۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۲
رئیس سازمان محیط‌زیست:

تنها راه احیای تالاب های کشور برگرداندن حقابه آن‌ها و صرفه‌جویی در بالادست تالاب‌ها است

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حقابه از دست رفته تالاب های کشور برای احیای این سرمایه های ملی باید بازگردد.

به گزارش عیارآنلاین، عیسی کلانتری روز دوشنبه در حاشیه برنامه سفر به استان مرکزی و بازدید از تالاب میقان اراک گفت: وضعیت تالاب های کشور به هیچ عنوان خوب نیست و تالاب های مهم کشور از جمله دریاچه ارومیه، هامون، بختگان، میقان، هورالعظیم و شادگان در انتهای حوزه های آبریز قرار دارند و از نظر منابع آبی در شرایط خوبی نیستند.
وی ادامه داد: کاهش حجم آب رودخانه ها در سال های اخیر بر شرایط تالاب های کشور بیشترین تاثیر منفی را داشته و کم بارشی نیز مزید برعلت است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: میزان بارش های کشور در سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل، ۳۰ درصد کاهش دارد و بر اساس آمار کم بارشی در جنوب شرق کشور به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

وی گفت: موقعیت جغرافیایی اغلب تالاب های ایران برخلاف تالاب های عراق که در حاشیه رودخانه فرات قرار دارند، در انتهای حوزه های آبریز است و با شرایط کنونی حتی رودخانه کارون نیز برای رسیدن به دریا مشکل حجم آب دارد.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: منابع دیگر کشور از جمله سفید رود مقدار کمی آب دارد و طیف بزرگی از رودخانه های کشور از جمله زاینده رود خشک شده است.

کلانتری با تاکید بر اینکه تنها راه احیای تالاب های کشور برگرداندن حقابه آن ها است، افزود: اجرای برنامه های اصولی برای صرفه جویی در مصرف آب در مناطق بالادست تالاب ها ضروری است.

وی عنوان کرد: الگوی کشت کشور به ویژه مناطق نیمه خشک باید به سرعت تغییر کند چرا که تالاب ها که سرمایه زیستی پایه هستند نباید قربانی تولید کشاورزی آب بر در مناطق بالا دست شوند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بر اساس بررسی وزارت نیرو تالاب های کشور سالانه نیازمند ۱۱ و هشت دهم میلیارد مترمکعب آب است درحالی که مطالعات محیط زیست حاکی از آن است که باید این حقابه ۲۵ میلیارد متر مکعب باشد.

وی تصریح کرد: حیات تالاب وابستگی شدید به آب دارد و بدون آب کافی به کانون تولید گرد و غبار و محل چالش های زیستی تبدیل می شود.

معاون رئیس جمهوری گفت: تالاب گاوخونی سالانه ۱۷۵ میلیون متر مکعب حقابه دارد اما در حال حاضر آبی در رودخانه زاینده رود جاری نیست که به گاوخونی برسد.

تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک با سطح آبگیری ۱۲ هکتار یکی از زیستگاه های مهم پرندگان کشور است و دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، تاثیر مستقیمی بر مهار کانون های تولید شن و نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.

این تالاب زیستگاه ۱۴۰ گونه پرنده است و سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر وارد آن می شود.

تالاب میقان در مسیر کریدور پرندگان مهاجر قرار دارد و هر سال پذیرای انواع مرغان مهاجر از جمله درنای زیبای خاکستری، کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنچه، حواصیل، اردک سبز است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست  در سفر یک روزه به استان مرکزی در جمع کارکنان اداره کل محیط زیست این استان حاضر شد و از تصفیه خانه فاضلاب اراک، تالاب میقان و شرکت املاح معدنی ایران بازدید کرد.

دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک، حضور در کارگروه کاهش آلودگی هوا و غبار استان مرکزی و بازدید از پتروشیمی شازند از دیگر برنامه های این سفر است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: