مدیرکل بیمه سلامت استان فارس:

نظام ارجاع و پزشک خانواده در صندوق روستایی موفق اجرا شده است

مدیر کل بیمه سلامت استان فارس گفت: استان فارس دومین استان کشور به لحاظ میزان جمعیت بیمه شده روستایی است که در این زمینه توانسته است نظام ارجاع و پزشک خانواده را بصورت موفق پیاده سازی واجرایی نماید.

به گزارش عیارآنلاین، دکترصابر فرخی در گفتگویی با خبرنگار ما ضمن اشاره به جمعیت بیمه شده ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری این استان، اظهار داشت: ازاین تعداد یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت بیمه شده این اداره کل را صندوق روستائیان و عشایر تشکیل می دهد.

وی افزود: این آمار نشان می دهد عمده جمعیت بیمه شدگان در استان فارس، تحت پوشش صندوق روستائیان وعشایراست که با توجه به نظام پرداخت سرانه ای، پذیرش بیماران را در مراکز و موسسات درمانی طرف قرارداد از طریق نظام ارجاع و پزشک خانواده بر عهده دارند.

مدیر کل بیمه سلامت استان فارس گفت: از آنجائیکه قالب کشورهای توسعه یافته با اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده توانسته اند موفقیت های مطلوبی را در حوزه درمان و خدمت رسانی به بیمه شدگان کسب نمایند؛ بنابراین باید با بهره گیری از تجارب موفق این کشورها بتوانیم رویکرد مذکور را تقویت کرده و با گسترش و تعمیم آن در کل کشور به سایر صندوق ها و دیگر سازمانهای بیمه گر کمک شایان توجهی به بدنه نظام سلامت جهت خدمت رسانی شایسته به بیمه شدگان کنیم. همچنین گفتنی است در برنامه ششم توسعه نظام ارجاع همواره مبتنی بر پزشک خانواده دیده شده است.

این مقام مسئول نقطه قوت استان فارس را تعامل مناسب و همکاری مطلوب بین مرکز بهداشتی، دانشگاه و بیمه سلامت عنوان کرد و افزود: این تعامل موجب گردیده تا بسیاری از مشکلات مربوط به حوزه درمان در این استان مرتفع شود.

وی صیانت از حقوق بیمه شدگان را اولویت استانی در حوزه بیمه سلامت برشمرد و اذعان داشت: ما همواره در خدمت رسانی به بیمه شدگان در کنار دانشگاه های علوم پزشکی ایستاده ایم تا بتوانیم این وظیفه را به نحوی مدیریت کنیم تا نظام ارجاع و پزشک خانواده آسیب ندیده و بیمه شدگان روستایی نیز در پرداخت هزینه های درمانی خود متضرر نشوند.

مدیر کل بیمه سلامت فارس گفت: در صندوق روستایی هزینه بهداشت و درمان سطح یک به صورت سرانه ای در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی استان قرار می گیرد تا روستائیان بتوانند با مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایند.

دکتر فرخی در خصوص پرداخت از جیب بیمه شدگان متذکر شد: در سطح یک، دریافت تمامی خدمات درمانی برای روستائیان رایگان است، درصورت مراجعه به مراکز درمانی طرف قرارداد خصوصی مانند آزمایشگاه، فیزیوتراپی، پزشک متخصص، دارو و… نیز پرداختی بیمه شدگان با فرانشیز ۳۰ درصد صورت پذیرد به نحوی که هر روستایی تنها ۳۰ درصد هزینه را پرداخت و مابقی را سازمان بیمه سلامت ایران متقبل می شود.

وی همچنین با اشاره به نیاز به بستری بیمه شدگان روستایی اعلام کرد: بیمه شده در صورت نیاز به بستری شدن با مراجعه به بخش دولتی تنها ۵ درصد هزینه را پرداخت خواهد کرد.

مدیر کل بیمه سلامت فارس گفت: ۵۰ بیمارستان دولتی و ۲۶۵ مرکز خدمات بهداشتی-درمانی در سطح استان فارس وجود دارند که در حال ارائه خدمات به بیمه شدگان می باشند و چون تقریبا ما در تمام شهرهای استان فارس بیمارستان دولتی داریم؛ بنابراین مشکلی در خصوص پذیرش بیماران نداریم. همچنین در مرکز استان نیز با ۳ مرکز بستری خصوصی (خیریه) قرارداد همکاری داریم که در حال حاضر بیمه شدگان بیمه سلامت را پذیرش می کنند.

این مقام مسئول یادآور شد: روستائیان برای اخذ دفترچه بیمه نیاز به تکمیل فرم صدور اولیه دارند که با تایید مرکز بهداشت محل سکونت آنها صورت می پذیرد؛ این اداره کل در این راستا با نزدیک به ۹۰ دفتر پیشخوان در سطح استان قرارداد همکاری دارد که این دفاتر تمامی عملیات بیمه گری از قبیل: صدور،تمدید،تعویض و المثنی دفاتر درمانی بیمه شدگان را انجام می دهند به نحوی که با مراجعه بیمه شده به دفتر پیشخوان نزدیک محل سکونت، تمامی مراحل امور مربوط به اخذ دفترچه بیمه صورت می پذیرد.

رستان دولتی داریم؛ بنابراین مشکلی در خصوص پذیرش بیماران نداریم. همچنین در مرکز استان نیز با ۳ مرکز بستری خصوصی (خیریه) قرارداد همکاری داریم که در حال حاضر بیمه شدگان بیمه سلامت را پذیرش می کنند.

این مقام مسئول در خصوص بحث توانمند سازی همیاران سلامت افزود: در این زمینه مقرر شده است تا همیاران سلامت با گذراندن دوره آموزش های خاص بتوانند در کنار بیمه شدگان و سازمان های بیمه گر فعالیت کنند.

فرخی در این زمینه اذعان داشت: در حال حاضر ۵۹۸ همیار سلامت در این طرح نام نویسی کرده اند که بحث توانمند سازی آنان در حال انجام است به نحوی که بسته های آموزشی در این زمینه تهیه و توزیع گردیده تا در این زمینه بتوانیم دانش آنان را با عنوان تسهیل کننده ارتباطات در حوزه بیمه ای ارتقا بخشیده و بهبود خدمت رسانی به بیمه شدگان را از این طریق شاهد باشیم.

وی در پایان کمک رسانی همیاران سلامت و توانمند سازی آنان را یک ضرورت عینی دانست و افزود: امیدواریم با تقویت این عملکرد رضایت مندی بیشتری را در بیمه شدگان بیمه سلامت بالاخص در صندوق روستاییان و عشایر شاهد باشیم.

 

منبع: آی هینا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: