سرمایه‌گذاری خارجی ایران براساس گزارش جدید آنکتاد در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته رشد ۴۹ درصدی داشته است

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد جذب سرمایه گذاری خارجی ایران در سال ۲۰۱۷ با رشد ۴۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن به بیش از ۵ میلیارد دلار رسید.

به گزارش عیارآنلاین،  جدیدترین گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) از سلسله گزارش های سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دسترس خبرنگار تسنیم قرار گرفته است.

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل هر ساله برآورد خود از میزان سرمایه گذاری خارجی در کشورهای مختلف جهان طی سال قبل را جمع آوری و در قالب گزارشی موسوم به گزارش سرمایه گذاری مستقیم خارجی تدوین می کند.

* رشد ۴۹ درصدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران

به گزارش تسنیم، آمار منتشر شده از سوی آنکتاد نشان می دهد ایران در سال ۲۰۱۷ توانسته ۵ میلیارد و ۱۹ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کند. ایران در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۳ میلیارد و ۳۷۲ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده بود که بدین ترتیب میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن رشد ۴۹ درصدی داشته است.

رقم جذب سرمایه گذاری خارجی ایران در سال ۲۰۱۷ طی سال های اخیر بی سابقه بوده است.

در عین حال سهم ایران از کل سرمایه گذاری خارجی جهان همچنان در سطح بسیار پایینی قرار دارد. کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شده در جهان طی سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۴۲۹ میلیارد دلار گزارش شده است که سهم ایران از این رقم تنها ۰.۳۵ درصد بوده است. این رقم با توجه به ظرفیت های بالای اقتصاد ایران و رتبه ۱۸ ایران در میان بزرگترین اقتصادهای جهان رقم ناچیزی است.

آنکتاد در بخشی از گزارش خود نوشته است: در نتیجه رفع تحریم ها در سال ۲۰۱۷ سرمایه گذاری خارجی قابل توجهی جذب ذخایر نفت و گاز غنی ایران شده است که در این زمینه می توان به امضای قرارداد توتال و یک شرکت چینی برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی و قرارداد یک شرکت ترکیه ای و یک شرکت از روسیه برای سرمایه گذاری ۷ میلیارد دلاری در ۳ میدان نفت و گاز ایران اشاره کرد.

آنکتاد در عین حال افزوده است خروج آمریکا از برجام سرنوشت این قراردادها را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: