف تدوین شده است و این امر محقق نمی‌شود».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: