۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۰
اختصاصی عیارآنلاین//

فعال‌ترین نمایندگان مجلس را بشناسید

اخیرا طی گزارشی که هیئت رئیسه از مشارکت نمایندگان در رای گیری تهیه کرده و در اختیار نمایندگان قرار داده، اسامی ۱۸ نفر از نمایندگان که بیشترین مشارکت را در رای گیری داشتند، اعلام شده است. نسخه‌ای از این گزارش به دست پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین رسیده که تصویر آن را در معرض دید و قضاوت عموم مردم قرار می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، شفافیت ساختارهای حاکمیت برای مردم و نهادهای نظارتی از جمله مهمترین ابزارها برای مقابله با فساد و ارتقای بهره‎وری است. در ایران نیز موضوع شفاف شدن ساختارها و عملکردها مدتی است به مطالبه بخش‌هایی از جامعه تبدیل شده است. در میان تمام نهادهای موجود در کشور، مجلس شورای اسلامی جایگاه ویژه‌ای در موضوع شفافیت دارد. از آنجا که مهمترین وظیفه مجلس، نظارت بر عملکرد دستگاه‌های گوناگون است، بدیهی است که نظارت بر عملکرد مجلس در اولویت قرار داشته و بهترین ناظر در این مورد، مردم هستند.

شاخص‌های مختلفی در نظارت و بررسی عملکرد نمایندگان و به طور کلی مجلس وجود دارد که یکی از ابتدایی ترین آنها، شاخص «میزان مشارکت نمایندگان در رای گیری» است. شفاف نبودن عملکرد نمایندگان مجلس از جمله در این مورد باعث شده تا در برخی موارد، حتی نمایندگان حاضر در صحن نیز اهمیتی به رای گیری در حال انجام مجلس ندهند. حال آنکه هر موضوع مورد رای گیری، سرنوشت یک کشور را رقم می‌زند. تصاویر زیر فقط برخی نمونه‌های تاسف‌بار بی‌توجهی برخی نمایندگان به رای‌گیری مجلس است.

 

متاسفانه بی‌توجهی هیئت رئیسه به شفاف‌سازی عملکرد نمایندگان برای مردم و اکتفا به اقدامات سطحی نظیر اعلام اسامی غایبین یا تاخیرکنندگان از پشت تریبون از جمله موانع در مسیر شفاف‌سازی به شمار می‌رود.

اخیرا طی گزارشی که هیئت رئیسه از مشارکت نمایندگان در رای گیری تهیه کرده و در اختیار نمایندگان قرار داده، اسامی ۱۸ نفر از نمایندگان که بیشترین مشارکت را در رای گیری داشتند، اعلام شده است. نسخه‌ای از این گزارش به دست پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین رسیده که به جهت جایگاه مهم موضوع شفافیت برای این پایگاه خبری تحلیلی و اهمیت اطلاع مردم از عملکرد نمایندگان خود، تصویر این نامه را منتشر می‌کند.

بدیهی است که مشارکت فعال این افراد در رای گیری امری شایسته تقدیر است اما کاستی‌های جدی این نوع برخورد هیئت رئیسه با مشارکت نمایندگان در رای گیری نکته مهمتری است که باید بیشتر به آن پرداخت. به طور خلاصه مهمترین اشکالات این نوع گزارش دهی‌ها را می‌توان در عدم انتشار عمومی، قالب غیراستاندارد، مشخص نبودن دقیق کم و کیف مشارکت این نمایندگان و مشخص نبودن وضعیت مشارکت سایر نمایندگان در رای گیری عنوان کرد. متاسفانه عدم تمایل هیئت رئیسه مجلس به شفاف کردن عملکرد نمایندگان، یکی از بزرگترین موانع در مسیر شفافیت مجلس به شمار می‌رود.

بی‌اطلاعی مردم از عملکرد نمایندگان خود و ساختار غیرشفاف مجلس شورای اسلامی در حالی است که در بسیاری کشورها، نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس به راحتی صورت می‌گیرد. نظارت مردم بر عملکرد نمایندگان خود در کشوری همچون تونس نیز وجود دارد. در وب سایت مجلس کشور تونس، قابلیتی برای رصد عملکرد تمام نمایندگان وجود دارد. در تصویر زیر، نمونه‌ای از این رصد عملکرد نمایندگان مجلس تونس آورده شده است. همچنین می توانید، عملکرد این نماینده مجلس تونس را از اینجا مشاهده کرد.

چنانچه مشاهده می‌شود، در وب سایت مجلس تونس، شاخص‌های مختلفی همچون میزان حضور در جلسات صحن، میزان حضور در کمیسیون ها، میزان حضور در کمیسیون‌های ویژه، مشارکت در رای گیری و حتی شاخصی برای سنجش انضباط نماینده وجود دارد که به راحتی برای هر مقطع زمانی قابل مشاهده است.

بدون تردید تجربیات سایر کشورها در حاکم کردن شفافیت در ساختار حکومتی از جمله مجلس، می‌تواند راهگشای خوبی در این مسیر برای کشور باشد. مروری بر بسیاری از تخلفات رخ داده طی سالها و دهه‌های گذشته، به وضوح خلأ شفافیت در ساختار حکمرانی و اداری به ویژه مجلس شورای اسلامی را اثبات می‌کند. از همین رو و با توجه به جایگاه نظارتی مجلس، لازم است این نهاد حساس در اولویت شفاف‎سازی و نظارت عمومی قرار گیرد. در صورت تحقق این امر، زمینه برای شفافیت حداکثری سایر نهادها فراهم خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: